| RomulusMilea a întrebat:

Bună seara tuturor! Este prima mea întrebare pe TPU.ro, super nu? Uraţi-mi succes! (:-))). Aş dori să ştiu dacă ştie cineva unde s-ar putea găsi pe Internet transcrierile tuturor dialogurilor din filmele româneşti "B.D. la multe şi la mare", sau "B.D. în alertă". Dacă cineva ştie vreun site, i-aş fi recunoscător dacă l-ar publica. Vă mulţumesc anticipat. Voi acorda o fundă celui mai corect şi mai complet răspuns, care să facă trimitere la cât mai multe dintre filmele seriei B.D., sau chiar la toate dacă se poate.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Intrebarea nu e formulata corect: "Aş dori să ştiu dacă ştie cineva DACA s-ar putea găsi pe Internet transcrierile tuturor dialogurilor...".Nu cred ca ar sta nimeni sa scrie toate replicile, sa le puna intr-un document...ca sa ce? Poate daca gasesti subtitrarea filmui in alta limba, daca a mai fost vazut si in alte tari, sa incerci sa traduci cu Google Translate.Altfel nu stiu, pentru ce iti trebuie?

| RomulusMilea explică (pentru Bondarel99):

Dragă Albinuţo,

După părerea mea, formularea întrebării este cât se poate de clară, completă şi uşor de înţeles. Varianta propusă de tine conţine o repetiţie supărătoare a lui DACĂ. Evident că mă interesează UNDE aş putea găsi aşa ceva.

Mulţumesc pentru sugestie, dar Google Translate este un instrument de traducere care are serioase probleme cu sintaxa traducerilor oferite, mai au mult de lucru la acest capitol.

Replicile din filme au foarte multă savoare, unele sunt chiar geniale. Câţiva dintre colegii mei folosesc foarte des replici din film în dialogurile de la serviciu, mi-ar fi plăcut să le fi făcut o surpriză cu aceste transcrieri.

Aş avea o şansă dacă aş încerca la "TVR Internaţional", ei difuzează multe filme româneşti care sunt subtitrate în limba română.

Mulţumesc pentru intenţie. O seară plăcută.

| RomulusMilea explică (pentru TooNight):

Salut,

Mulţumesc pentru răspuns, dar ceea ce am cerut eu nu a fost să aflu unde pot vedea filmele pe Internet (asta ar fi fost foarte uşor de găsit). Eu am cerut TRANSCRIERILE dialogurilor din filme, adică câte un fişier text pentru fiecare film în parte, iar în fiecare fişier să apară toate dialogurile din film. Mulţumesc oricum pentru răspuns.

| TooNight a răspuns (pentru RomulusMilea):

Cu placere.
Am vrut sa ajut reciproc(ex la mate), dar dumneavoastra aveti doar o intrebare, iar transcrierile nu le-am gasit sad.
O zi buna sa aveti!

| RomulusMilea explică (pentru Yusuke16):

Salut, Îţi mulţumesc pentru răspuns, dar nu este ceea ce am vrut eu să obţin. Cerinţa mea se referă la TRANSCRIERILE dialogurilor, adică câte un fişier text pentru fiecare film, în fişierul text să apară toate dialogurile, toate replicile din film.

Îţi mulţumesc oricum.