| Katalin12 a întrebat:

De vreo saptamana ma chinui sa-mi schimb IP-ul din static in dinamic. Ma gandeam poate e vreun program ceva care ti-l schimba ( virtual ) cum ar veni... Ofer FUNDA celui ce ma ajuta.
P.S. : Nu vreau raspunsuri de genul... "Vorbeste cu cei de la reteaua ta de internet". Sper ca stie cineva ce pot face.

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
| cookie01 a răspuns:

Daca cei de la reteaua ta de internet ti-au dat un IP, nu ai ce sa faci, nu il poti face dinamic. Daca pe foaia de contract nu scrie niciun IP inseamna ca iti e dinamic. Alftel nu ai cum pentru ca daca tu vrei sa iti pui dinamic dupa ce restartezi pc-ul vei avea un alt ip (al unui alt utilizator cu parola) si nu iti va merge ca nu ai parola. Pur si simplu nu ai ce sa ii prea faci.

| Katalin12 explică (pentru cookie01):

Asculta. In contract nu scrie niciun IP, dar cand dau reset la modem nu se schimba IP-ul si nici cand dau restart la pc...

7 răspunsuri:
| cookie01 a răspuns:

Ai si router? Daca ai router, sa stii ca routerul iti da un ip fix gen 192.168.

| Katalin12 explică:

Nu stiu daca router=modem, dar ip-ul incepe cu 95.76...

| cookie01 a răspuns (pentru Katalin12):

Routerul nu e acelasi lucru cu modemul. Uite, citeste si aici
http://www.linkmania.ro/topic/330639-ip-dinamic-din-ip-static/. Dar eu nu cred ca se poate.

| Katalin12 explică (pentru cookie01):

Iti multumesc mult pentru acest link, mi-a fost de folos, dar am gasit acolo un site care iti mascheaza IP-ul ( doar pe site-uri ), eu vreau sa mi-l ascunda si pe servere ( CS & altele ).

| Katalin12 explică (pentru cookie01):

Am rezolvat! Am gasit programul care iti face IP-ul dinamic. Acesta este HotSpot Shield. Totusi, cookie01 vei primi funda pentru ca ai incercat sa ma ajuti!

| cookie01 a răspuns (pentru Katalin12):

Multumesc.