| MihaBianca a întrebat:

Vi se pare în regulă ca într-un cuplu bărbatul să își ia concediu pentru creșterea copilului și femeia să meargă la lucru? Mie da, dar vreau să văd și opiniile oamenilor de pe TPU.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Nu mi se pare prostie. Si barbatul trebuie sa invete sa creasca un copil. Sunt multe situatii in care este chiar necesar. La mine in Salonta este un barbat care a crescut doua fetite ale unei femei (nu si ale lui) cu care era casatorit si ea i-a parasit pe toti.

41 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mi se pare ceva iesit din comun, asa ca este in regula, dar numai dupa ce se incheie alaptatul.

| Simpatic a răspuns:

Da,se numesc fatalai!
pe de alta parte sta acasa FATALAUL la care 75% din salariu reprezinta mai mult decat 100% salariu intreg al nevestisiiwinking

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal, ca barbatul nu poate alapta copilasul dar asta-i decizia sotilor, daca barbatul ala nu are job si tot taie frunza la caini fara sa faca nimic, mai bine sa aiba grija de copil si sotia sa continuie munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut normal. Copilul are 2 parinti nu doar mama. Ambii il pot creste. Cunosc personal caz in care el si a luat concediu de crestere copil si s-a descurcat excelent.

Si ce face si mai normala acesta situatie e ca unserul Violetta nu e de accord

| dullcat a răspuns:

Da, e normal ca in acest secol ambii sa faca astfel incat sa le fie mai bine pe termen lung, indiferent de stereotipurile sociale stupide propagate de sute de ani.

| Holiday a răspuns:

Nu e nimic iesit din comun. Pana la urma, obiectiv vorbind, e mai greu de stat cu un copil mic 8-9 ore in continuu, decat de a merge la serviciu.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Pot sa confirm! Mai bine ma duc oa.munca 12 ore, decat sa stau cu copii. A trebuit sa stau de cateva ori si am zis ca innebunesc. Este mai usor la servici laughing

| Emma30555 a răspuns:

Mie personal nu mi se pare normal dar nici nu mi se pare ieșit din comun

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca e mai avantajos pentru ei asa, atunci de ce nu? Mi se pare o prostie sa te iei dupa stereotipuri.

| haileewatson a răspuns:

Da, de ce sa nu fie in regula? Tatal nu are responsabilitatea de a creste si el copilul? Mai ales in cazul in care femeia castiga mai multi bani. Cine castiga mai mult merge la munca, celalalt acasa.

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru haileewatson):

Cred ca m-am îndrăgostit de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar în filme am văzut bărbați casnici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A nascut cumva barbatul si trebuie sa se recupereze?

Nasterea nu e un procedeu tocmai simplu si usor si dupa e nevoie de odihna si recuperare.
Deci, daca barbatul isi trimite nevasta la lucru dupa ce tocmai a nascut E CLAR UN MARE FATALAU CARUIA NU-I PLACE SA MUNCEASCA!
Femeia aceea ar trebui sa-si analizeze macar acum decizia de a aduce copii pe lume impreuna cu un asemenea " barbat"!
E una sa ajute femeia, alta sa vrea sa fie el femeia in relatie, cu pretentii de barbat!

Va alapta cumva barbatul copilul la san?

| MihaBianca explică (pentru anonim_4396):

Nu are nicio legătură recuperarea de după nașterea cu concediul. Femeia poate sta acasă maxim câteva luni și apoi să își ia soțul concediu. Dar poate vrea ea să muncească, nu că o trimite bărbatul. De ce ar trebui să credem că o trimite el? Cred că femeia își analizează starea de sănătate înainte să ia o decizie.
Există pompă de sân pentru asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaBianca):

Intrebarea se pune in felul urmator: cate femei care dupa ce au nascut nu vor sa ramana langa bebelusul lor pentru al ingrijii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MihaBianca):

Dar da, daca vrea ea fara a fi obligata de partener sau de circumstante, e perfect ok.

| MihaBianca explică (pentru anonim_4396):

Eu una, sincer, dacă și când o să om un copil nu știu dacă o să vreau să rămân acasă ca să am grijă de el.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru MihaBianca):

