| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce părere aveţi despre acei oameni care-şi cer scuze din orice? Persoane care-şi cer scuze vânzătoarei(că cică o deranjează atunci când îi cer ceva), îşi cer scuze când intră într-o încăpere să spună sau să ceară ceva şi îşi cer scuze şi când ies, persoane care îşi cer scuze căci au senzatia că greşesc şi când nu greşesc? Am văzut mai multe persoane care tot timpul găsesc câte ceva pentru care să-şi ceară scuze...De unde aceste scuze permanente? Să fie oare din cauza lipsei de încredere în sine, teama de a nu spune ceva greşit, de a nu deranja?

10 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

E politicos sa-ti ceri scuze, problema e insa ca multi isi cer scuze de forma, sa para numai ca-i respecta pe ceilalti.

| pwp a răspuns:

Personal,aceste persoane mi se par foarte educate si cu bun simt..Nu suna mai bine cand spui ''Ma scuzati, cat costa lantul acesta? " decat sa te trezesti ca un taran ca intrebi cat costa lantul...ma rog..fiecare cu parerea lui.

| AutumnDay a răspuns (pentru pwp):

De acord cu tine, suna mult mai bine, dar cand spui:,, Ma scuzati, imi puteti spune cat costa lantul acesta?", iar dupa, spui:,, Multumesc si ma scuzati!", nu devine iritant?

| pwp a răspuns (pentru AutumnDay):

Nu cred ca mai e nevoie si la sfarsit sa zici ''ma scuzati''. Ajunge un simplu multumesc happy

| Delicacy a răspuns:

Aceste simple "scuze" sunt inofensive şi spuse din pură politeţe.Dar când spui " îmi cer scuze", " îmi pare rău", "îmi cer iertare", deja acestea au o rezonanţă afectivă mult mai mare, anexându-se la propria personalitate.Din păcate, mulţi folosesc greşit aceste cuvinte, fără să conştientizeze adevărata lor valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Fac și eu asta uneori, dar este doar amabilitate și atât. La unii este amabilitate, la unii lipsa de încredere în sine, teama de a nu spune ceva greșit sau de a nu deranja. Depinde de persoane sau de circumstanțe.

| Gabitech a răspuns:

Acele persoane despre care tu povestesti vor sa afiseze o imagine de super amabilitate. Daca vei intreba un psiholog iti va explica anumite detalii ale caracterului uman care ne dau de gol involuntar. Cu alte cuvinte noi putem fi cititi din anumite gesturi sau limbaj fara sa ne dam seama. Acele persoane sunt de fapt persoane cu mai multe personalitati si foarte ascunse. La fel si persoanele care mint foarte mult au un tic verbal si folosesc foarte des expresiile "pe cuvant, crede-ma, jur, etc"

| Smiley923 a răspuns:

Eu sunt o persoana de genul.Pentru ca iti e frica sa-ti spui o parere ca poate vei fi respins sau perceput gresit.Imi cer scuze mai tarziu daca spun ceva gresit si cateva persoane au spus sa nu imi mai cer scuze, da iti e teama sa nu spui ceva gresit sau cateodata si lipsa de incredere.Insa, nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi cer scuze unei vanzatoare din cate imi amintes. tongue

| ReallyChopped a răspuns:

Se numeste complex de inferioritate si multi il au straight faceam o prietena care face mereu asta si crede-ma ca ma scoate din sarite x( daca cunosti astfel de persoane incearca sa le schimbi parerea de sine^^

| pornotash a răspuns:

Este vorba despre teama de a nu jignii persoana cu care vorbeste si caruia ii cere un favor sau pune o simpla intrebare si este vorbe si de educatia primita care se reflecta asupra caracterului in timp