| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeți în pragurile critice din relație ce apar la 3, 7,10și 15ani?
Statisticile spun ca într-o relație sau căsnicie exista 4 praguri critice peste care foarte putini reușesc sa treacă și din cauza cărora tot mai multe cupluri ce nu sunt închegate bine se destramă.
La 3 ani apare schimbarea în viata sexuala.Parteneri nu mai sunt la fel de atras de partea sexuala a relației deoarece și-au consumat oarecum fanteziile.
La 7 ani simt oarecum ca se irosesc și au dorința de a cunoaște pe altcine.
La 10 apar problemele și nemulțumirea financiara.
Iar la 15 deja neîmplinire și chiar depresie pentru ca nu se mai simt fericiți sau nu mai găsesc motivele pentru care erau fericiți în trecut.
Ati trecut prin asta?
Credeți ca exista posibilitatea sa se întâmple sau sa fie asa?

26 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aceste probleme apar in fiecare cuplu (cu foarte putine exceptii), dar intervalele si succesiunea lor difera.
Cuplul, daca trece prin aceste incercari, atunci intr-adevar va fi longeviv.

| ROB3RT89 a răspuns:

Chiar a fost amuzanta intrebarea asta.
Multi de aici nici nu au varsta de care vorbesti la ultimul prag(15 ani)
Nu stiu de unde ai scos sau unde ai vazut sau citit toate aberatile astea...
Multe relatii sunt toxice, nu are rost sa mai detaliez, banuiesc ca intelegi sentimentele.
Multe relatii sunt construite pe interes si tin, asta cat are balta peste cum s-ar zice si uneori are mult si bine.
Sa nu uit si de relatii sincere care tin toata viata.
Mai ai sa crezi in horoscop laughing

| Freya1 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu e vorba de ce cred eu ca scrie.
E vorba de psihologi ce analizeaza cupluri ce nu se inteleg si gasesc si cauta cauza neantelegerile ce pot apare.Plus ca ma refer la relatii dorite si serioase nu pe interes.Mai sunt oameni ce au avut 3 ani 10 ani de relatie pe aici.Si nici nu trebuie sa ai ca sa iti dai cu parerea daca lucurile astea pot sa fie cauza unei despartiri sau daca te poti astepta mai in colo sa intampini problemele astea.

| RAY a răspuns:

Natalia este greu de spus cati ani va rezista o relatie, din cate stiu eu cu cat acel cuplu are mai multi copii cu atat e ma putin probabil sa se desparta, la inceput e atractia fizica =ia tine un anumit timp, apoi e iubirea care apare cand faci sex, dar iubirea dispare in timp si apare monotonia, pentru ca suntem o specie poligama nu monogama

| BuLaNNNeL a răspuns:

Marea majoritate a "populației TPU" o reprezintă tineri cu vârste între 8-18 ani (de viata laughing ), iar tu întrebi de relații de 15 ani (petrecuți impreuna).

| Freya1 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Eu am o experienta de 8 ani de relatie plus inca una ce este destul de avansata si evoluata.Mai sunt oameni ce au varste mai mari si nu trebuie neaparat sa fi stat cu cineva 15 ani ca sa isi de-a cu parerea.

| DroIja a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Da ce, dragă, adicătelea eu dacă am douășase de ani înseamnă că am avut relații mai lungi de un an?! Mă obligi tu?!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru DroIja):

laughing Îi supui la chinuri grele? Ce dracu le faci de se duc dracu "asa devreme"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu de zi studiile nu ne reprezinta pe toti, dar in majoritatea cazurilor este din cauza barbatilor deoarece devin prea gelosi, incep certurile deoarece femeia creaza drama din mai nimic, testeaza in continu barbatul si incepe sa se enerveze si el nu reactioneaza ca un barbat matur si dispare atractia de inceput.
Nu ma iau dupa statistici care vin despre sex, financiar si alte prostii, o data ce atractia a fost la inceput ma gandesc ca ramane. Totul se schimba cand barbatul ajunge intr-o energie feminina, sunt doua energii masculina si feminina, o data ce barbatul reactioneaza ca o femeie, ea nu mai are ce sa faca decat sa fie ea barbatul in relatie si atunci se termina.

| Teffan a răspuns:

Imnul lumii moderne.
Bineinteles ca se intampla asta daca suntem bombardati din toate partile cu degeneratie si un stil de viata total nepotrivit.
Publicarea unor statistici ca astea au scopul de a infiltra paranoie in randul populatiei si de a ii induce ca asta li se va intampla tuturor.Astfel o sa renunte la conceptul de casatorie dn pricina asta.

Principii meschine, odioase, promovate de catre inamic.
Mizerie, delasare, degeneratie si anti valori.

