| Coffee_Red_1994 a întrebat:

Salut am implinit varsta de 18 ani si pana acum pimeam pensia alimentara de la tatal meu.De ce acte am nevoie ca sa primesc in continuare deoarece inca sunt in liceu.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu continui studiile si tatal o plateste in continuare nu ai nevoie de nimic.
Daca continui studiile si tatal nu o plateste atunci trebuie sa-l dai in judecata, la judecatorie, pentru o obtine o hotarare de obligare la plata.

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De nimic - hotârea judecătorească spune (probabil, spune tu detalii) că primești cât timp ești la școală/liceu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pensia alimentara se plateste pana la varsta de 18 ani..nu este alocatie
Pensia alimentara se mai numeste si "pensie intretinere minor", si nu se percepe achitarea acesteia si dupa implinirea varstei de 18 ani a copilului. Confundati cu alocatie.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Alocația de întreținere sau așa numita „pensie alimentară" se plătește până la 18 ani, DAR, în cazul în care copilul își continuă studiile, aceasta se va plăti până la vârsta de 24 de ani sau până termină cu școala, oricare se întâmplă prima dată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Cauta pe internet si intereseaza-te ca nu este asa.
Si parintii mei sunt divortati iar tata plateste pensia alimentara pana la anul cand voi face 18 ani.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, dar tu ai abandonat școala. Ia să te înscrii la o formă de învățământ de zi, să vezi că va mai plăti și după aia. Și de fapt, mai sus, am greșit puțin - se plătește până la 26 de ani.
===
„Pensia alimentara se plateste pana cand copilul minor implineste varsta de 18 ani, iar in cazul in care acesta urmeaza studii superioare, plata poate continua pana la finalizarea studiilor, dar nu mai tarziu de implinirea varstei de 25 de ani."
===
sursa: https://sauca.ro/despre-pensia-alimentara-dupa-divort/
Legea (Noul Cod Civil): https://legeaz.net/......parintesti
sau https://lege5.ro/......odul-civil

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Eu nu am abandonat școala de unde până unde prostia asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Ultima întrebare postată ai citit-o? Te mai dai și deștept.a fost o idee să abandonez școala nu înseamnă că am și făcut-o! Nu mai vorbi aiurea dacă habar nu ai despre ce e vorba?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. "Ultima întrebare" nu era încă postată atunci când am scris primul răspuns.
2. Nu "mă dau deștept", și nici nu sunt obraznic așa cum ești tu, fără să mă cunoști.
3. Nu vorbesc aiurea, am pus clar și textul legii care arată că nu eu greșesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

1. Era postată deja poate nu de o oră dar aproape de o oră?
2. Ba da, te dai deștept și nu sunt obraznică pentru că îți spun să nu te mai dai deștept
3. Eu nu am văzut că am mai insistat când am înțeles că am dat răspunsul greșit, dar ce vrei? Să-mi cer scuze?