| Trăsnea_Gabriela_1992 a întrebat:

Buna seara, mi-am achizitionat un router de la Tp Link modelul WR543G si as dori sa conectez ambele calculatoare la acelasi router insa cand sunt eu conectata si incearca si prietena mea sa se conecte ii spune ca parola si userul sunt incorecte, internetul este de la RDS. Va rog ajutati-ma sa rezolv problema, evidentiez ca atunci cand am intrat pe http://192.168.1.1 si am creat setarea am facut-o pentru cea de ip dinamic insa nu stiu sigur ce fel de ip au cei de la RDS. Cine se pricepe il rog sa ma ajute pentru ca tot timpul stam sa ne deconectam internetul una celeilalte. Multumesc frumos si astept un raspuns urgent de la voi

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
2 răspunsuri:
| wezoNe a răspuns:

Chestia asta este foarte amuzant
1.Tu te conectezi cu numele si parola la RDS
Cand prietena ta vrea sa intre pe internet foloseste acelasi nume si parola ca sa se conecteze
Este ca si cum ai incerca sa stai pe acelasi id de messenger de pe 2 calculatoare.
Deci ca acest lucru sa mearga trebuie sa iti cumperi un switch de internet
Este un aparat care are multe gauri in care intra fire de internet.
Ca sa intelegi
Firul principal pe care l-ai primit tu cand ai facut abonament la RDS il pui in casuta principala apoi o sa ai de exemplu 10 casute goale (secundare) in acele casute conectezi fire de internet si la celelalte capete pui calculatoare
de exemplu ai 2 calculatoare
firu principal intra in gaura principala
apoi pui 2 fire in 2 dintre gaurile secundare si le conectezi la pc-uri
apoi intri in START-Controla panel - internet settings - si configurezi internetul
o sa ai niste poze.
Sper ca te-am putut ajuta.

| Niculescu_Tini_1987 a răspuns:

Nu conteaza ce IP are RDS-ul. Reseteaza router-ul, refa conxiunea cat mai simpla (default). Probabil ca router-ul va da acelasi IP. Daca nu merge dupa resetare, incearca sa citesti din router IP-urile pe care le atribuie, DNS-ul si Gateway-ul si introdu-le separat in calculatoare (atentie, IP-ul trebuie sa fie diferit la fiecare unitate)