| adriangabor92 a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti daca la implinirea varstei de 18 ani mai primesc pensia alimentara de la unul din parinti, deoarece sunt tot elev la liceu. Mai am dreptul sa o primesc?

Răspuns Câştigător
| 16.laura.16 a răspuns:

Dupa cate stiam eu, primesti doar daca iti continui studiile!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, o primești și până la vârsta de 26 de ani cu condiția de a-ți continua studiile la zi.
Pa, pa.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca ti continui studiile si faci dovada cu adeverinta de la scoala. facultate etc dar la zi nula frecventa redusa da primesti pina la 25 de ani max daca faci facultate. dar numai a stat

| luiza a răspuns:

Pensia alimentara o primesti de la parinte pana iti termini studiile, deci daca te duci la facultate parintele platitor iti va plati pensie alimentara pana vei termina facultatea, si chiar masterul, cu conditia sa nu depasesti varsta de 25 de ani.

| Aiicha a răspuns:

Unul dintre parinti este obligat sa-ti plateasca pensie alimentara doar pana la 18 ani, dar DACA iti continui studiile si nu ai nici un venit el va trebui sa-ti plateasca pensia pana la terminarea studiilor.

| vlad93fcv a răspuns:

O primesti atata timp cat esti in scoala, liceu, facultate. pana la terminarea studiilor primeste pensia. nu conteaza varsta!

| lory_7016 a răspuns:

Da. ai dreptul sa primesti pensia alimentara pana la finalul studiilor, chiarupa si pe perioada facultatii asta doar daca este imediat dupa terminarea liceului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.primesti pensie pana termini studiile
daca esti la facultate, atunci primesti pana termini si facultatea.bafta