| thehope a întrebat:

Vedem cu totii ca pe zi ce trece generatiile care vin sunt tot mai "evoluate"...tot mai diferite...cum eram noi cu vreo 10 ani in urma...si cum sunt copii de 11-12 ani acum...pai nu stiu cum sa zic dar eu la 9-10 ani ma jucam cu papusile, eram toata ziua prin jurul blocului cu copiii, plangeam cand nu puteam sa ies la joaca... iar acum deja vezi copiii ca au calculatorul lor...stau pe mess...la 11-12 ani ii auzi ca fac sex sau au "probleme" in dragoste...la varsta aia nici prin cap nu imi trecea de asa ceva...ma gandeam la scoala, la joaca si cam atat...pe cand in ziua de azi se grabesc cu totii sa ajunga maturi...sa simta viata din plin...ma intreb oare de ce s-a ajuns tocmai aici... Ce a condus la o asa "evolutie"...si in cazul asta...copii nostri ce vor ajunge?(imi cer scuze daca o sa apara de 2 ori postata intrebarea dar mi-a dat o data eroare)

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

La 10 ani m ajucam in cort cu papusile cu varamea care avea atunci vreo 6 ani. Da cu papusile oricat de baiat as fi... Si azi ma mai joc, cu o masinuta, asa de placere.
Cat despre sex? Stiam doar ca e un ceva... Frumos, dar pentru cei mari, nu pentru mine. Si atat. Mai mult nu m-a interesat.
Pana mai incolo, pe la 12 cand na, m-am uitat si eu in chiloti si am vazut ca... tot nu e vremea, nu prea am cu ce.
Nu stiu ce sa zic... Calculatorul e bun, internetul la fel, dar dupa clasa a cincea, parerea mea. Si atunci folosit doar in scopuri strict educationale. Nu sunt de acord nici macar ca sora mea de 10 ani umbla cu telefonul dupa ea si o suna pe vecina sa iasa afara sa se joace. Mi se pare jalnic. Nu stiu unde o sa ajungem, dar nu mi se pare deloc in regula. Ai atata timp de dragoste, sex, relatii si alte alea... Mai tarziu. Acum, cand esti mic, joaca-te. Bucura-te ca nu ai probleme, ca ai mancarica servita sub nas, ca esti mic, si ca toate urmeaza.

11 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Generatia trecuta este intotdeauna de vina pentru educatia viitoarei generatii (sau folositoare )..depinde de caz.

| hândel a răspuns:

Dupa mine fugea mama mereu sa ma bage la masa. De obicei, in vacanta ieseam dimineata si pana seara nu mai intram in casa. Cand imi era sete gaseam noi de unde sa bem apa, cand ne era foame mai luam din casa un colt de paine si fugeam inapoi la joaca. Ma pedepsea mama fara sa ma lase afara, era crima pentru. mine, acum unii parinti vor sa-i trimita afara pe copii si nu reusesc sa-i scoata de la pc. Scoala era diferita de azi, era mai simpla si distractiva. Daca as putea fi din nou copil, m-as juca la fel ca pe vremuri, fara pc, ipod-uri, console,... inainte interactionam fizic unii cu altii, acum se face prin messenger, pe viitor probabil vor interactiona ca holograme, nici casatorii nu s-ar mai oficializa, s-ar cunoaste pe internet si ar construi o casa virtuala si ar trai acolo ca holograme.hee hee Se adapteaza mediului de viata, evolueaza.

| inna a răspuns:

Eu ma mandresc cu o copilarie adevarata in adevaratul sens al cuvantului.

In ziua de astazi copii nu cred ca mai au copilariewinking. Nu se mai bucura de anii tineretii asa cum ne bucuram noi.Eu una imi voi pastra in suflet anii copilariei pentru ca o sa am ce povestii copiilor mei si de ce nu nepotilorhee hee

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

De vina este faptul ca au prea mult acces la tv si la pc dar si din cauza ca la tv se discuta numai despre astawinking

| Viuvi a răspuns:

Hmm... da!
Ai dreptate!
Ce se intampla este trist!
Ce a condus la asa ceva thinking
La Tv auzi in stanga si dreapta sex, emo, si toate celelalte prostii -prostii de spus la tv-
Sunt tot felul de "informatii" la care copii au acces -informatii in ghilimele deoarece cand zic informatii ma gandesc la ceva bun, in cazul nostru fiind vorba de ceva total pe dos-
Cred ca tv-ul, internetul si anturajul a dus la asta!
Inainte ne era rusine si sa pronuntam cuvantu "sex" si acum cine nu-l zice e luat ca fraier!
Sa fim seriosi!

| Jonsdottir a răspuns:

Eee laughing uite ce bine e sa fii considerata mica si proasta cand de fapt nu e asa big grin le vad pe alea de la scoala cum rad de mine ca eu imi fac temele, ca ma duc la olimpiade, ca's cea mai scunda din clasa chair daca am 1. 55 straight face, ca nu mi'ai crescut sanii (de parca ma intereseaza), ca nu am "iubit" laughing ma si doare mintea cand le aud, astea se cred deja majorehee hee

By Dy
Xo~Xo

| lololololol a răspuns:

Ai dreptate, fiecare copil de 5 ani stie deja cum sa intre pe net sad
Ar trebui sa ne para rau de asta, nu?

| asko a răspuns:

A aparut calculatorul, a ajuns sa fie ieftin, a aparut internetul, a ajuns sa fie foarte comun, informatia este disponibila la un clic de mouse

| ioana181 a răspuns:

Ai dreptate. Am 13 ani si in clasa mea unii deja au avut 3 iubite/iubiti. Verisoara mea de 10 ani e la al 9-lea telefon mobil. Cred ca de vina sunt banii. Majoritatea copiilor de bani gata sunt exact cum ii descrii tu. Daca ar afla de mici ca viata nu e doar lapte si miere nu ar vrea doar haine de firma si telefoane scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Omenirea de când este pe pământ este într-o continuă evoluție, căutare, descifrare, percepție, descoperire, eșec, etc.
Realitatea s-a accentuat în ultimele 2 secole de știință!
Pa, pa.

| OFF a răspuns:

"Pai si daca ar sta timpul in loc ce ai face"? Nici eu la varsta de 12 ani nu stiam de mai nimic, dar acum am ajuns sa ma intreb "De ce am fost creati si pentru ce?" Multumesc!