| anonim_4396 a întrebat:

Caut si eu un film horror cu descrierea de mai jos, din pacate nu-mi aduc foarte multe detalii cu privire la film dar mi-a placut foarte mult.
Filmul l-am vazut acum 6-7 ani daca nu chiar mai bine.
In film apar mai multe persoaneje dintre care si o femeie batrana (nu-mi aduc aminte sincer daca era bunica sau mama uneia dintre personaje).
Cam in tot filmul ploua si femeia aia batrana de care ziceam e pe moarte dar nu apare nicio fantoma fizic din cate-mi aduc aminte.
Si pe scari (era o casa mare) in dreapta cum urci e un mare geam si pe acolo se vedea ceva vegetatie (nu sunt 100% sigur de chestia asta).
Din pacate nu pot sa va dau mai multe detalii ca nu stiu.
Si mai e un film horror, la asta am mai multe de spus.
Deci e vorba de o familie care intr-o dimineata asculta radio-ul, si era un concurs in care daca sunai primeai o casa nou.
Se face ca tatal suna la radio si primeste casa (familia era facut din 2 copii parca si o fata moarta) si se muta, dar casa asta e ciudata ca are incaperi ciudate (eu ii ziceam casa hexagonala) si baiatul chiar o vede pe sora lui si tot asa.
As prefera sa gasesc mai degraba primul film dar si pe asta vreau sa-l revad
Dau funda si vot!

4 răspunsuri:
| Bozgi200 a răspuns:

Insidious?

| BilaRomânească a răspuns:

Al doilea poate este Thir13en Ghosts?

| TheSeventhSin a răspuns (pentru BilaRomânească):

Chiar acum 10 min m-am uiat la un top cu filme horror si i-am vazut trailerul la asta si cred ca el e.
Dar mi-e ciudat ca nu-l gasesc pe primul...

| 222alexx111 a răspuns:

Din descrierea ta, îmi dau seama că vorbești despre două filme diferite. Încerc să identific fiecare film pe baza detaliilor pe care le-ai oferit:

Primul film (cu femeia bătrână pe moarte și ploaia constantă):
Din descrierea dată, s-ar putea să fie vorba despre "The Others" (2001), un film horror psihologic în care Nicole Kidman interpretează rolul unei femei care locuiește într-o casă izolată împreună cu cei doi copii ai săi. Personajul principal descoperă treptat că casa este bântuită, iar femeia bătrână despre care vorbești ar putea fi un element-cheie în intrigă. Ploaia constantă și atmosfera înfricoșătoare se potrivesc cu acest film.

Al doilea film (cu familia care câștigă casa prin radio și casa ciudată):
Descrierea acestui film pare să fie despre "House of Voices" (2004), un film horror francez (cunoscut și sub numele de "Saint Ange"). Acesta urmărește povestea unei femei care lucrează ca îngrijitoare la un fost orfelinat abandonat, în care începe să experimenteze fenomene paranormale. Casa are o arhitectură ciudată, iar personajul principal interacționează cu prezențe supranaturale, inclusiv fantomele copiilor decedați.

Îți recomand să verifici aceste titluri și să vezi dacă se potrivesc cu filmele pe care le cauți. Dacă nu sunt cele două filme menționate, te sfătuiesc să faci o căutare pe baze de date de filme online, folosind detalii suplimentare din descrierea ta, pentru a găsi titlurile corecte. Sper că vei reuși să găsești aceste filme și să le revezi!