| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Voi ce ați face daca părinții nu ar fi de acord cu relația voastră? Daca v-ar cere pe fața sa va despărțiți si sa găsiți un bărbat cu bani, nu unul cu statut financiar la fel ca al vostru? Ma simt rau de câteva zile din cauza părinților

31 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In locul tau m-as retrage si m-as gandi lucid.
Spui ca, baiatul cu care stai in chirie ti-i prieten de 4 ani. In acest timp, parintii tai au avut timp sa-l cunoasca si sa-l cantareasca, FARA sa fie afectati de orbirea iubirii, si probabil au cateva suspiciuni.

Gandeste-te lucid, daca ai fi in locul unei persoane exterioare, fara prejudecati.
Tu acum esti la facultate, in chirie - el ce face? are vreo ocupatie? este si el la facultate sau are /va avea vreo meserie /ocupatie? Cat contribuie el la gospodaria voastra si din ce resurse financiare?

Trebuie sa pui aceste intrebari, fiindca dragostea este trecatoare, mai ales cand stati sub acelasi acoperis si va rezumati doar pe veniturile VOASTRE proprii!

Sa presupunem ca, dupa cativa ani veti avea copii comuni, de crescut. Cheltuielile cu un copil se apropie cu cele a unui adult. In acest caz, venitul tau + a lui se va aduna (?), dupa care se va imparti in 3-4-5-etc. (in functie de numarul persoanelor din familie). Se mai aduna la cheltuieli chiria sau ratele bancare pentru locuinta.
Dupa ce se nasc si copii, problema se pune astfel.
Calculeaza, cat va fi aceasta suma si cat va ajunge la un membru al familiei. Va vor ajunge banii?

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Bula):

Nu am specificat pentru ca nu asta este problema. Pritenul meu este la facultate, a terminat anul acesta.a lucrat toti ani si m-a sprijinit foarte mult si financiar. ei stiu asta! se cunosc parintii nostri e si normal ca doar suntem de 4 ani impreuna. acum prietenul meu si-a gasit un job bine platit pe domeniu. nu vreau sa spun chiar toate lucrurile personale. ideea este ca eu cand eram mai mica ai mei imi spuneau mereu"tu sa nu ti faci iubit de la noi din oras, sa ti faci sa fie din Bucuresti, cluj, Brasov, sa aiba bani ". prietenul meu actual este de la mine din oras. suntem impreuna de cand eu aveam 16 ani. au fost de acord cu el pentru ca l au cunoscut il stiu foarte bine vorbesc si la telefon. i am ascultat pana si cu faptul ca mi-am facut iubit care sa nu fumeze si sa nu consume alcool. adica niste pretentii au ei....ma deranjeaza,intelegeti? acum de cateva saptamani a inceput tot scandalul cand eu am fost acasa si ei mi ai zis ca nu mai vor sa fiu cu el,ca deja sunt mare si nu credeau ca o sa merg asa departe cu el, nici macar nu mi au explicat frumos ce vor ei si ce asteptari au,m au jignit si descurajat pe plan profesional. ar fi multe de zis,cum ar fi ca mi au dictat viata pana si cu facultatea aleasa de ei. infine. cand au vazut ca nu au argumente si ca nu pun botul si nu mai fac ced zic ei, l au sunat, jignit si facut sa se simta prost. imi striga tot ce v am zis. repet, baiatul cu care sunt ma multumeste pentru ce este el, om in societatea. este la inceput de drum ca si mine. a reusit sa se intretina singur si sa si gaseasca un job bun. ei vor sa mi gasesc un baiat cu bani, provenit din familie bogata dintr un oras mare, sa ma duca prin tari straine. va imaginati ca mi au strigat ca nu e stare sa ma duca la mamaia si m-a dus la Costinesti? in conditiilein care eu nu am vazut un ban de la ei pentru plecarea la mare? nu stiu daca intelegeti situatia pentru ca am zis in mare. sper saintelegi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Gizas... Mamaia in loc de Costinesti, asta denota succesul in viata? Genul asta de parinti ai? Ma bucur ca nu te-au stricat si pe tine inca! Revin la ce ziceam mai sus: esti majora, lasa-i sa fiarba in suc propriu cu tot cu banii lor si ia-ti viata in miini! Vor ajunge si ei la concluzia ca nu banii iti aduc o canuta de apa la batrinete... sad

| Bula a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Fata draga,
Eu si cu sotia mea am fost in situatie asemanatoare, chiar daca nu chiaratat de rea.
Am discutat si ne-am anuntat logodna, iar dupa aproape un an am fixat si data nuntii.

