| anonim_4396 a întrebat:

Aseara m-am uitat la Nymphomaniac ambele parti dar intr-un fel. Am sarit la scene direct. Presupun ca tipa purta conversatii inteligente cu batranelul, nu am rabdare la orice film sa ascult conversatiile de lunga durata.
Nu am inteles ceva si nu mi s-au parut atat de interesante incat sa ma uit complet. Tanara femeie la urma isi calareste tatal in spital? tind sa cred ca da, sunt aproape sigura.
Acea fata tanara, era fiica ei cu care se culca? si de ce la sfarsit, acea fata face treaba mica pe femeie?

8 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Am vazut filmul ieri.
desi nu is genul care sa priveasca totul dintr-un unghi, care nu judeca, pot spune ca Lars Von Trier ma cam face sa renunt la flexibilitatea mea.
mai exact, consider ca tipul asta are o problema la bibilica.
tind sa cred din ce in ce mai mult ca foloseste cele mai perverse fantezii cu scopul de a fi catalogat arta cinematografica...adica are o scuza.
gen, s-a facut regizor sa aiba libertatea de a-si pune in aplicare cele mai dirty si grotesti ganduri cu privire la sexualitate.
am ramas la fel de "dafuq" si la acest film.
Lars mai are o problema si din cate am vazut, nu sunt singura care gandeste astfel.
distorsioneaza si degradeaza pana si ultima farama de speranta cand vine vorba de progresul filmului, si aici ma refer la speranta reprezentata de oamenii pe care ii consider buni sau de incredere, sau oameni in care iti pozitionezi gandul ca respectivul om ar putea fi schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume, un fel de erou.
scena pe care ai vazut-o tu la sfarsit cu pipi, reprezinta ce turui eu aici, si multe altele.
cand eram dezamagita de personajul in care imi puneam speranta, (de fapt toti au dat-o in bara, prin actiunile lor grotesti!) urlam la monitor mai ceva ca o debila urmarind un meci de fotbal...F U CK YOU! sa te f u t, Lars Von Trier!
deci cum asa ceva?
sa mor de mai vad un film regizat de asta, nu face decat sa-mi strice dispozitia.
eu nu am pretentii sa raman cu o dispozitie buna dupa un film, adica imi plac dramele...lula mea, dar bolnavul asta de Lars transforma pana si drama in ceva greu de digerat si grotesc.
e prea cinic, sadic si ma face sa am o moaca scarbita.
nu e nimic pozitiv in filmele lui, totul care pare la prima vedere un fel de Pomeranian puppy, un fel de inger...il transforma in cateva momente intr-o scarba de om si ma face sa-l urasc din toti rarunchii...un ca cat de om, dar jignesc ca catul.
ma-ntelegi?
eh hai sa nu zic ca nimic nu e pozitiv in filmele lui, mi-a facut placere sa ascult conversatia si sa ma bucur de anumite chestii profunde meditative, anumite asocieri, descrieri... legate de literatura, muzica, samd.
anumite lucruri considerate tabu de societate au fost reprezentate frumos, a stiut sa afiseze anumite tipologii de oameni intr-un mod care-ti schimba perceptia, si care te face sa te gandesti la o alta latura, sa privesti altfel lumea si acei oameni.
dar ce face Lars, pare sa transmita ca totul pe lumea asta este de tot rahatul, si e prea scumbag in modul lui de a reprezenta anumite aspecte, prea exagereaza.
nu vreau sa vorbesc precum o copila sensibila ce se simte jignita cand vede ceva grotesc sau sa critic modul lui diferit de a asterne viziunile sale despre oameni si despre lume, dar cum ziceam, tinde sa-si faca filmele mai mult urate decat apreciate...si tinde sa-si faca personajele intelese gresit.
oricum, imi plac filmele care ma fac sa-mi pun intrebari, gen de ce a facut asta? sau de ce s-a terminat asa? asta a fost un lucru bun, e popular pentru ambiguitatea pe care o lasa in urma.
si asa vorbesc singura, ma cert singura aici.

sa ma contrazica cineva! am chef de cearta!

| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Iti dau funda da' de mila

| anonim_4396 explică (pentru CoquineNoire):

Stai ca am uitat ca e anonima laughing

| CoquineNoire a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca mi-o dai in privat.

| CoquineNoire a răspuns:

Ah am uitat sa explic, sa raspund la intrebarile tale.
cum dreacu sa sari fata la scene direct? pai ce farmec mai are? mi-e mi place sa astept, sa-mi amplifice curiozitatea.
e ca si cand ai sari la sex fara preludiu.
nu, nu si-a calarit tatal, era altcineva, fugise sa-si descarce disperarea si tristetea in actul sexual.
nu, nu e fiica ei, vroia sa o foloseasca drept succesor in meseria pe care i-o daduse uratul ala.
de scarba ordinara ce e! sa te f u t!

am vorbit cu Lars acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot edita. am incercat sa le ascult conversatiile, concluzia tot nu m-a facut sa le ascult conversatiile si cu fata femeii, daca este ea. a facut pe mama ei fiindca i-a oferit copilarie de ca~ca~o? desi asta imi pare cel mai plauzibil motiv.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Suna a conglomerat de proust si bergman.brrr

| Zuzazozo a răspuns:

Pe ce site l-ai vazut?