Adevaratul (supra)OM cunoaste ca nu are ce sa caute cu un partener care scartaie din punct de vedere al tariei de caracter.
Odata ce 2 oameni slabi si inferiori se cupleaza, va rezulta o relatie subreda.
Odata ce 2 supraoameni, cu valori, frumosi, si cu o adevarata ideologie de viata se cupleaza, rezulta o relatie prospera care va dura toata viata.Copiii lor le vor mostenii caracteristicile.
Relatia subreda se intalneste in sistemul capitalist, unde banii le fura dragostea.
Se intalneste in orase si in familii non traditionale.
Se intalneste intr-o familie crestina sau o familie atee.

Putem reusi.Capabilii,sa mearga mai departe.
Incapabilii, e cel mai bine sa li se intample tot raul.Si li se va intampla tot raul.
Planeta nu are nevoie de oameni slabi.

| Freya1 a răspuns (pentru Teffan):

Eu am citit si m-am documentat despre asta dupa ce am terminat o relatie de 8 ani in care pe rand am avut aproximativ aceleas probleme (fara sa fi stiut despre asta).
Nu stiu daca trebuie sa fi intr-un anumit fel sa poti sa ai o relatie de durata sau doar sa ai sentimente sincere si pure.Degeaba esti destept si treci peste o greseala pentru bunastarea relatiei daca pe tine aia te va macina continu in suflet.

| DroIja a răspuns (pentru Teffan):

Câtă frunză, câtă iarbă, câtă informație de digerat! Auzi, da eu- ca să știu- sunt supraom sau?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Statisticele sunt una, cazurile concrete sunt alta. Poti tine cont de ele sau poti gandi ca tu esti exceptia care nu intra in formula standard.

| Freya1 a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Eu doua din ele le-am trait oarecum de aceia intreb poate mai sunt.
Si voiam sa stiu daca se ia dupa asta sau pur si simplu spun a e ghinion de nesansa.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru Freya1):

O statisca face o medie intre anumiti parametrii.Nu te lua dupa statistica, cauta explicatii mai rationale. Felul tau de a fi, al partenerului, felul cum sti sa alegi sau daca sti.Eu unul sunt mai rational, in relatii mai sunt insa si alti factori de natura emotiva, este mai complicat.

| DroIja a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Statestecele sunt concepute după cazuri concrete, a-hem, a-hem!

| DroIja a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Da hotărăște-te, domle! „Statistecele" sau „statiscă", că m-ai bulversat! Vreau și eu să-ți urmez sfaturile și mă împotmolesc în detaliul ăsta, zău așa...
Apropos, dar „natură emotivă" ce înseamnă, că e mai sfioasă natura?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru DroIja):

Statistic vorbind, s-ar putea sa-mi bat capul de pomana explicandu-ti.concret,n-as putea spune, dar nu ma obosesc pentru ca nu-mi inspiri incredere.

| DroIja a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Mrrr!

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru DroIja):

"eu mă plictisesc foarte repede de un partener și nu am ajuns la performanța unei relații de un an. "Ai gasit si parteneri care sa te suporte?

| DroIja a răspuns (pentru Adrian_Mares_1972):

Mrrr x2!

| DroIja a răspuns (pentru DroIja):

Deci până la urmă cum e, „statistecele" sau „statiscă"?

| Adrian_Mares_1972 a răspuns (pentru DroIja):

Am sa fiu mai atent, sa nu-ti mai dau apa la moara.Esti mai linistita acum? Brrr

| DroIja a răspuns:

În primul rând, vreau să-ți mulțumesc că m-ai lăsat să îți trollez topicul.
În al doilea rând, eu nu pot să îți confirm statisticile, pentru că eu mă plictisesc foarte repede de un partener și nu am ajuns la performanța unei relații de un an. Asta mă face supraom?

| andeteopa a răspuns:

Am 36 de ani si iti spun dupa 14 ani de relatie, cu un copil de 5 ani, AVAND Casa noastra, avand tot, nu cred ca ne lipsea ceva. Eu am trecut prin toate sin din pacate am intrat amandoi am intrat in depresie si s-a dus totu! Sa ales prafu! Parerea mea, nu este obligat pentru toata lumea, dar facem aproape un an de cand suntem despartiti si vreo 4 luni divortati eu am ajuns la concluzia ca singurul si cel mai important ca o relatie sa mearga este COMUNICAREA! Despre orice problema, rea sau buna. NECOMUNICAND ajungi sa dai vina una pe altul' ca in clasa a 3 a. Si dand vina unu pe celalalt ajungi la distantare, moare tot! Asa ca parerea mea e ca statistic vorbind: E ADEVARAT!

| Freya1 a răspuns (pentru andeteopa):

Si eu am ajuns in situatie pana la 7 8 si acolo a fost finisul.Nu am putut trece testul de 15... Tu mai aveai in pic