| madalinax6 a întrebat:

As vrea sa devin actrita si sa imi vad visul indeplinit! Cum pot deveni actrita la 12-13 ani?

Răspuns Câştigător
| kathgilbert a răspuns:

Hmm... nu e musai sa mergi in SUA ca sa fii un bun actor. Daca esti capabila sa iti intrii in rol, poti face multe si in Romania. Evident, sa stii engleza e un avantaj, insa la facultatile de teatru, la sectia ACTORIE nu dai proba de engleza. Sa revenim... in primul rand trebuie sa fii destul de receptiv la ce se intampla un jurul tau, sa stii sa iti controlezi emotiile si nu in ultimul rand, sa fii capabil sa faci fata tuturor rolurilor pe care le joci si sa faci anumite compromisuri. Sa fii actor nu inseamna sa reciti/interpretezi ceva ca la gradinita. Sa fii actor inseamna sa fii oricine si nu e deloc usor. Sunt multe de spus aici, dar nu cred ca vei tine cont de astea asa ca ma opresc. Vrei sa fii actrita sau macar sa incerci sa fii. Fa cursuri de actorie in primul rand. Nu iti spun ce implica, vei descoperi tu pe parcurs. Implica-te in diferite scenete, inscrie-te la un teatru pentru copii etc. Iar daca rezisti si vrei neaparat, fa un liceu de arte cu specializarea teatru. Dupa liceu poti sa dai admiterea la UNATC sau alte facultati de teatru din tara. Repet: nu e musai sa mergi in strainatate pentru a fi un actor bun. Si la noi sunt multi actori adevarati si au fost, iar acestia au studiat in tara. Daca esti un actor bun, esti bun oriundewinking.

28 răspunsuri:
| Chitaila a răspuns:

Dupa sfatul meu este un vis comun(nu cu al meu)care chiar merita trait.

| eudoreu a răspuns (pentru Chitaila):

Orice vis merita trait

| SoJustMeAndU a răspuns:

Te duci la cursuri de actorie, urmezi o scoala speciala, sau astepti liceul.succes!

| corolav a răspuns:

Dacă toți școlarii din România vor să devină actori, și în ideea că vor și reuși, cine vor mai fi spectatorii?

| Emi23em a răspuns (pentru corolav):

Doctorii, inginerii, avocatii, parintii de actori, prietena actorului respectiv, tu, mama ta, verisoara ta, mama verisoarei tale, verisoara verisoarei mamei tale, sau mai pe scurt, oamenii!

| corolav a răspuns:

Din aprilie 2012 au trecut aproape nouă ani.
Ai, deci, cam 22 de ani.
Sînt curios dacă ai devenit actriță. Sau măcar pe aproape.

| aumih16 a răspuns:

Daca vrei poti deveni! daca asta iti place! daca joci bine! poti intretine relatii cu cineva din cinematografie! sa te ajute! daca vrei sa iti incerci norocul! sa stii ca si inainte in anii 70 80 90! tot asa pe pile se intra in cinematografie! cum crezi ca apareau atatia actori! si atatea actrite! pile! interese! dar si talentul conta evident! in ziua de astazi talentul numai exista! dar ce fel de actrita ai vrea sa fii! de teatru! sau de film serial!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varianta 1: te nasti intr-o tara vorbitoare de limba engleza.
varianta 2: inveti engleza bine si te muti in SUA.

| Kyrie a răspuns:

Nu ai cum daca nu arati bine si nu ai super talent si nu esti in U. S. A

Asa ca singura ta solutie sa devii actrita e sa iei note foarte bune la scoala/liceu si apoi sa dai facultatea de actorie in America

| Kyrie a răspuns:

Iti zic ceva tare? laughing

Eu pot sa devin actor daca vreau si fara facultate de actorie
• Bine arat
• Sunt bun in multe arte martiale
• Sunt un gen mai gotic/rocker asa, pot avea in rol in filme postapocaliptice sau de justitie
• Sunt flexibil ca un gimnast

Tot ce mai trebuie, e sa imi perfectionez engleza, sa plec in USA, sa caut cativa regizori si sa ma rog de ei, si se rezolva laughing, devin si bogat, ce naiba, e usor happy

| Beib a răspuns (pentru Kyrie):

Imi pare foarte rau sa-ti naucesc sperantele, dar eu iti zic ca visezi cu ochii mult prea deschisi. Ca sa fii actor e EXTREM de greu. Fac cursuri de teatru de 4 ani, nu sunt la facultate, sunt in gimnaziu. Le fac ca si hobby. Si sa-ti zic ultima statistica la intrarea la facultatea de teatru&co. din 100% pe putin 80% pica. Asta iti spun din surse sigure.

| eudoreu a răspuns (pentru Beib):

NU conteaza la ce varsta incepi sa practici o meserie ci cat de bun est.
P.S.niciodata nu e prea tarziu sa-ti implinesti visele

| helen45132 a răspuns:

Aaaaaaaaaah, si asta e visul meu:sa devin actrita in los angeles, mexico, mai pe scurt america de nord, limba engleza o stiu foarte bine, notele is foarte bune, dar ce sa fac nu stiu, mai am cativa ani sa termin liceul, sorry, nu te pot ajuta cu nimic.insa stiu cum e sa ai o asa dorinta happy

| eudoreu a răspuns (pentru helen45132):

Fa facultatea de actorie happy

| Demzz a răspuns:

Si eu am acelasi vis! dar nu este adv nu trebuie sa ai note foarte bune! trebuie sa stii engleza doar daca vrei sa mergi sa joc in America! daca vrei aiici ca noi nu-ti trebuie! cu notele cine zice ca trebuie sa ai mari note? majoritatea actorilor din sunt apa de ploaie la invatatura si uite sus au ajuns?! ca exemplu Johnny Deep care este un mare actor a renuntat la scoala la varsta de 16 ani! nu spun sa faci la fel, sau sa nu inveti nu ma intelege gresit dar nu este neaparata nevoie de note prea mari! ca doar ce faci cu mate la asa ceva? laughing
uite ce trebuie facut:
trebuie sa te pricepi f.bine la memorat de replici!
trebuie sa stii sa te exprimi clar sa stii sa vb foarte clar!
trebuie sa stii sa te prefaci ca razi, te uimesti ca plangi, ca te indrogostesti etc!
trebuie sa ai imaginatie ca sa mai dai si tu idei regizorului! cam asta
du-te la un casting sau apuca-te sa faci un mic filmulet pe youtube si cheama-ti colegii/prietenii sa se uite la el sa spuna parerea lor sa-ti dea like! apoi vezi ce comentarii mai primesti de la alte pers. necunoscute si cate likeuri pe langa cele date de colegi/prieteni si poate ai norocul sa te descopere cineva important! fa si scenete la scoala! succes!

| MyToXicRoMaNcE a răspuns:

Pai: eu te sfatuiesc mai intai sa te duci a un casting sa vezi cum merge treaba; iar de acolo te vor indruma ceilalti actori sau regizorul; producatorul.

| CxXPCC a răspuns:

Du-te la multe concursuri, daca crezi ca esti talentata, sh intr-un sfarsit iti indeplini visul! Sper ca ti-am fost de ajutor
p. s nu toate raspunsuri trebuie cerute cu funda.happy

| Colorfulx a răspuns:

Waaa, multi romani vor sa devina actori.Pai in primul rand trebuie sa stii engleza foarte bine, sa iei note bune, termini scoala apoi mergi la mai multe castinguri pana cand iei in rol intr-un film. Iar daca vrei sa devi o actrita celebra si in America asta-i alta treaba...Chestia e ca ar trebui sa ai mare noroc happy

| SofiaMaria32567 a răspuns:

Și ai reușit? Deja este 2020 ..cum a fost?

| Mary27726728 a răspuns (pentru SofiaMaria32567):

Asta vreau și eu sa stiu dar arată la profilul ei ca nu s-a mai logat din 2015.

| Tohanean_Stefania_1987 a răspuns:

Si eu as vrea tot actrita sa ma fac si o sa imi implinesc visul daca stii sa dansezi sa canti sa inveti replicile si sa plangi fals vei reusi du-te la auditi si iti garantez visul tau va fi realitate iti tin pumni s mergi cat de departe poti ini urez succes pa

| Benczik_Denis_2001 a răspuns:

Kathgilbert, nu ai nevoie de nici o scoala
ci doar de niste repetitii!
cum de vad copii de vreo 4 ani actori?

| MarcoMorosan96 a răspuns:

Buna, parerea mea este ca nu trebuie neaparat sa inveti foarte mult ca sa ajungi actor in Romania. Pentru USA trebuie sa faci eforturi foarte mari pe care multa lume nu are cum sa le faca. Dar, nu se stie niciodata de unde sare iepurele, ca de exemplu Arnlod Schwarzenegger un mare actor american (preferatul meu) a fost la inceput culturist, cu multa munca a ajuns Miser Universe. Apoi, a inceput sa joace in filme. Iar in 2003 a fost ales guvernatorul Statului California. Sfatul meu, daca vrei sa ajungi o actrita faimoasa, ceea ce, nu te supara pe mine, este putin probabil, trage tare cat poti si nu te uita inapoi.

| Edynboorg_Elizabeth_1980 a răspuns:

Iti cred suferinta si eu doresc sa devin ca Angelina jolie sau ca Monica Belluci, sau chiar ca Kristen Stewart sau Nina Dobrev. Insa acest lucru nu cred o sa se intimple la mine. am note foarte bune, nu pot sa ma laud, am studiat scoala de actorie timp de 3 ani si nimic. Dar trebuie sa faci cursuri, sa te inscrii la un liceu ceva dupa aia sa urmezi ceva o Academie sau o Facultate. Nu-i usor sa devii actrita. Cunoaste bine limba engleza sau americana si poftim pleaca in SUA fa cursuri te vede un regizor si gata esti actrita insa nu estul de celebra... Succese tiee.

| HeathLedgerForever a răspuns (pentru Edynboorg_Elizabeth_1980):

Nu e neaparat sa faci o facultate! Cum s-a scris si mai sus Johnny Depp a renuntat la scoala la 16 ani, la fel si Heath Ledger si poate multi altii. Si in plus nu e asa de usor sa mergi in America, sa nu uitam de viza, conturi bancare si toate cele.Eu zic ca nimic nu e din intamplare si toate se intampla cu un motiv. Deci esti bun la actorie sau nu mai esti! Cred ca trebuie sa pornesti de jos pentru a ajunge mare! Sa ajung actrita e si visul meu si nu cred in sansele mele... In primul rand eu fac liceul cu profil real: bio-chimie. Dar daca mergi la un casting nu cred ca te intreaba daca faci liceu de actorie sau ceva de genul, daca te pricepi, te ia laughing! Cred ca am scris cam mult si ma opresc aici. Popor talentat, te-am :*!

| eudoreu a răspuns (pentru HeathLedgerForever):

Bine zis!

| MaraZorilamarazzorylaaa a răspuns:

Pai nu poti sa bati din palme si sa iti vezi visul indeplinit happy! Munceste, fa cursuri de actorie si vei vedea ca pe parcurs vei reusii sa iti indeplinesti visulwinking

| Mihala_Ioana_1961 a răspuns:

Si eu am acelasi vis mi-as dori la nebunie sa mi se intample asta