Deoarece fiecare din parintii nostri a avut asemenea indoieli si "pretentii", am decis sa iau taurul de coarne.
Intai am spus la toate rudele mai apropiate ce intentie avem, respectiv si calendarul stabilit de noi.
De asemenea, am spus la toti: sa vina la nunta doar ceicare ne dau dreptate si vor sa ne sprijine - macar moral - la nevoie!
A venit si ziua nuntii si - ghici - au venit la nunta cei mai putin instariti, oamenii simplii. Dar au fost mai mult de 300 persoane, iar de nunta noastra si acum isi aminteste lumea prezenta, ca ar fi fost una din cele mai reusite si mai memorabile in ultimele decenii.

Au trecut anii, jumatate din parintii nostri au trecut in lumea de dincolo, iar noi am reusitdin proprii puteri sa avem casa noastra proprietate (in mijlocul unui oras mare si nuchiar ieftin), copil la studii in strainatate, etc.
Putem afirma ca, suntem multumiti cu ce am realizat, aproape fara nici un sprijin de la altii.
Un singur lucru ne mai trebuie: sanatate pana la sfarsitul vietii!

| Shammal a răspuns:

Orice relatie care iti creaza o stare naspa indiferent ca sunt parintii tai, prieteni, rude sau chiar dumnezeu, opreste acea relatie; daca esti foarte atasata de persoana si nu poti rupe de tot, nu mai avea contact pana cand acea persoana nu se comporta intr-un mod normal pentru tine.

Iti dau un exemplu: tata cand lucreaza/repara ceva si nu ii iese se enerveaza si injura, i-am zis ca daca mai injura in prezenta mea, nu o sa mai vorbesca cu mine iar din acel moment si-a schimbat atitudinea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

M-aș gândi la un viitor pe termenul cel mai lung posibil cu actualul, până când moartea ne va despărți, cum se zice.
Acest viitor se termină cu copii tăi și cu nepoții tăi. În acest scenariu, părinții tăi încep să joace un rol tot mai mic. Cam atât.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai parintii o sa stea langa acea persoana toata viata? Nu tu?
Ce naiba, suntem in filmele alea indiene proaste la care se uita mamele?
Daca zic ei asa... lasa sa zica. Ce pot sa iti faca? Oricum nu o sa priceapa daca le explici, din moment ce au venit cu aceasta idee.
Deci ca raspuns la intrebarea ta, nu as asculta de eibig grin

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru DoarBogdan):

Dar cum sa nu mai pun la suflet? ma jigneste si pe el la fel. imi arunca vorbe urate "o sa ajungi un nimic"

| DoarBogdan a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Trebuie sa intelegi ca se leaga de o conceptie legata de el, nu de el in sine. Daca te jigneste pui la suflet asa usor? Pai ce e asta... daca zic si eu acum ceva de tine si conving tot TPU sa zica, o sa pui la suflet? Trebuie sa fii puternica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ai peste 18 ani, pleaca si cladeste-ti viata cu alesul. Daca nu, ciocul mic si joc de glezne, din pacate. Pina faci 18 ani, desigur. Daca nu aveti bani in mod deosebit, puteti sa cresteti impreuna financiar. Daca te iei cu unul mai cu bani, posibil ca ai lui sau chiar el sa comenteze pe tema asta.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru GabiDumitrescu):

Am 2o, dar sunt la facultate si ei ma tin financiar. Am mai lucrat part time dar nu pot sa ma intretin singura sa merg si la facultate. Ei imi striga mereu, atata timp cat eu te tin cu bani la Bucuresti, nu ai voie sa comentezi. singura solutie ar fi sa ma mut la distanta si sa lucrez cu norma intreaga. jur ca ma baga in depresie certurile de acasa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Pai mai detaliaza un pic - el ce situatie are, ai tai ce situatie au, ce parere au ai lui de toata tevatura asta. Poate ar fi o idee sa se cunoasca parintii vostri intre ei.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru GabiDumitrescu):

