| YellowShoes a întrebat:

Am citit povestea reala a lui Phineas si Ferb...trist.
Vreau sa-mi spuneti care sunt personajele in sine,nu vocile,de exemplu Candace,cine era ea,cum o chema, si de ce suferea de boala aia? Fundoi

2 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Nu te lua după facebook sau alte surse obscure, M'lady.
Conform wikipedia, adevărata inspirație a producătorului a fost mama lui.
Dan Povenmire (co-producătorul) atribuie geneza show-ului pe seama faptului că a crescut în Alabama, unde mama sa l-a sfătuit să nu piardă niciodată o zi de vară. Pentru a face timpul să treacă, băiatul „se angaja" în anumite proiecte precum săpatul gropilor sau producerea unor filme homemade.
http://en.wikipedia.org/wiki/Phineas_and_Ferb
Seară faină.

| Tory92 a răspuns:

Teoria Desenului Phineas and Ferb : Mama lui Phineas si Candace a divortat iar in urma celei de a 2 -a casatorii l-a avut pe Ferb care la nastere a avut o infectie la creier care a dus la retardism ( din cauza asta nu prea vorbeste si in serial)...Phineas era hiperactiv iar Candace era schizofrednica si isi imagina ca Phineas si Ferb construiesc lucruri in timp ce mama lor era plecata.Nevazand mama sa ce fac cei doi frati Candace a facut un jurnal in care scria tot ce fac ei cand mama lor era plecata.Intr-o zi mama sa si-a facut griji pentru ea si a dus-o la un terapist pe nume Doofenshmirtz care i-a dat niste droguri care o fac sa se simta mai bine.din pacate Candace a ajuns dependenta de droguri si a murit dupa ce a luat o supradoza. Dupa moartea ei mama sa a luat jurnalul dupa care a mers la Walt Disney Picture pentru a face un serial in memoria ficei ei sad