| Adyy5 a întrebat:

Ce le place celorlalți sa citească? Vreau sa scriu o carte, dar n-am nicio idee.
Îmi dați niște idei?
Nu numai genu.
Va rog.
Fundă!

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ultima carte citita se numea tradusa in romana titlul singura pe insula,mi-a placut modul cum putea ca sa explice cum se simtea personajul,ce asteptari avea, descria foarte bine totul plus suspans, drama, emotie, mam regasit in cartea aia sa spun asa, sincer e singura care mi-a placut

| LoveSleep a răspuns:

O poveste din aia tipica wattpad în care o virgină se îndrăgostește de șmecherul clasei (Și el de ea, a dracu)
Garantat 100%

| justanotheruser99 a răspuns:

Preferintele difera, insa personal imi place cam orice gen, cat timp e coerent si autentic. Urasc imitatiile sau incercarile esuate de a reproduce un tipar clasic.

| MorganaM a răspuns:

Mi-ar placea sa citesc ceva care sa para cat mai real. Pana acum, cartile pe care le citesc de pe wattpad, chiar daca unele sunt bune, sunt ireale. Sunt prea multe lucruri care nu cadreaza cu realitatea. De aceea, mi-ar placea sa citesc o carte cat mai veridica happy
si una originala, sa nu fie la mijloc iar o poveste de iubire... m-am cam gretalit de ele, sunt mii pe wattpad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MorganaM):

"Mi-ar placea sa citesc ceva care sa para cat mai real." - CORECT! Eu am inceput sa scriu una pentru mine. Am crezut ca o s-o termin repede de scris, DAR... au trecut doua luni si am tot scris si TOT neterminata e. Am ajuns la 1.4 MB. Parti din ea sunt pe acest site si pe site-ul "descopera/stiinta". Cartea am intitulat-o: "Dumnezeu explicat prin stiinta." E o carte ce combina stiinta cu chimia cu fizica cu biologia cu genetica cu logica cu arheologia cu arta cu cinematografia cu istoria cu geografia cu astronomia cu astrofizica cu stirile si situatia mondiala prezenta cu filozofia cu natura umana cu stiinta cu tot felul de teorii si idei contemporane. E in stare bruta. Contine unele erori care sunt revizuite pe parcurs. Exprimarea e concreta si nu foarte abstracta sau greu de inteles. Contine si elemente de conversatie.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Esti scriitor?
Îmi poți da niște sfaturi?
Chiar vreau sa scriu o carte, dar trebuie sa placa și altora și n-am idei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Ideea e sa corespunda realitatii. Si ei si altii s-au cam saturat de povesti sau filme inventate. Rar vezi un film care sa nu repete sau sa semene cu un anumit scenariu din alte filme. La fel si cartile. O carte trebuie sa aduca ceva nou care nu a mai fost scris de nimeni sau cel putin o abordare diferita a unor subiecte aparent obisnuite. Este necesara o cultura generala oarecum de baza. Daca nu esti sigur de ceva cauti pe net referinte si apoi vii tu cu abordarile tale. Cam asa se scrie o carte buna: preiei idei gasite si le dezvolti tu cu mintea ta. Pe acest site sunt multe intrebari. Citeste-le si astfel iti cam dai seama de ce fel de subiecte sunt interesati mai mult oamenii.

| MorganaM a răspuns (pentru anonim_4396):

Oo, suna super! sa imi dai linkul povestii tale de pe wattpad happy

| Notmyaccount a răspuns:

Ooookkk. Tinand cont de faptul ca esti băiat, ai putea sa incerci sa dezvolti niste idei pe tema: "eu si ea". In fine... Eu iti voi da jiste titluri si tu esti liber sa le interpretezi cum vtei tu si sa dezvolti singur o imagine a acestora.

Fata din gara.
Vara iubirii.
Pe drumul florilor.

Sau pentru alte teme:
Vis sau realitate.
Cazand in adancuri.
Cuprins de intuneric.
Oras asediat.
Oamenii cu pusti.
In spatele blicurilor gri.

| Adyy5 explică (pentru Notmyaccount):

Is fata laughing

| Notmyaccount a răspuns (pentru Adyy5):

O.k... Numele si poza m au indus in eroare. Dar sa stii ca poti scrie chestii pe tema EU SI EL.

| AalyiaH0a a răspuns:

Buna,am ceva idei de carti pe care vreau sa le scriu, daca vrei iti dau si tie unahappy

| RadoslavJ a răspuns:

Poți încerca, să faci un "Jurnal al tău", în care să îți expui toate întâmplările pe care le-ai întâmpinat (fie frumoase sau mai puțin frumoase). Poți să rămâi sub anonimat totodată, toate acestea punându-le în spatele unu personaj inventat de tine. Spre exemplu eu citesc "Jurnalul unui Adam", și nu pot lăsa cartea din mână acum, e interesant să vezi cum s-a îndrăgostit el prima dată.