| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să salut întreaga comunitate TPU. Am mare nevoie de ajutorul vostru, așa că îmi permit să vă rog să citiți tot.
Ei bine... Prima mea notă la fizică din anul acesta a fost 3. Bineînțeles că nu mi-a convenit așa că m-am apucat de învățat serios și în vacanța de iarnă profesorul m-a invitat să mă alătur lotului de elevi pe care îi pregătea pentru olimpiadă. Am acceptat și toată vacanța am tot mers la pregătire, apoi când a început școala mergeam dimineața la clasele la care avea ore Domnul Profesor și făceam pregătire împreună cu ceilalți colegi ( eu având orele după-amiaza ).
Într-o zi una din colegele în cauză vine la mine extrem de revoltată și cu un zâmbet parșiv pe față și îmi spune : " Ți-a dat cumva X cerere pe facebook sau pe Y! M? ". I-am spus că nu deoarece nu prea intru pe internet. Ea m-a rugat insistent să intru să să-i spun dacă am primit cererea. Am întrebat-o de ce această curiozitate, primind următorul răspuns: " M-a întrebat de tine, te-a văzut la fizică. Doamne, e așa un prefăcut. Se dă la toate fetele! La toate! Nici nu-ți poți imagina. Are niște strategii. ". M-am speriat puțin, dar, când am ajuns acasă am intrat pe internet și, într-adevăr, X îmi dăduse cerere. I-am dat accept și mi-a sărit în cale cu următoarele cuvinte: " Hello hello, fata cu bluza albă din laboratorul de fizică. ". Și am început să vorbim... Părea cu totul altfel decât îmi spusese acea colegă; îi plăcea o formație fantomă pe care eu o ador. Și, pe lângă asta, îi plac jeleurile! Dulciurile mele preferate.
Colega respectivă continua să mă bată la cap. Stătea cu mine în fiecare zi, în toate pauzele și-mi spune tot felul de lucruri de rău despre el. Pe de altă parte, eram amândoi învoiți pentru olimpiada de fizică și ieșeam mereu împreună când plecam de la pregătire. Și era magnific. Părea băiatul perfect. Dar eu aveam în continuu cuvintele colegei în minte.
Și apoi, m-a luat de mână. cel mai glorios moment. Tremuram toată. De parcă aș fi fost un copil mic. Acum eram împreună. El era... magnific. Făcea tot ce vroiam. Dacă-i spuneam că-mi place ceva el o făcea. Nu-mi vine să cred. A făcut atâtea și eu eram, nu știu, îmi era teamă. Mă comportam aiurea. Îmi era teamă să nu aibă dreptate toți ceilalți ( erau mulți ce aprobau spusele colegei ). Dar el era... Ah. Era exact așa cum visam.
M-a cerut în căsătorie laughing. Și nu glumea. Ne făceam planuri. Vroiam să ne petrecem viața împreună.
Dar ne certam mereu din cauza felului în care mă comportam. Plângea tot timpul spunându-mi că mă iubește și că suferă. Iar eu eram nesigură. Și din ceartă în ceartă... ne-am certat de tot.
Iar el acum îmi spune că nu mai vrea să riște, că acum lui îi este frică, că acum el e cel ce nu vrea să riște. Spune că inima lui nu mai e acum decât un organ care pompează sângele.
Nu știu ce să fac. Mă trezesc în fiecare dimineață plângând. Nu pot să cred că l-am lăsat să plece atât de ușor. Nu pot să cred. Acum sunt sigură. Sunt atât de sigură. Dar e prea târziu.
Nu mai pot. Plâng în timpul orelor. Nu vreau să se termine. Nu așa. Îl vreau înapoi. Am nevoie de el. Am atâta nevoie de el.
Mai nou m-am apucat de astronomie. Nu mă face să uit. Orice mă duce cu gândul la el. Stau și citesc scrisorile de la el ( da, îmi scria scrisori) și plâng, plâng, plâng...
Vă rog să mă ajutați.
Îmi este dor de el.
Mulțumesc.

20 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

De la dragoste la razboi nu este decat un singur pas. Deci de la razboi la dragoste ar trebui sa fie un pas inapoi. Ia fa tu pasul inapoi si impacati-va. Din spusele tale este un adevarat cavaler asa ca ai numai de castigat. Succes

| UnCorazonLocoooo a răspuns (pentru TheCritic):

Da, asta vreau, dar nu știu cum. Ce aș putea să fac?

| Reiki a răspuns (pentru UnCorazonLocoooo):

Asa cum spune si "TheCritic",actioneaza tu pentru amandoi,fa acum tu ceea ce n-ai stiut sa faci cand trebuia. Sau ai curajul si mergi la el si vorbeste-i,explica-i ceea ce ne-ai spus si noua aici si motivul comportamentului tau. Daca te iubeste cu adevarat va sterge ceea ce s-a intamplat si veti fi, iar, impreuna.

| TheCritic a răspuns (pentru UnCorazonLocoooo):

Hm...nu aveti un prieten, de preferat baiat comun? Pune-l pe el sa il intrebe daca mai simte ceva pentru tine. Si daca nu vrei asta, mergi personal, presupun ca inca mai vorbiti ca 2 colegi/amici...si spune-i ce simti cu adevarat pentru elhappy Sper ca totul sa fie bine si sa fiti din nou impreuna pentru ca e un baiat special si ai grija, sa nu se adevereasca ceea ce zic ceilaltibig grin Succes

| UnCorazonLocoooo a răspuns (pentru TheCritic):