Citeste toate comentariile, te rog. am explicat mai jos.

| Freya1 a răspuns:

Eh stai linistită că si eu am pățit.Nici a mei nu au fost de acord niciodata cu deciziile mele, vroiau ori unu cu bani, ori daca nu are foarte multi sa ii "slugareasca" si asculte pe ei.Si eu m-am certat cu ei de N ori spunandule ca eu imi iau iubit nu un hamal ce sa ii care pe ei si aia a fost. Oricum mereu o sa fiu cu cine imi doresc si nu o sa ascult de ai mei atata timp cat acel om ma iubeste si pot avea incredere in el.Pot sa ii ascult sfatul mamei, iar ea la rândul ei sa imi asculte aprobul, dezaprobul sau propunerea. Daca nu dumnezeu cu mila.

| Emma30555 a răspuns:

Nu mai pune la suflet. Ei nu realizează ca binele pe care considera ca ti l vor e de fapt binele lor, ceea ce cred ei ca ar fi mai bine pentru tine. Dar în realitate ei nu au de unde sa știe cum iți e ție bine, decât tu poți face asta căci tu trăiești viata ta. Ei îți vor binele dar ar trebui sa nu fie asa agresivi în exprimare. Ar trebui sa îți vezi de ale tale și sa faci ce simți. Nu le mai informații despre voi și povestește mai puțin adică evita discuțiile care nu ți fac placere.

| AliGab a răspuns:

Eu nu mai inteleg nimic...pe 30 aprilie parintii erau despartiti, nu te sustineau financiar decat foarte putin si stateai in chirie cu o prietena, iar acum locuiesti cu iubitul de un an, ai tai iti platesc chiria si te obliga sa renunti la prieten?

| Endoryus a răspuns:

As rupe orice legatura cu "parintii" de 2 bani ca cei care ii ai. Fara suparare dar sunt genul ala de jeguri basinoase care provoaca scarba. Pe tine trebuie sa te doara de relatia cu acel baiat, cu el o sa faci o viata, nu parintii tai. Ei o sa moara singuri asa cum merita. Sa nu le treaca nici naiba prin fata usii. La ce caracter imputit au. In loc sa fie multumiti ca nu esti batuta, inselata, insultata etc ei ce fac? Praf.

| Raducons a răspuns:

Parintii tai gresesc de data asta, daca vei gasi un barbat cu bani vei fi tot timpul stresata ca va gasi pe alta si se va impune mereu in fata ta. Poate baiatul cu care esti are potential si atunci o sa faceti impreuna destule, Se poate incepe si de la zero. Spune le sa se gandeasca la ce am spus.

| 1231242 a răspuns:

Uite, dacă nu trăiți într-o cocioabă dezafectată, eu zic să nu, dar dacă totuși nu e altă opțiune încearcă.

| Vikaa a răspuns:

Le-as spune ca e viata mea si fac ce vreau cu ea,daca vreau sa fiu cu el ei nu imi pot sta in calea fericirii pentru ca nu e corect,daca ma iubesc sa ma lase sa fiu cu el. Vorbeste cu ei,lauda-l, spune-le ca e un baiat cinstit, frumos, dragalas, atent si ca nu isi va bate joc de tine.Nu inteleg parintii care s-ar impune in relatiile copiilor lor, mi se pare penibil, atata timp cat ei sunt fericiti impreuna, de ce n-ar fi si copilul lor fericit cu cine vrea.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Vikaa):

