| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum priviți relațiile începute în mediul online?

71 răspunsuri:
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

O sa fiu sinceră. Și eu am cunoscut doua femei în mediul online. Am stat de vorba cu mai multe dar ca și relație s-a întâmplat de doua ori. Am comunicat foarte mult înainte sa ne întâlnim și înainte să luăm o decizie de genul. Sinceră să fiu nu regret absolut deloc! Amândouă sunt femei minunate! Este greu ce-i drept cand începi o astfel de relație. Este greu când ești departe de persoana respectivă dar poate sa iasă ceva foarte frumos dacă este o persoană cum trebuie! Deci nu as spune nu dacă ar apărea cineva care să mă atragă și sa ma facă sa îmi doresc să o cunosc. Am păstrat legătura cu cele două femei, suntem prietene și au tot respectul meu.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Mă refeream la relațiile de iubire mai mult... Gen care duc la căsătorie. big grin

| Nemessys a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Insfarsit cineva care gândește!

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu big grin asta am spus și eu. Îmi plac fetele (am uitat sa precizez) laughing

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Nemessys):

Mulțumesc din suflet!

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

De ce îți plac fetele? Băieții îs mai mișto. laughing

Acum serios... Acest lucru e păcat. Dar Dumnezeu te iubește și te iartă dacă vii la El. happy

Pace!

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar fi păcat? Asta nu este o alegere făcută de ea.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

E ca în situația alcoolismului... Orice poruncă a Lui Dumnezeu este spre binele nostru, chiar dacă în aparență nu pare.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare vede cum vrea tongue. Să iubești nu este un păcat big grin. Chiar as vrea un pasaj din Biblie unde scrie despre chestia asta.
Oricum, asta este alegerea mea. Asta ma face fericita love struck. O seară frumoasă în continuare! happy

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Nemessys):

Ai dreptate. Nu este o alegere. Asa te naști. Dar aleg să trăiesc după cum îmi dictează sufletul. Nu vreau să joc după cum îmi dictează oamenii. Gura lumii n-o astupa nici pământul! Deci orice ai face, oricât te-ai chinui tot or sa existe persoane cărora sa nu le convină ceva.

| Nemessys a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Contează mai mult ce a scris un om într o carte acum câteva mii de ani, nu ce te face pe tine fericita. laughing

Am zis,, ce a scris un om într o carte " nu,, cuvântul lui Dumnezeu". Dacă înțelegi diferența.

Eu unul deja te apreciez ca ai o gândire de nota 10, fără sa ma intereseze ce îți place.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Da, să iubești nu e păcat...dar trebuie să facem diferența dintre iubire și poftă. Dacă o iubești ca pe o prietenă, fără nimic sexual la mijlic, e ok.

Și unul dintre versete: Romani 1:26-27...în special 26.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

De alcoolism te apuci și te ții de buna voie. Nu ți l toarnă nimeni pe gat. Alcoolismul nu este o greșeală ci o alegere. Iar homosexualitatea nu este o alegere, e ceva cu care te naști. Ai făcut o comparație cam proasta.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Nemessys):

Sunt discuții interminabile pe tema respectivă! Dar nu am auzit/văzut niciodată să îmi dea cineva un exemplu CONCRET! Multe persoane arunca simplu "Sodoma și Gomora" unde este mai mult vorba despre cu totul altceva + incest laughing. Repet. Prefer să urmez ce îmi dictează inima. Oricum sunt o persoana discretă, nu sunt nesimțită să fac gesturi pe strada sau de față cu alte persoane. Tot ce se întâmplă se întâmplă strict în intimitatea mea! Deci nu deranjez pe nimeni happy. Îți mulțumesc pentru apreciere și îți mulțumesc că ai capacitatea sa înțelegi ceea ce spun și să vezi diferit.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Am auzit că persoanele cu o anumită lipsă în organism sunt mai predispuse să devină alcoolice...dar asta nu înseamnă că este moral să trăiești așa.
E ca temperamentul... Dacă ești coleric și te-ai enervat, nu e moral să te răstești la toți.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

O iubesc (sau mai bine spus o sa o iubesc) : ca pe o amica, ca pe o femeie, ca pe o prietenă, ca pe o soră, o iubesc și sexual. Pentru ca alături de femeia respectiva o sa încerc sa construiesc ceva. Îți înțeleg punctul de vedere dar asta sunt eu.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis ca este ok sa devii alcoolic, ci am zis ca este o alegere.

Temperamentul este tot din naștere. Personalitatea și caracterul sunt dobândite.

