| NarcisMoisaMihai2000 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Stiti cu toti Ford-ul Mustang 2013 motor v8 din filmul need for speed 2014! Am o intrebare legata despre el! Am observat in film ca masina are 3 pedale, ceva normal la o cutie manuala, dar schimbatorul pare a fi de la o cutie automata! imi poate explica si mie cineva dilema asta?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Buna asta, nu am observat. Sigur are cutie automata, nu cred ca o masina pur americana ar avea o manuala. Cine stie cate cadre au filmat si ce masini au filmat.

Si in Transporter 3 are cutie automata pe audi ul ala, dar in vreo 3 scene tot se faca ala ca schimba viteza

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

La cutiile automate ai posibilitatea sa schimbi tu vitezele, dai de schimbator in stanga si ai intrat in mod 'manual' sau mai bine zis secvential unde dai in sus sau in jos, ai + si -, schimbi cum vrei.
Referitor la film, am vazut filme in care toate masinile aveau acelasi sunet al motorului in interior, mustangul este disponibil si manual si daca ai vazut 3 pedale sigur are cutie manuala.

| suntserios a răspuns (pentru RB26DETT):

Uita te la Transporter 3 si ai sa vezi cum schimba vitezele, muta schimbatorul din N in D si din P in D in timp ce chipurile merge cu 160km/h, nu arata in niciun caz ca o schimbare manuala la o cutie auto

Clar e filmat pe loc scena si pusa aiurea pentru cine observa.

| NarcisMoisaMihai2000 explică (pentru suntserios):

E cutie manuala! """Neobişnuit pentru o "americancă", Shelby GT500 vine echipat cu o cutie de viteze manuală, în 6 trepte"""

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nuca manetei de la scimbator este aceeasi ca la cutia automata; nimic nou sub soare!