Ei stiu ca este un baiat Ok, la locul lui, liniștit. Am o relație cu el de aproape 4 ani. Însă in momentul asta imi striga ca nu voiau sa sfau toată viata cu el, ca nu si imaginau sa o sa dureze atat relația si nu le place ca el nu ma duce prin vacante. M au făcut sa ma simt foarte prost si m au jignit spunându mi ca o sa ajung un nimic(nici nu avea legătura cu ce vorbeam). L au jignit si pe el..ma simt prost si sunt suparata. Mai ales ca părinții lui se comporta foarte frumos cu mine, iar cand facem întâlniri de familie cu toții ai mei parca au un comportament urat si i ar lua si la misto pe ai lui. Părinții lui mereu ma întreaba de ai mei cum se
Simt ce fac...la
Simt prost ca le ascund ca De fapt ei nici nu vor sa audă de ei. Tu ce ai face in locul meu?

| Vikaa a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

In locul tau as pleca cu el,adica sincer,e penibila rau situatia, e fericirea ta si te iubeste, nu renunta la el o sa-ti para foarte rau mai tarziu ca ai renuntat la el, se pare ca e unu din putinii baietii cu bun simt, din cauza gurii parintilor o sa ajungi sa-ti gasesti pe unu cu bani si o sa te bata ala de nu mai stii cum te cheama, asteapta tu sa faci 18 ani, te duci la facultate si va mutati impreuna. Sfatul meu este ca daca va iubiti foarte mult nu o sa va despartiti doar din cauza parintilor, relatiile impuse de parinti niciodata nu-si au efectul, practic stai cu ala cu bani si ala nici nu te baga in seama, asa ca ramai cu baiatul asta si taci pana faci 18 ani si esti pe puterile tale, te vor speria cu dezmostenirea sau alte cacaturi, dar tu trebuie sa fi puternica si sa gandesti pozitiv si ca o sa te vezi toata viata langa el.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică (pentru Vikaa):

Am 20 de ani. Stau cu el in chirie de un an pentru sa sunt la facultate.Imi striga exact cum zici tu, ca nu ma mai tin la Bucuresti ca ei imi dau bani.Dar eu lucrez part time, am banii mei de buzunar. ei imi dau doar de chirie.Nu pot fi pe picioarele mele deocamdata.Singura solutie ar fi sa ma mut la distanta cu facultatea si sa muncesc cu norma intreaga sa nu mai depind de ei.dar atunci o sa faca scandal ca din cauza lui am lasat facultatea. ma afecteaza toate vorbele grele pe care mi le arunca.ma simt prost fata de parintii lui ca sunt niste oameni de nota 10 si ma intrreaba mereu de ai mei cum se simt, ce fac..si ai mei nici nu vor sa auda. cand se mai intalnesc rar, ai mei au un comportament asa de superioritate fata de ei parca i ar lua de prosti.nu stiu cum sa procedez. sa le spun si lor(parintilor lui) cum sta situatia de fapt? prietenul meu nu le-a spus. si cum sa fac sa nu ma mai atinga vorbele lor. simt ce cedez, ma simt trista

