| MiHaiPeLoiU a întrebat:

As vrea si eu sa ma uit la Shaman King si am vazut ca e si anime si Manga. Care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Cum adica "care este diferenta"? :))

Manga este exact ca o carte de benzi desenate, un comic book, doar ca japonez. E tipic si in 99% din cazuri anime-ul este inspirat dupa manga. Singura diferenta intre un comic book tipic si o manga este ca se citeste de la dreapta la stanga, fix invers.
Sunt de obicei structurate pe capitole.

https://www.mangareader.net/shaman-king/1

Anime-ul este animatia.

Subtitrat engleza:
https://www.masterani.me/anime/info/508-shaman-king
Subtitrat romana:
https://desenefaine.ro/desene-animate-regele-shaman-1-date.html

| MiHaiPeLoiU explică (pentru TheRealFantasy):

Am găsit pe un site Shaman King in categoria anime si unul Manga...sa ma uit la anime deci?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru MiHaiPeLoiU):

Da, uita-te la anime daca asta ai vrut sa vezi.

Manga ar putea avea avantaje in sensul ca de obicei manga este mai lunga decat anime-ul fiindca se continua mai usor in timp ce animatia e mai greu de facut si poate fi anulata crearea anime-ului doar din lipsa de animatori sau buget. Se poate si cazul fix invers dar mai rar asa ceva, sa fie un anime continuat si manga lasata de izbeliste.
Pentru unii are mai mult farmec manga, cum au cartile mai mult farmec in favoarea ecranizarilor (in cazul filmelor), desi in cazul manga nu ai decat desene cu linii/casute de dialog.

| MiHaiPeLoiU explică (pentru TheRealFantasy):

Multam!