| LoveIsInTheAirForever a întrebat:

Ce filme de dragoste frumoase stiti?

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

1) P.S. I love you
Filmul a aparut in 2007 si ii are ca protagonisti pe Hilary Swank si pe Gerard Butler. O sa va stearga definitiv imaginea pe care v-ati facut-o despre el in 300, iar tu sigur vei varsa o lacrima. Un fel de "Fantoma" cu Patrick Swayze, numai ca mai putin siropos.

2) Before Sunset
Filmul de fata reia povestea din Before Sunrise (1995), cand un tanar american (Ethan Hawke) si o tanara frantuzoaica (Julie Delpy) se intalnesc in tren si petrec o noapte impreuna in Viena. Iata ca dupa noua ani, cei doi se reintalnesc la Paris si reaprind magia si simplitatea unei altfel de iubiri.

3) The Notebook
Era imposibil sa existe un top al filmelor de dragoste din ultimii ani care sa nu includa The Notebook - o poveste clasica, cu iubiri patimase, familii ce intervin si regasiri glorioase. Finalul te va misca ceva mai mult, cand vei vedea ca "pana la adanci batraneti" presupune ceva mai mult efort.

4) 500 Days of Summer
Acesta este un film independent cu o poveste atipica. Baiatul o place pe fata, fata prefera o relatie intre iubire si amicitie, se despart iar fata se casatoreste cu altul. Tu vei vedea ce inseamna o despartire pentru un barbat, iar el se va bucura ca macar nu a avut un final previzibil.

5) A Walk to Remember
Probabil suna deja a cliseu, dar este unul dintre filmele de dragoste care au facut istorie. Genul de film cu adolescenti, dar care depaseste limitele genului printr-o poveste de dragoste si de viata. Sigur vei avea mult de munca pana sa iti convingi iubitul sa se uite la A Walk to Remember.

6) Jeux d`Enfants
Filmul o are in rolul principal pe Marion Cotillard si merge pe ideea unui joc cu provocari intra doi copii, care cresc, se iubesc si aleg sa ramana impreuna intr-un mod ciudat, dictat tot de joc. O sa observi din prima stilul diferit de Hollywood al unui film european, iar povestea va fi sigur pe placul amandurora.

7)Brokeback Mountain
Nu multi barbati au primit cu bratele deschise filmul ce vorbea despre marea iubire dintre doi tipi ce defineau masculinitatea. Mai ales cand acesta are si scene de dragoste. Insa, Heath Leadger si Jake Gyllenhaal in aceeasi pelicula te-ar putea convinge sa incerci ceva diferit.

8)The Proposal
The Proposal are o poveste draguta, un pic pe dos, glume bune, la care chiar vei rade si, bineinteles, clasicul final fericit. Motiv in plus pentru care sa il vedeti: Sandra Bullock si Ryan Reynolds dezbracati.

9)Love Actually
Filmul urmareste povestile a opt cupluri din cele mai variate categorii sociale: de la primul ministru indragostit de secretara, la pustiul ce isi iubeste colega de scoala. Nu este un film romantic plangacios, fiind realizat cu mult umor.

10) Slumdog Millionaire
Cand Bollywood-ul a luat cu asalt America, toata lumea a fost incantata de rezultat. Desi filmul are actori indieni si o poveste ce se desfasoara in Mumbai, nu seamana deloc cu filmele cu lungi scene de dans si culori puternice cu care ne-am obisnuit. Are actiune, o intamplare neobisnuita si o frumoasa poveste de dragoste.