Coleric nu înseamnă neapărat nebun și de necontrolat. Pot fi persoane mai impulsive si tari la caracter cu bun simt și care se controlează dar dacă cineva este nesimțit cu ele, e normal sa mai întoarca foaiawinking

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

În privința alcoolismului, exact, este o alegere...ca în situația homosexualității.
Mă gândesc așa, de femei vorbind acum, poate că unele au în sânge o cantitate mai mare de testosteron, de unde ar putea veni impulsul de "a domina"... E o simplă presupunere. Dar impulsurile noastre de cele mai multe ori ne înjosesc ca oameni, de aceea nu trebuie să le lăsăm să ne controleze...asta pentru că suntem mai presus de animale. Având în inimile noastre născute din Dumnezeu o altă "Lege", a libertății față de păcat, nu ne putem permite să trăim oricum, fiind victorioși în fața păcatului. happy

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Homosexualitatea nu este o alegere, asa te naști.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Toți ne-am născut în păcat.
Important e să nu murim la fel.winking

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu m-am nascut la spital, de tine nu știu.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

Crezi că Biblia este o Carte scrisă sub influență divină?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am contestat asta. Dar am o alta gândire. Biblia a fost tradusă. Biblia nu este completă ( exista și alte părți ce noua nu ne sunt oferite). Gândește-te că tu copiezi un text în engleză și îl dai pe translate. Îți traduce dar nu îți traduce perfect. Nu știu dacă ma fac înțeleasă dar sper totuși că înțelegi cât de cât ceea ce spun.

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaDeea221998):

De acord, prin traducere se pierd unelele sensuri. Dar ce a fost nevoie pentru mântuirea noastră a ajuns până la noi. În Hristos avem viață. happy

| Tokyo44 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Cunoscând cât mai mulți oameni poți decide care merita mai mult, cum tehnologia ne ajuta și online-ul este un mod de a cunoaște oameni! E și riscant asemeni altor modalități de cunoaștere ...depinde doar de tine sa iti iei măsuri de precauție...eu M-am căsătorit cunoscând o online

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Tokyo44):

Absolut! Nu stai de vorba o zi - două și "hai sa ne întâlnim!". Nu! Prin comunicare îți dai seama dacă este într-adevăr genul de persoana pe care ai vrea sa o întâlnești. Nu poți spune ca o cunoști în totalitate sau ca te simți în siguranță în totalitate (nu cunoști un om în totalitate nici după zece ani de stat în casa cu el, dar în mediul online.) dar totuși observi cât de cât cum gândește, ce își dorește, ce urmărește etc. Riscant este și sa mergi pe stradă. Normal ca este riscant sa cunoști pe cineva pe internet, mai ales acum fiind plin de fetițe cu mintea necoapta ce s-ar arunca la întâlniri după un simplu "bună, ce faci?". Dar cum ai spus și tu depinde de noi, noi alegem ce se întâmplă. Vă doresc casă de piatră, sănătate, iubire și fericire!

| Tokyo44 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Multumesc!
E de admirat ca ai curajul sa spui ca iti plac femeile! Cei mai mulți romani au prejudecăți...

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Tokyo44):

De prejudecăți din păcate ma lovești chiar și din partea familiei ( mi-aș fi dorit ca măcar cei dragi mie sa înțeleagă). Dar nu este capăt de lume. Știu ca atunci când iubești pe cineva, îl accepti și cu bune și cu rele! Dar ma pun și în pielea lor și le înțeleg punctul de vedere. Mai devreme sau mai târziu o sa ajungem noi la un numitor comun. Deci prejudecăți sunt peste tot. Doar că nu vreau ca din cauza prejudecăților sa îmi trăiesc viața în nefericire, sa fiu o prefăcuta numai de dragul de a face altora pe plac. Niciodată!

| Tokyo44 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Perfect! Trăiește viața așa cum dorești! Iar dacă iti respecți semenii din jur cu atât mai bine!
Am încheiat o relație cu o fata care la acel moment descoperise atracția spre alte fete și a fost corect sa nu devin un impediment!

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Tokyo44):

Ai dat dovada de maturitate făcând asta! Iar maturitatea, în ziua de azi, lipsește cu desăvârșire! Frumos din partea ta.

| Cksihja a răspuns:

O pierdere de vreme după mine, nu mers nimic.

| Tataru_Ionut_2001 a răspuns:

Mai bine manc pamant... online? da ce e asta? maxim dupa 2 3 zile sa ne cunoastem altfel nu raman la buna dimi si te iubi si din alea...

| anonim_4396 explică (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nici mie nu prea îmi surâde ideea... Aș vrea doar să aflu cum gândesc alții.

| Onisim10 a răspuns:

Nu prea bine, căci toți se pozează, pozele le editează foarte mult, și par că niște îngerași, dar când îi vezi în față, nu-i mai recunoști.

| BecSpart a răspuns:

Hm. Majoritatea băieților încearcă să își înceapă relațiile online pentru ca e ușor să te ascunzi după o tastatura. Totuși după ce se văd și se cunosc cu adevărat se poate slabi relația

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Dar de ce să se ascundă?

| BecSpart a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca încerca să pară ce nu sunt. Unii băieți spun în online ca lucrează la o firmă de top, fac sala și sunt buni la toate și în viata reala lucrează la mac și se joacă metin 2 pe ascuns(nu spun că e rau sa lucrezi la mac sau să te joci, dar nu te da ceva ce nu esti) De ce ar face asta? Pentru ca încearcă să impresioneze. Pe internet oricine poate fi orice atâta timp cât te duce capul. (Eu nu fac chestii de genul pentru ca sunt inocent și forever alone). Totuși probabil dacă relația a fost făcută în viața reală și din diferite motive trebuie să păstreze relația online(se mută unul dintre parteneri departe, etc) tot nu ar dura prea mult pentru ca se plictisesc unul de celălalt mai ușor și să fim seriosi... o îmbrățișare în rl se simte mult mai plăcut decât un gif.