Un bărbat muncește pentru femeia lui indiferent... Un bărbat sta acasă și femeia sa muncesca ăla nu-i bărbat și un nimeni. Știu asta de la tatăl meu și bine a făcut ca ma învâțat de mic sa pun mâna la muncă și nu ma lăsta sa umblu cu toți drogați din cartier sa bat mingea (uneori fugeam eu cu băieți la fotbal) da bine a făcut ca nu ma lăsa mereu pe maidan și sa mănânc semințe la colt sa bârfesc ce fac alți bine a făcut ca nu mi-a dat drumul sa ma duc sa bat mingea și ma lua cu el peste tot...

| MihaBianca explică (pentru MuatafaonurContInchisDeTot):

Și acasă se muncește, nu doar la serviciu. Ba chiar femeile care stau acasă muncesc mai mult decât bărbații la serviciu.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns (pentru MihaBianca):

Pai copii curt mâncare spălat strâns după copii ai grija de copii mănâcare spală este Adevărată da. 10000000%%%%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Mamele ar trebui sa stea acasa cel putin 3 ani dupa nastere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. O vreme. Să nu se învețe așa și apoi să nu mai vrea să meargă la muncă.

| troleibuz a răspuns:

Nu, pentru ca am auzit cazuri din astea in care femeia si-a luat scam, ala statea la jocuri si tot ea facea mancare si curatenie cand venea de la munca. Nicio femeie nu ar trebui sa pice in plasa asta.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Nui normal așa ceva. 100000000%%%%%%%

| Celestina003 a răspuns:

Știu un caz si s-a ajuns la divorț

| MihaBianca explică (pentru Celestina003):

Mai bine. Clar relația nu mergea.

| Ararat a răspuns:

Femeia trebuie sa alapteze si sa se vindece dupa nastere, daca mai are si depresie postnatala, cu atat mai mult. Nu stiu ce barbat e ala care lasa femeia sa munceasca asa. Una e sa o ajute, sa faca cu randul, sa imparta sarcini, alta e sa stea acasa el. Conteaza si ce munca are ea. Birou? Munca fizica? Nu stiu, dar nu ar trebui sa conteze parerile altora generale in chestiunile voastre intime si personale.

| MihaBianca explică (pentru Ararat):

Există pompă de sân. Și bărbații nu aleg asta fără acordul femeilor. De obicei bărbații misogini vor ca ei să lucreze. În rest ai dreptate.

| Holiday a răspuns (pentru MihaBianca):

"De obicei bărbații misogini vor ca ei să lucreze."

Nu e neaparat vorba de misoginism, dar oricum ai da-o, in 99% dintre cazuri e mai stresant pentru un barbat sa aiba grija de un copil mic, decat pentru o femeie.

| MihaBianca explică (pentru Holiday):

Atunci de ce mai face un copil? Ar face exact aceleași sarcini pe care le face și femeia și din punct de vedere fizic e mai puternic decât o femeie, adică dacă ar trebui să care ceva, i-ar fi mai ușor. Deci nu văd de ce ar fi mai stresant.

| Holiday a răspuns (pentru MihaBianca):

"...punct de vedere fizic e mai puternic decât o femeie..."

Tocmai de aia barbatul se duce sa vaneze, iar femeia sta cu copiii.
Oricum, sa crezi ca barbatul si femeia trebuia sa faca fix aceleasi lucruri, in proportii egale, e prostie in forma pura. De fapt lucrurile functioneaza optim cand fiecare face (in mare masura) ceea ce se pricepe mai bine.

| MihaBianca explică (pentru Holiday):

În ziua de azi bărbatul nu mai trebuie să vâneze. Nimeni nu zice să împartă în proporții egale, doar să împartă să împartă sarcinile.

| Holiday a răspuns (pentru MihaBianca):

"...doar să împartă să împartă sarcinile."

Sa imparta, ok, dar nu fiecare sarcina in jumatate, ci fiecare sa faca 80-90% doar pe cele pentru care au abilitati superioare partenerului. Vorbim de abilitatile date de diferenta de sex, nu de cele dobandite prin educatie.

Răspuns utilizator avertizat
| MihaBianca explică:

Mă refeream să facă tot ce face o femeie care stă acasă.

| mariamarioara4 a răspuns:

Mda... dar totusi barbatul trebuie sa munceasca si femeia sa aiba grija de copil idk sad sorry