| AvalohAlyn a întrebat:

Ați auzit de filmul și cartea "O minte sclipitoare"? Sau de povestea celebrului cercetător și matematician John Forbes Nash care a luat premiul Nobel și s-a luptat toată viața cu schizofrenia reușind să ajungă un om rațional? Avea o minte impresionanta,sclipitoare,extraordinară,era foarte inteligent in ciuda bolii de care suferea,filmul și cartea vi le recomand, e la categoria "Trebuie incercate"(Must)
Filmul a luat și Oscarul.

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Ce intelegi prin faptul ca a reusit sa ajunga un om rational? John Forbes Nash a fost schizofrenic toata viata, chiar daca a fost un geniu in matematica; da, filmul cauta sa sugereze ca ar fi invins boala cumva, caci asta fac filmele.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Medicina a facut progrese. Schizofrenia se poate invinge prin antipsihotice... pe care el nu le lua.

| AvalohAlyn explică (pentru minrest):

Adică simptomele bolii nu se mai manifestau și a reușit să fie cât de cât normal, apoi a luat și Nobelul.Cartea e interesanta, cred că mai intereanta ca filmul.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Nu le lua mereu. Ca si ceilalti psihotici, de altfel. Da, ma bucur mult ca s-au descoperit (printr-o intamplare!) antipsihoticele, si ca au tot progresat, dar antipsihoticele tin delirul, si in general simptomele pozitive (adica tot ce e in plus fata de normal, perceptii, ideatie, etc) sub control, nu il vindeca pe pacient.

| minrest a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cred ca e mai buna cartea. Oricum reiese si din film ca avea halucinatii, ideatie bizara, asta nu inseamna ca era cat de cat normal. A fost un geniu si a creat bolnav fiind, oricum partea esentiala a cercetarii a facut-o inintea debutului bolii. Filmul, fara sa minta direct, sugereaza unele lucruri care nu sunt conforme cu realitatea, asa ca cine vrea sa se minta singur cu ajutorul filmului, poate.