| Lovelypeaches100 a întrebat:

Voi mai aveti prieteni buni din liceu? Se mai tin relatiipe dupa atatia ani? Dupa ce termini liceul cum ajungi sa iti faci prieteni?

Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Da, mai am prieteni buni din liceu. Cred ca secretul pentru a se pastra prietenia este sa fiti de la inceput buni prieteni si in afara liceului pentru ca daca voi va vedeti doar la liceu si nu iesiti/vorbiti destul de des si cu alt prilej, o data ce se termina liceul sunt sanse mari sa se rupa legatura.
Dupa ce termini liceul, iti faci prieteni la fel cum ai facut la liceu sau inainte doar ca in alte cercuri: la job, intr-un club (nu de noapte, dar poate fi si asta o optiune), la niste cursuri, la facultate daca decizi sa urmezi una, etc.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toti s-au dus pe drumul vietii, separati in viata cred ca asa e cel mai bine, si asa multi nu povestesc despre viata personala sau sunt invidiosi de fel.

| Adry05 a răspuns:

Când am terminat liceul nu mai țineam legătura cu nimeni, mi-am făcut prieteni noi la facultate dar de curând am reînceput prietenia cu o prietenă din liceu, deci se poate.

| MihaelaDart a răspuns:

Tin legatura cu o colega din liceu, cei drept mai mult pe Facebook vorbim si cand vin in tara, ne vedem in timpul disponibil. Am terminat liceul in 2000, cat ea sau alti colegi ne vedem mai rar, desi Facebook-ul ne leaga cel mai mult si comunicam cand reusim.

| antimulte a răspuns:

Da, eu am, nu multi, doar 5-6. Dar suntem inca apropiati, ne vizitam, iesim la o cafea sau o bere chiar si 14 ani dupa liceu. Altii iti faci pe parcurs, in functie de ce faci, facultate... servici etc. Trebuie doar sa fi o fire abordabila si sociabila.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa 40 de ani de la liceu am reusit sa regasesc foarte multi din colegii de liceu. Dezamagire. Acum la 45 ani de dupa liceu nici macar nu ma suna dupa ce circa 2-3 ani i-am sunat eu aproape lunar. Daca imi mai dau cate un like pe Facebook, e mult. Au obosit, au problemele lor, au uitat de pritenia ce ne lega si la bine, si la rau.

| Intruder19 a răspuns:

Am avut doar 2 prieteni buni in liceu, unul l-am pierdut in momentul cand s-a casatorit iar sotia sa a crezut ca anturajul sau e toxic si incet s-a departat de toti, am inceput sa ne vedem din ce in ce mai rar, la un moment dat mai dadeam un telefon din cand in cand, acum ne trimitem doar mesaje de sarbatori.

Al doilea a plecat in strainatate, a inceput sa vina odata pe an, acum nu mai vine mai deloc si nu prea ne mai vorbim.

Problema este ca daca nu sunteti apropiati la un moment dat se pierd legaturile.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa terminarea liceului, peste ani, raman langa tine doar prietenii adevarati (daca-i ai), daca nu, apar altii.
Am o prietena de liceu cu care sunt foarte apropiata, desii locuim pe 2 continente indepartate si ne vedem in tara odata la 2-3 ani (cand ajungem sa ne vizitam fiecare parintii), gasim timp sa schimbam mesaje ori sa vorbim, macar odata la 2-3 zile.
Nu ne-am suparat niciodata si am fost cinstite intotdeauna una cu cealalta, spunand ceea ce gandim, foarte sincer si direct.

| Endoryus a răspuns:

Avand in vedere ca aveam un caracter total diferit fata de aerienii din liceu, asa ceva ar fi fost imposibil.

| aimullah123 a răspuns:

Pai eu am ramas cu cativa prieteni buni. 3-4 din liceu, 3-4 cu care mai ieseam pe afara. Sunt unii cu care am fost coleg care intorc capul cand ma vad fara sa le fi gresit cu nimic laughing. Pe altii daca ii saluti nici nu iti mai raspund. Dar aia 3-4 mai apropiati se bucura de fiecare data cand ne revedem. Eu sunt multumit.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Cu o singura pers am ramas in buna relatie restul doar ce i mai prind pe strada etc

| userrTpu a răspuns:

Salut. Am terminat liceul in 2014 si pot spune ca mai tin legatura cu 1-2 fosti colegi...de indata ce iti vei petrece timpul in alte cercuri distantarea incepe automat. Mi-as fi dorit sa raman dupa liceu cu mai multi prieteni dar cei 2000 de km distanta sunt o piedica, fiecare e pe drumul lui dar cand ne revedem ne face placere!