| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa scriu o carte, dar nu am nicio idee precisa. Va rog mult sa imi da-ti cat mai multe idei, cu cat mai multe detalii. Multumesc!

3 răspunsuri:
| deutza_3778 a răspuns:

Ei bine si eu scriu o carte si ma gandesc la personaj cum as vrea eu sa fiu, daca e sa ii,, folosesti'' pe prieteni tai drept model pentru personaje.Despre actiune... uitate la filmesi insiparate de acolo daca personajul tau este intr-o camera damulte informati despre cum arata incaperea pentru a lasa cititorul sa stie exact unde te afli.Actiunea sa fie privita daca vrei doar din perspectiva personajului tau(adica da nu stie ce vorbesc si ceilalti).

| Alexandrutza_5396 a răspuns:

Pai despre o lume fantastica,un vis ciudat,o poveste de groaza,un oras de zahar,,, mai poti sa te iei dupa ideea unei alte povesti care iti place cel mai mult, sper ca te-am ajutat. Fundita?!

| Brunette_7045 a răspuns:

Pentru a scrie o carte trebuie sa ai inspiratie si mai exact trebuie sa-ti vina din suflet, cu pasiune. Nu de exemplu : A fost o baba si un mos care se toata ziuastraight face. Trebuie sa nu contina un limbaj vulgar sau mai ales nu povesti de " dragoste ".

Sugestie:
1.Citeste niste carti, fa-ti o prima imagine cu locul, timpul si imagineaza-ti personajele.
2.Lasa imaginatia sa curga scriind povestea pe care ai gandit-o, o mai dezvolti, o faci complicata. Depinde cum vrei.Scurta si la obiect sau lunag si complicata.

Sau.
Daca aceasta carte este pentru tine si cativa prieteni poti face ce vrei cu ea, folosesti ce limbaj vrei.Dar daca vrei sa o arati lumii intregi, da! Trebuie sa ai grija la felul cum te exprimi.

Mai intai nu te gandi ca e o tema.Lasa-te influentat de imaginatie si creativitate.Numele cartii trebuie sa-ti vina dupa ce scrii cartea, sau binenteles faci povestea dupa titlu. Nu e ceva precis.Eu iti sugerez un lucru informeaza-te despre carti celebre.citeste-le.si dupa iti imagineazi povestea si te apuci sa o scrii.

Sper ca te-am ajutat intr-un fel.Mai mult am zis acelasi lucru de 100 de ori.Whatever.Succes big grin