| No a întrebat:

Vesnica problema : parintii! straight face

Problema principala : TELFON NOU!
Telefonul pe care il am acum este foarte bun, il am de vreo 2-3 ani si merge foarte bine, dar imi doresc un telefon nou-nout. Nu-mi pot convinge parintii sa-mi-l ia pentru ca acest telefon costa 500 de euro, adica 2000 de lei. Eu chiar imi doresc acest telefon.
P. S. am luat note bune, am facut meditatii si sa zcem, am fost cumintica >:" darn cica, zic ei ca nu au destui bani. asa zic in fiecare an de Craciun si tot primesc ceea ce-mi doresc. dar cu telefonul nou. mai greu sad sfaturi?batting eyelashes

P. S2 : nu, nu cer prea multe rolling eyes

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Gaseste-ti o ocupatie in weekend si strange bani sa-l cumperi singura. Poti, de exemplu, sa faci curat in case, sau sa calci rufe sau sa ai grija de un batran. Pune anunturi in cartierul tau pe pomi, stalpi, etc si vei vedea ca iti vei gasi ceva de munca. Si telefonul cumparat din banii munciti de tine va fi de 1000 de ori mai valoros.

| didiDia a răspuns (pentru Brigaela):

Foarte bun sfat, bravo. Numai ca o fata cu aere de vedeta ca ea nu cred ca s-ar,, injosi'' la asa ceva.

| Brigaela a răspuns (pentru didiDia):

Munca nu este injositoare pentru nimeni.

| harciog a răspuns:

Stau si ma gindesc cum naibii poate sa puna stapinire pe voi anumite dorinti care mi se par meschine.

| Lisadream a răspuns:

Parintii astia...cat tupeu din partea lor dom'le, e posibil asa ceva?
eu zic sa faci un calcul simplu: aduna salariile parintilor tai si din suma rezultata scade : intretinerea, curentul, abonamentele la cablu, internet, mobile, rate la banca (daca sunt), cheltuileli pentru mancare si alte lucruri necesare intr-o casa (gandeste-te ca din cand in cand mai schimbi o butelie, mai iei niste medicamente), bani pentru rechizite, bani de buzunar pentru copii. In fine vezi cu ce ramai si daca parintii tai isi permit sau nu; sa concluzionezi tu ca eu au bani pentru ca de fiecare data ti-au luat ce ai vrut mi se pare o judecata puerila. Gandeste-te ca sigur si ei isi doresc lucruri, nu neaparat de 20 de mil, dar renunta la ele pentru ca trebuie sa ofere copiilor tot ce le trebuie. Cu banii astia parintii tai ar putea pleca in concediu cateva zile, nu crezi ca merita?

| alter4ego a răspuns:

Altii de craciun primesc doar dulciuri si imbracaminte, asta intr-un caz bun, altii nu primesc nimic, si tu pentru ca faci meditatii si esti cumintica vrei telefon la 20 mil? stiu ei mai bine ce au de facut, probabil esti o copila, care vrea sa para cineva cu tel nou, ca asa e acum la moda am vazut, wake up!

| Tania a răspuns (pentru alter4ego):

Am vazut o data la stiri unii au primit doar 2 eugenii.sad

| Tania a răspuns:

Acel telefon costa destul de mult, eu a-si prefera sa primesc contravaloarea lui.
Parintii nu ti-l cumpara pentru.ca este scump, daca ar fi milionari sigur ti-ar cumpara si 2.
Oricum dupa parerea mea nu se merita sa dai atatia bani pe un tel.

| Bya132 a răspuns:

Telefonul acela chiar este scump. Strânge bani! Nu contează că înveţi bine, dacă bani s-ar câştiga pe învăţat, probabil aş fi extrem de bogată.

| angel74dm a răspuns:

Mda, cam ceri destul de mult, pentru că, având în vedere că salariul de bază în ziua de azi e 600 şi ceva de lei, cu cei 2200 de lei cât este telefonul respectiv poţi trăi 3 luni şi jumătate! Să nu-ţi mai spun că poţi să-ţi iei două sau trei Dacii, sau un Opel mai vechi, să plăteşti impozitul la casă pe vreo 4 ani, să-ţi iei haine noi de care chiar ai nevoie, încălţăminte şi aşa mai departe...
Ce are de exemplu un Samsung C3300K alb, ideal pentru fete şi care costă de 11 ori mai puţin?

| Damasc a răspuns:

Woooow asta da problema nu gluma.Ce ti-e si cu tinerii din ziua de azi domne',nimic nu-i multumeste.Le cumperi un calculator, vor laptop, le iei un galaxy vor iphone.Cand o sa inceteze?

| DarkFromGrave a răspuns:

Sincer vorbind laughing telefonul ala costa o gramada si sunt sigura ca parinti tai fac eforturi sa-ti ia mereu tot ce-ti doresti. Ar trebui sa-i crezi si pe ei, poate chiar sunt intr-o pasa proasta ^-^. Ar trebui sa ceri lucruri mai utile, nu sta starea intr-un telefon. Nici eu nu am telefon "ultima fita " da nu asta conteaza.
Dovestele mai mult timp ca esti cuminte si inveti bine, si cu siguranta ei iti vor face o surpriza.
P.S Nu am decat 14 ani, dar dadacitul in sange.
Sunt sigura ca nu ti-am fost de cine stie ce ajutor, dar ar trebui sa-i intelegi, pana la urma fac tot ce pot sa-ti ofere tot ce-ti doresti ^-^

| ewygirl a răspuns:

Ar trebui sa te multumesti cu ce ti se ofera si sa incerci sa fi si tu mai intelegatoare.Banii nu cresc in copaci si nu putem intodeauna sa avem ce vrem si cand vrem.Mai ales daca ai un telefon bun, care functioneaza, care e problema?
Parintii tai cred ca fac tot ce e posibil sa iti indeplineasca toate mofturile...asa ca tu macar dovada de putina rabdare ar trebui sa dai dovadawinking
PS: Ai idee cat e 2000 de lei? 20.000.000 bani vehi! E criza draga mea! Si eu am doar 14 ani si mi-as dori multe.dar inteleg anumite lucruri si nu cer imposibilul happy.

| Day19 a răspuns:

Cel mai bine e sa intri pe situl:TelefonulTau.eu si sa cauti acel telefon. De exemplu: eu de ziua mea am vrut un telefon care costa 20 de milioane, iar pe acest site a fost doar 10 milioane.
EXACT LA JUMATATE!
SPER SA-L GASESTI!
P.S:LA MULTI ANI!

| RIP3 a răspuns:

Nu conteaza ca inveti bine ca tot mintea unui copil mic o ai daca vrei un asemenea aparat costisitor si daunator organismului, am 14 ani si nici nu ma gandesc sa-mi iau telefon mobil, poate cand o sa am firma atunci o sa folosesc unul simplu de necesitate.