| anonim_4396 a întrebat:

Ce film îmi recomandați să vizionez? De ce? Ce v-a impresionat la acel film pe care l-ați văzut şi mă va impresiona şi pe mine?
P.S.NU ESTE O TEMĂ ŞI NU CONTEAZĂ GENUL FILMULUI...Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Vad ca insisti de vreo cateva zile pe acelasi subiect. Ai mai si sters intrebarile precedente, ca nu au fost doar 3, dar in fine, intru putin in jocul tau. Poate-poate, te ajuta.

-La vita è bella (1997): m-a impresionat atat rolul jucat de Roberto Benigni cat si scenariul lui. M-au impresionat optimismul personajelor din film, faptul ca nu au cedat cicatricilor crunte lasate de prizonierat, telul parintilor de a-si proteja copilul si, in principiu, notiunea de a nu renunta la ideea de viata intr-o situatie care insemna moartea fizica si psihica.

- Mary and Max (2009): m-a impresionat ideea de prietenie expusa in film, m-au impresionat particularitatile celor doi protagonisti, povestea vietii lor, trasaturile emotionale din ei, modul in care a fost expusa actiunea si, nu in ultimul rand, muzica de background.

- Synecdoche, New York (2008): Un film care m-a impresionat pentru faptul ca a fost atat de complex ca actiune incat, la orice numar de vizionari, voi mai invata cate ceva. Un film plin de notiuni psihologice.

- About Schmidt (2002): ma impresioneaza forta cu care unii oameni ajung intr-un punct final al vietii si incearca sa-si gaseasca un sens pentru toate cele traite pana atunci. In filmul acesta m-au impresionat, in mod particular, drama acestui pensionar si actiunea care se desfasura in cele mai normale situatii de viata, dar nu cu rezultate mediocre.

- Breakfast at Tiffany's (1961): m-a impresionat rolul jucat de Audrey si, vizual, nici ca-mi imaginam povestea lui Capote altfel: cu o tipa ticnita si peste tot, cu un tip cu picioarele pe pamant care incearca sa o aduca mereu la realitate, necriticandu-i idealurile, ba, pe alocuri, luptandu-se pentru ele.

- Rain Man (1988): m-a impresionat rolul jucat de Dustin Hoffman.

- Chaplin (1992): m-a impresionat rolul jucat de Robert Downey Jr. Pana la Chaplin si de la Chaplin, nu l-am mai vazut pe Robert jucandu-si un rol cu atat de multa implicare emotionala, atat de complex.

- Trilogia "Before..." (Sunset, Sunrise, Midnight): m-a impresionat povestea cuplului. Locurile, timpul, conversatiile au fost foarte frumos asezate.

...si multe altele care vor scapa datorita timpului disponibil.

| raftulcufilme a răspuns:

Îți recomand „The Shawshank Redemption", din 1994. Este cotat, pe IMDb, ca cel mai bun film din toate timpurile. Chiar dacă există pelicule cel puțin la fel de bune, este una dintre producțiile pe care nu ar trebui să le ratezi dacă te afli în căutare de filme care să îți aducă un zâmbet pe buze și să îți rămână în minte câteva zile bune după vizionare.