| AnonimVMV a întrebat:

Salut prieteni, cine îmi poate explica și mie cum sa fac la un sit următoarea etapa:
Vreau ca atunci când selectezi produsul dorit și dai "Trimite comanda" sa intre într-o pagina unde sa alegi modalitatea de plata și datele clientului. Apoi când dau "finalizare comanda" sa primesc pe email numele produsului, modalitatea de plata și datele clientului.

Sau sa îmi spuneți cum se numesc acești pași sa ii caut pe internet, poate aflu pe acolo ceva.

Multumesc!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
3 răspunsuri:
| djphilosoph a răspuns:

Daca vrei ca, clientul sa isi introduca date gen: CNP, Numar card de Credit, CVC2 etc. E ilegal sa le primesti tu prin email, atata timp cat utilizatorul nu stie ca datele lui o sa fie "prelucrate" aubiectiv decatre o persoana prin email.

| djphilosoph a răspuns:

De altfel ce spui tu este foarte posibil prin toate modalitatile.
Cea mai simpla este sa introduci un link sau ca actiune la formular un "mailto:adresa@email.com", doar ca acest link porneste orice aplicatie de email instalata pe dispozitiv cu datele integrate.

| djphilosoph a răspuns:

Poti folosi PHP, foarte simplu (si nu prea), deoarece PHP este un limbaj: server-based si nu poate fi testat in localstorage ci doar pe un server (adevarat sau simulat).
Sunt cateva exemple pe internet de coduri PHP cu HTML integrat (cauta la google: PHP mail form) dar daca vrei ca acesta sa plateasca "obiectiv" printr-o platforma securizata, PayU sau PayPal au servicii de acest gen (recomandat payu). Mai ramane doar scriptul PHP ce "ia" datele. Poate ti-l dau cei de la serviciul de plata.
Succes.
Daca mai ai nevoie de ajutor... Intreaba.