| NikolDarius a întrebat:

Va rog sa imi spuneti si mie daca trebuie semnatura parintilor pentru casatorie intre doi minori?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu ca parintii sa-si dea acordul si sa incuvinteze casatoria, printr-o declaratie autentificata de notarul public. De asemenea este nevoie de un aviz medical si de autorizarea instantei de tutela, fara toate acestea nu se poate incheia casatoria, conform Codului civil, citez:
"ART.272. Vârsta matrimonialã
(1) Cãsãtoria se poate încheia dacã viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate cãsãtori în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea pãrinţilor sãi sau, dupã caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelã în a cãrei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre pãrinţi refuzã sã încuviinţeze cãsãtoria, instanţa de tutelã hotãrãşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.
(3) Dacã unul dintre pãrinţi este decedat sau se aflã în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt pãrinte este suficientã.
(4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientã încuviinţarea pãrintelui care exercitã autoritatea pãrinteascã.
(5) Dacã nu existã nici pãrinţi, nici tutore care sã poatã încuviinţa cãsãtoria, este necesarã încuviinţarea persoanei sau a autoritãţii care a fost abilitatã sã exercite drepturile pãrinteşti." Numai bine!