| Vikaa a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Pfoaiiii,eu sunt deja imuna la jigniri din partea mamei,tata n-are treaba, dar mama din curva si sluta nu ma scoatea cand eram cu un tip, desii ala era cu bani, dar era gelos rau si ma trata urat, noi dupa 8 luni ne-am despartit, in fine, nu asta conteaza.Invata sa-ti stapanesti emotiile,si eu plangeam la primele cuvinte urate, dupa m-am acomodat si a ajuns sa nu-mi mai pese de ce zic, parintii tai sunt prea absurzi cu tine, dar daca te-ar iubii si ar tine la tine, te-ar lasa naiba sa fii fericita alaturi de el.Ai incercat sa-ti cauti un job mai bine platit? nu stiu, sau sa lucreze si el ceva mai mult daca poate sa strangeti bani si cu o parte din ei sa platiti chiria, sau daca cunosti o limba straina in vacanta de vara sa mergi in tara in care stii limba si sa lucrezi toata vacanta, iti strangi bani si reusesti sa strangi atat pentru chirie cat si pentru voi.Parintii tai n-au decat sa se dea cu fundu' de pamant si sa-ti strige in fata, tu te casatoresti, ei deja sunt casatoriti si lor nu li s-a impus cu cine sa se incurce, sper sa reusesti sa treci si de acest impas.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Mdah, nu am citit asta si am intrebat aiurea de parinti. Daca ai jui zici ca sunt ok, cred ca poti sa te faci ca ploua si sa ii lasi pe ai tai sa fiarba un pic in sos propriu. Facultate poti sa faci mai si dupa aia, dar sa pierzi omul cu care poate ai avea o viata fericita... chiar nu.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine parintii tai cel mai probabil cred ca daca vei gasi pe cineva cu o stare financiara mult mai buna de cat a voastra, atunci vei avea un viitor frumos in care nu vei duce lipsa de nimic.Parintii tai evident ca nu iti vor raul, ei cred ca trebuie sa gasesti un barbat care sa poata avea grija de tine.Ei au anumite asteptari de la persoana pe care sa o ai in viata ta, au ales deja un model al unui barbat perfect, si din cate se vede iubitul tau nu a corespuns acestor asteptari si nu are calitatile unui "model perfect" pentru ei.Trebuie sa vorbesti cu parintii tai,sa le spui ca nu vrei ca ei sa se implice in viata ta atat de mult,si ca fericirea o poti gasi tu, nu ei. Explicale ca nu poti impune iubirea nimanui, iar banii nu o pot inlocui. Daca vei trai cu cineva bogat vei avea toate bunurile materiale cu exceptia iubirii, iar o relatie fara iubire e una pierduta.Nu vei putea fi impreuna cu o persoana pe care nu o iubesti,pentru ca nu vei avea nici-o dorinta de a fi alaturi de ea, toata viata vei suferi din cauza lipsei dragostei, iar daca vei intilni un barbat la care sa tii cu adevarat fiind deja intr-o relatie cu un om bogat, crede-ma ca vei suferi si mai mult.Banii nu aduc fericire,iar chiar daca intalnesti persoane nepotrivite si te vei desparti de ele,nu e nimic grav,cu totii facem greseli,dar important e ca greselile sa fie ale tale, nu ale lor pentru ca numai din porpiile greseli invatam. Daca ei mereu vor alege pe cine sa iubesti si pe cine nu, atunci crede-ma ca se vor implica mult mai mult in viata ta personala, deci trebuie sa pui punct acestui control.E viata ta si tu esti responsabila de viitorul tau.

| Vali215 a răspuns:

Pot doar sa-ti spun ca acei parinti sunt limitati si ca ar trebui sa faci ceea ce simti tu ca este mai bine pentru tine, nu conteaza statutul financiar al niciunuia atata timp cat simtiti ceva unul pentru celalalt. Daca te sustin cu bani dar certurile din familie iti fac rau iti recomand sa te angajezi cu norma intreaga si sa nu mai depinzi de ei.

| cristian200313 a răspuns:

Le spun ca e viata mea si ca e treaba mea cu ceea ce fac, si ca nu ascult de ei, asa e parintii, nu ai ce sa le faci.

| Ioanagab45 a răspuns:

Ar trebui sa vorbeati cu ei, sa le explici ca el este omul pe care il iubesti, este cel care te face fericit. Zi-le ca este alegerea ta si daca ei iti vor binele si vor sa te stie fericita ar trebui sa accepte situatia. Daca ei nu vor sa inteleaga si tu il iubesti sfatul meu este sa incercati sa va mutati impreuna si sa renunri la parinti pentru o perioada. E viata si ei ar trebui sa iti reapwcte deciziile

| cexter1997 a răspuns:

In primul rand depinde si cum se comporta pr tau, si in al 2lea rand daca tu il iubesti asa cum este el, si simti asta cu adevarat parintii nu au ce sa se bage, decizia este doar a ta, findca tu vei petrece tot restul vietii cu el impreuna daca o sa ajungeti pana in acel punct laughing daca il iubesti cu adevarat si si el la fel, statutul financiar nu conteaza, conteaza sa va acceptati unul pe altul asa cum sunteti si cu bune dar si cu rele, si in timp sa va modelati unul pe altul in bine. laughing

| anonimasauanonimul a răspuns:

Explica-le si lor cat de fericita esti cu el *daca chiar esti* si ca nu iti trebuie pe nimeni altcineva. Banii se fac dar baieti buni nu mai prea gasesti in ziua de astazi...