Doamne... Aseară a intrat pe mess și a deschis conversația cu mine dându-mi un link cu ceva de pe youtube. Apoi mi-a spus că a băut. El nu obișnuiește să bea. Iar mai apoi mi-a dat un link, cu o scenă dintr-un serial. Ciudat e că cele două personaje din acea scenă aveau numele noastre. El a sunat-o pe ea, ea a răspuns, însă el nu îi spunea nimic. Ea și-a dat seama că e el, i-a spus că îl iubește și a închis.
În rest am vorbit așa, ca și cum am fi niște vechi amici.
Iar în dimineața asta mi-a spus că aseară a fost afară, după ce a vorbit cu mine. L-am întrebat de ce face asta, la care el mi-a răspuns cu ceva gen: " Eu plec afară acum, paa. "
Nu îl mai înțeleg...

| TheCritic a răspuns (pentru UnCorazonLocoooo):

Incearca sa-i spui ca il iubesti si ca vrei sa va impacati.ca iti pare rau. Iar ceea ce a facut aseara...eu cred ca te iubeste inca, foarte mult!

| UnCorazonLocoooo a răspuns (pentru TheCritic):

Aa, și, atunci când mi-a arătat clipul l-am întrebat de ce o sună băiatul acela pe fată, el a spus că nu știe iar eu i-am spus că din câte se vede îi era dor de ea. Răspunsul lui a fost: "Cam așa ceva".
Bizar e că, nu știu, schimbă subiectul de fiecare dată când vreau să aduc vorba de noi. Și nu știu...

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Incearca sa te impaci cu el

Răspuns utilizator avertizat
| Fizy93 a răspuns:

Faza e ca tu te comportai urat din cauza ca ai auzit doar lucruri rele despre el si ti-a fost frica sa nu iti fie superior, nu e bine sa te iei dupa gura rea a lumii, iar acum nu stiu ce are el in cap, poate fi tarziu sau poate fi doar ceva de moment, cauta-l si explica-i!

| emma_8868 a răspuns:

Pai nu stiu, daca iti place atat de mult de el si lui de tine ar trebui sa vorbiti sau sa deschizi tu un subiect despre voi
bafta!

| Reiki a răspuns:

Fata draga, nu trebuie sa te lasi doborata in felul asta. Te inteleg ca te-ai atasat de el foarte mult,DAR. Ceea ce n-am inteles a fost motivul EXACT al despartirii voastre,ce anume vroia. Explica-mi aceasta fraza"Dar ne certam mereu din cauza felului în care mă comportam. Plângea tot timpul spunându-mi că mă iubește și că suferă.". Ceva banuiala am eu, dar, as vrea sa-mi confirmi ca apoi sa-ti pot raspunde.

| UnCorazonLocoooo a răspuns (pentru Reiki):

Păi... El se implica mult. Mi-a făcut cunoștință cu toți prietenii lui, mă ajuta cu școala ( e olimpic la chimie ) și făcea toate aceste lucruri... Visa. Îmi făcea pe plac mereu. Făcea absolut tot ce eu spunem că mi-ar plăcea. Iar eu, mi-e rușine, eu la școală de exemplu nici nu-l băgam în seama prea mult, îmi petreceam mai mult timp la școala cu, colegul meu de bancă decât cu el. Era indiferentă ce să mai spun. El plângea. Plângea în fața mea implorându-mă să mă schimb, dar eram atât de influiențată de ceilalți. Pentru puțin timp m-am schimbat, dar apoi interveneau iar ceilați care mă făceau să-mi pierd încrederea. Iar acum, s-au schimbat rolurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca te uiti la prea multe telenovele.

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Incearca,sa ii arati ca iti este dor de el.La orele de fizica, incearca sa ii arati ca inca il mai iubesti.
Dar daca el nu intelege, lasa-l sa plece.Stii? Cand iubesti o persoana, ii dai drumul, daca ea nu vrea sa stea langa tine. Daca asa ii este lui mai bine, sa nu mai fiti impreuna, lasa-l.Incearca sa te atasezi de altul. :*

| LarisukaChan a răspuns:

De obicei as ignora acest subiect insa povestea ta chiar m-a impresionat.Din cate am inteles tu ti-ai pierdut increderea in el datorita celorlalte colege...Te-ai gandit putin ca ar fi vorba de gelozie? Ele nu il pot avea insa stiu ca pe tine te place si cum pe el nu il pot aborda incearca sa te doboare pe tine.Incearca sa vorbesti cu el. Spune-i exact ce ne-ai spus si noua. Daca chiar te iubeste te va intelege si va veti reuni, dar nu la fel ca inainte ci si mai indragostiti, pentru ca acest lucru nu este unul simplu si daca reusiti sa treceti peste acest lucru impreuna veti putea trece peste toate! Mult noroc!

| uStefan a răspuns:

Elena, e patetic ce faci aici.

| uStefan a răspuns:

Elena, e foarte patetic ce faci aici.

| Serathil a răspuns:

Te poti duce la psihiatru ar sa rezolve el tot