| RaresEduard a întrebat:

Abia am vazut fullmetal alchemist si primul ep din botherhood si nu inteleg care e legatura dintre cele doua. Brotherhood nu e continuarea de la primul fullmetal si daca nu e atunci ce e?

Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! De-abia l-ai terminat la ora asta și n-ai mai avut răbdare să afli ce e în neregulă până mâine dimineață,hă? Nu e ca și cum nu aș fi făcut la fel. laughing
În primul rând îți recomand să vezi și filmul 'Cuceritorul Shambalei',ce se întâmplă după ce se termină FMA, asta ca să închei capitolul cu totul.
Eu nu m-am apucat de FMA Brotherhood, îți spun asta doar în cazul în care aveai vreo nelămurire, nu pot să te ajut, că nu l-am văzut.
FMA Brotherhood nu este continuarea la FMA.FMA poți să-l consideri ca și terminat după ce vezi și filmul.FMA-anime-ul din 2003-a fost o adaptare după manga creată de artista Hiromu Arakawa. În 2009, s-a decis că se va face o nouă adaptare a seriei manga,dar mai fidelă,care se va numi FMA Brotherhood,pentru a se putea diferenția.
Cu alte cuvinte,ambele anime-uri sunt adaptări ale aceleași serii manga,dar FMA Brotherhood seamănă mai bine cu manga decât a făcut-o FMA,unde au mai fost scoase personaje/întâmplări din manga sau introduse.
E o altă variantă a FMA,exact cum se petrece în manga,deci practiv vei lua serialul de la capăt,dar vei întâlni probabil personaje noi și vei descoperi că unele nu mai sunt incluse,unele persoane care muriseră acum trăiesc,firul poveștii este puțin diferit, etc. Sinceră să fiu, sunt recunoscătoare că ai pus întrebarea asta și mi-ai reamintit de serial, pentru că am înțeles că finalul acestei variante este mult mai satisfăcător decât al celeilalte.
Întreabă-mă dacă nu am sens, pentru că am cam înghesuit multe informații. happy