| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de povestea lui John Nash matematician profesor,economist, laureat al Premiului Nobel în economie și totodată bolnav de schizofrenie paranoida?
Pentru cine este interesat urmăriți filmul O minte sclipitoare sau cartea cu același nume.

3 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

E interesant dar nu deosebit.

| Mtoni a răspuns:

Am văzut filmul. Mi se pare interesant dar cred că boala lui este puțin exagerată sau prezentă greșit. Cum să interacționeze cu atâtea persoane și lucruri imaginare și să nu își dea seama că nu sunt reale?
Cred că știa, dar îi plăcea lumea imaginară până când și-a dat seama că e mai bine să se ocupe de lucruri mai reale.

| SG1995 a răspuns (pentru Mtoni):

Bănuiesc ca nu știi in ce constă schizofrenia.
Schizo însemnă disociere, deci o persoană care are disociere nu face diferența între iluzie și realitate, de fapt nu capabilă să descifreze conceptul de realitate.