| olivert1310 a întrebat:

am vazut in urma cu foarte mult timp un film in care actiunea se petrecea pe vremea cand oamenii se duelau cu sabii. In film era vorba despre doi prieteni, unul avea o fetita mica, dar care moare in urma unui complot iar prietenul lui o ia pe fata pentru a o creste. Cand fata se face mare, el pleaca pentru a-si razbuna prietenul omorat. Ceea ce imi aduc aminte sigur este ca le facea o figura cu sabia, ii intepa in frunte, tehnica se numea "cizma lui..." si nu mai stiu mai departehappy oricum pana la urma el ramane cu mama fetei prietenului sau. Daca stie cineva despre ce film este vorba si poate sa ma ajute as fi recunoscator big grin

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Olivert, nu stiu exact cum se numea filmul, dar daca te ajuta la ceva, din ce spui tu cred ca e facut dupa romanul lui Paul Feval - Cocosatul. Fetita ducelui de Nevers (ucis miseleste cu sabia) este luata si crescuta de cavalerul de Lagardere, care avea acea lovitura de sabie(invatata de la ducele de Nevers) cu care ii intepa in frunte pe adversari. In final. Lagardere(care face intre timp pe cocosatul) se razbuna pe ucigasi.

Nu stiu daca asta te ajuta, dar mai mult nu stiu sa-ti zic. Bafta!

| olivert1310 explică (pentru aladinbeci):

Esti mare aladinbeci, m-ai ajutat foarte mult, asta este filmul, chiar acum caut sa-l descarc. Multumesc din suflet, ai facut un om fericit. De mult cautam sa aflu ce film era.

1 răspuns: