| Veritas a întrebat:

Caut de ceva timp un desen animat...actiunea se petrece intr-o lume oarecum post-apocaliptica.La inceput erau 7 sabii detinute de 7 maestri/lorzi, si totul era in armonie, pana cand unul dintre ei a fost cuprins de dorinta de putere si a incercat sa le detina pe toate. Celelalte sabii au disparut iar eroul, un baiat ajutat de sora lui mai mica si animalul lor incearca sa il infranga personajul negativ.Tin minte o scena in care eroul ajunge intr-un loc stapanit de pers. negativ in care oamenii aveau numere in loc de nume, isi pierdusera individualitatea si umanitatea devenind slugi.Personajul negativ era negru, inalt si avea fata gri daca nu ma insel si avea si 2 monstrii care il ajutau.Desenul e destul de vechi il urmaream prin 2006, pe unul dintre canalele tvr/protv/antena/primatv

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi dacă e Samurai 7 (2004)
https://en.wikipedia.org/wiki/Samurai_7

| Veritas explică (pentru floresdemayo):

Nu e japonez, si nu e cu samurai sad...pentru ceilalti:baiatul trebuie sa gaseasca celelalte sabii pe care le poate dobandi doar daca invata ceva de la maestrul sabiei

| floresdemayo a răspuns (pentru Veritas):

Ok, spune-mi ora la care îl vizionai și poate-l găsim în felul acesta.

| Veritas explică (pentru floresdemayo):

...ori de dimineata intre 8-10 ori la 12-13 dupa-amiaza, am cautat si eu in arhiva tvr dar nu l-am gasit. Poate tu reusesti.Inca ceva, melodia din intr-o era un fel de solo chitara rock.