| IoNyShimotukushichi a întrebat:

Cat inseamna 63% voturi? Funda pentru raspunsul corect!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clara, raspunsul depinde la ce raportezi cele 63% din voturi.
Daca spui ca 63% din voturi au fost valabil exprimate inseamna ca din 100 persoane care au votat voturile a 63 de persoane au fost valabil exprimate, restul de 37% fiind voturi nule.
Daca spui ca un anumit candidat in alegeri a obtinut 63% din voturi inseamna ca, din 100 persoane care au votat valabil, pentru el au votat 63 persoane.
In sfarsit, daca spui ca pe TPU un utilizator a obtinut la raspunsuri 63% voturi folositoare, inseamna ca din 100 de raspunsuri 63 au primit voturi folositoare ori ca numarul voturilor folositoare raportat la numarul raspunsurilor este de 63%. Numai bine!

| DianaDidi95 a răspuns:

Pai 63% voturi din 100% adica mai ai de strans 37% din voturi.
Cel putin eu asa ma gandesc.[cred]

| xCapsunica a răspuns:

60/100 x a, unde "a "este suma din care calculezi procentajul. FUNDA?

| xCapsunica a răspuns:

Scz 63/100**

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna mai mult decat jumatate +1. E de bine!

| Eleanorelle a răspuns:

straight face 63 de procente din 100.
Sti macar ce e ala "%"?

| gaby1996 a răspuns:

Un castig sigur