| Paranormal12 a întrebat:

Ce acte imi trebuie pentru a face bulteinul si cat costa fiecare?

1 răspuns:
| Wulf a răspuns:

Tinerii care împlinesc vârsta de 14 ani trebuie să se prezinte, alături de unul dintre părinţi sau de tutorele legal, la Serviciul Public Comunitar de Evidenţă a Persoanelor (S.P.C.E.P.) de pe raza localităţii de domiciliu cu un dosar ce include următoarele acte: cerere tip, certificatul de naştere (original şi copi), actul de identitate al unuia dintre părinţi, al tutorelui sau al reprezentantului legal, actul de spaţiu (original şi copie), certificatul de căsătorie al părinţilor sau, după caz, hotărârea judecătorească definitivă şi irevocabilă dacă părinţii sunt divorţaţi (original şi copie). La acestea se adaugă o chitanţă obţinută în urma plăţii, la S.P.C.E.P., a unei taxe în valoare de 11 lei.