| pumpkinky a întrebat:

Am terminat GAME OF THRONES de la sez 1 pana la ultimul intr-o saptamana.
Sunt sigura ca sunt detalii care mi-au scapat din dorinta de a vedea din ce in ce mai mult tot ce se intampla si de aceea vin cu intrebari pentru cei care l-au inteles :
1. Cine a creat Nightwalkersii?
2.De ce au fost creati?
Din ce am inteles cei din padure au creat nightwalkersii, nu mai stiu cum le ziceau
2.Cum pot fi omorati nightwalkersii? Din ce am obs in sez7ep6 cand dragonul lui Khaleesi a fost omorat de King of the Night,acest King of the Night a trecut prin foc, deci pe el focul nu-l omoara, dar ce i-l omoara daca nu focul? Arma sticla dragonului?
Nightwalkersii au spart zidul cu ajutorul dragonului transformat de ei, deci :
3. Ce credeti ca se intampla mai departe?
Vreau anticipari/pareri detaliate, haideti sa dezbatem putin acest film.
Si o ultima intrebare pentru fanii acestui film
De ce va place acest film?
Ce v-a atras la el?
Multumesc ma'lords!

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

1. Copii padurii
2. Sticla dragonului, i-au tot omorat cu ea prin sezonul 7, cu focul doar pe zombii aia.
3. O sa fie o lupta intre toti, oameni-nightwalkeri-si ceva perversiune de-a lui Cersei.
Ce m-a atras la el e faptul ca e facut perfect, personaje care sa-ti placa, lucruri la care nu te astepti, daca-ti plac filmele istorice-fantastice are exact atmosfera la care te-ai astepta, aventura, drama in adevaratul sens al cuvintelor, momente epice. Ce sa mai vrei altceva. E mai bun decat majoritatea filmelor de genul asta, de seriale nici nu mai zic. Spartacus mi-a mai placut si am auzit ca si Vikings e bun. Restul din ce am vazut, ori par ieftine, ori le e frica sa iasa din tipare si sunt plictisitoare, ori vor sa fie asa realiste ca ajung sa fie prea ciudate. GoT le imbina perfect, elementele fantastice si intrigile sa nu te lase sa te plictisesti si realismul sa nu para de copii. De aia e si cel mai de succes serial, pentru ca nu le-a fost frica sa iasa din tipare si sa faca ceva ce vor toti, nu ceva ce e normal sau simplu.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Uite aici povestea cu nightwalkers:
http://www.vulture.com/......ained.html
Pot fi omorati cu dragonglass (cred ca in ziua de azi asta ar fi obsidianul) sau cu valyrian steel. A fost un moment in care unul din ei s-a ferit de o astfel de sabie. Parca unul din ei a si murit intr-un episod vechi de tot - s-a spart lovit fiind cu o sabie. La un moment dat s-a spus si despre foc. L-am vazut prea demult ca sa mai stiu cand. Am observat ca la orice lupta acest King of the Night se aseaza strategic pentru a-si salva primul pielea; cred ca s-a lasat loc pentru o vulnerabilitate majora de care nu stim inca nimic.
De ce imi place? Pentru lumea imaginara pe care o prezinta. Pentru rasturnarile spectaculoase de situatii si pentru ca nu cade in banal ca actiune. Intr-un fel este ca si cum basmele copilariei au fost dezvoltate ca sa se potriveasca mintii mele de acum. Personajele sunt mai "umane" in sensul ca nimeni nu e doar bun sau doar rau. Toti au in ei un amestec de bine si rau. Ma amuza si felul in care au luat elemente din istorie, mai ales din cea antica, si le-au incorporat in diferitele culturi. Mai au si greseli, spre exemplu Dothraki au un oras din zidarie in episodul in care Daenerys ii arde pe conducatori, cand civilizatiile bazate pe cal intotdeauna in istorie au trait in corturi si au fost nomazi.
Este greu de spus ce se va intampla mai departe. Sunt foarte multe fire ale actiunii lasate in coada de peste. Ce mi se pare clar este ca nu vor castiga nightwalkers. S-ar putea sa fie pe punctul de a cuceri lumea dar se intampla ceva in ultimul moment care ii distruge. Probabil ca regele va fi ucis cumva, ceea ce face sa fie distrusi toti nightwalkers creati de el iar restul o iau la fuga. Nu pot da un pronostic in ce priveste succesiunea Targaryen. Va fi Snow? Va fi Daenerys? Se vor casatori intre rude apropiate cum era obiceiul in familia lor?

| Yurisa a răspuns:

1. De copiii padurii (children of the forest)
2. Sa se apere de oameni
Cu sticla dragonului, da.
3. Nu stiu laughing
Imi plac temele acestea fantasy cu un strop de mitic (nu star wars, star tren). Iubesc stapanul inelelor de exemplu.
Am inceput sa ma uit ca toti se uitau si am auzit ca sunt multe scene controversate, deci, de ce nu? laughing