4 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Wicker Park
My Blueberry Nights
If Only
One Day
Dear John
The Last Song
Never Let Me Go
Waiting For Forever
Keith
Safe Haven
Serendipity

| HaKa93 a răspuns:

The vow
the notebook
the words
a walk to remember
friends with benefits
Silver Linings Playbook
The Great Gatsby
Shakespeare in Love
celebrul Romeo si Julieta

| iulia043 a răspuns:

1) Tres metros sobre el cielo- Povestea a doi tineri care fac parte din lumi diferite. Acesta este cronica unei iubiri improbabile, aproape imposibila, dar trăgând inevitabil într-o călătorie frenetică, care vor descoperi prima iubire. Babi (Maria Valverde) este o fată din clasa de mijloc-superioară, care este educata în bunătate şi nevinovăţie. Hache (Mario Casas) este un baiat rebel, impulsiv, inconştient, care are un apetit pentru riscul şi pericolul cuprinse în interminabie lupte şi curse ilegale de motociclete.

2) The notebook-
Allie Hamilton şi Noah Calhoun s-au întâlnit într-o seară la carnaval şi se îndrăgostesc. Părinţii ei nu consimt legătura fiicei lor, deoarece familia lui Noah nu este suficient de bogată şi cunoscută, şi hotărăsc să se mute departe, cât mai departe de Noah.Allie a aşteptat mult timp ca Noah să îi răspundă la scrisori, dar după mai mulţi ani hotărăşte să se logodească cu Lon, un chipeş soldat american.
Măcinată încă de dragostea pe care o nutreşte faţă de Noah, Allie decide să îi facă o vizită acestuia şi constată că sentimentele lor sunt încă vii. Acum este momentul ca Allie să aleagă între Noah şi proaspătul ei logodnic.

3) Cruel intentions-
Cinica Kathryn Merteuil (Sarah Michelle Gellar) face un pariu cu fratele ei vitreg, Sebastian Valmont (Ryan Phillippe), care presupune seducerea inocentei Annette Hargrove (Reese Witherspoon), care si-a propus sa ramana virgina pana cand va cunoaste dragostea adevarata. Daca Sebastian nu va reusi sa o cucereasca pe fermecatoarea Annette, Kathryn se va alege cu fabuloasa lui masina. Dar daca acesta isi va atinge scopul, va obtine dragostea singurei femei pe care stie ca nu o poate avea: pe Kathryn. Insa in jocul seductiei, unde orice metode sunt permise, exista o singura interdictie: sa nu te indragostesti.

4) If only-
Dupa ce prietena sa, Samantha, moare intr-un accident la scurt timp dupa ce ei se cearta si aproape se despart, o alta lovitura dureroasa pentru omul de afaceri englez, Ian Wyndham (Nicholls) care locuieste la Londra si care incearca sa reinvie ziua in speranta de a schimba cursul evenimentelor care au dus la moartea iubitei lui.

5) Jeux d'enfants-
O viaţă întreagă pentru a spune „Te iubesc". Optzeci de ani pentru derularea unei poveşti de dragoste.
Şi totul din cauza unui joc.
Poate mai bine spus graţie unui joc.Sophie şi Julien au trasat regulile jocului.Ei sunt, pentru tot restul vieţii, jucătorii, arbitrii şi deseori sunt chiar victimele.Desfiinţând orice tabu, sfidând orice autoritate, bătându-şi joc de orice şi de oricine, râzând, făcându-şi singuri rău. Poate că un singur lucru îi salvează, faptul că se iubesc.Jocul începe cu un pariu nevinovat, un pariu care să îi facă să uite că mama este grav bolnavă, să uite că toată clasa îi tratează ca pe nişte amărâţi de polonezi.Mai târziu jocul se transformă în ceva adevărat, în cel mai frumos lucru din viaţa lor. Se iubesc, se joacă. Jocul, dragostea. Dragostea, jocul:până la urmă cel mai simplu lucru este să fie prieteni.Pe măsură ce viaţa trece, jocul devine din ce în ce mai intens.
„Te iubesc mai mult decât propria mea viaţă"

6) Meet joe black-
Ciclul vieţii umane este serios bulversat când Moartea se hotărăşte să vină în vizită pe Pământ. Prinţul întunericului nu se va obosi el însuşi să întreprindă antrenanta, dar obositoarea călătorie, ci va trimite un sol, în persoana lui Joe Black, un chipeş Înger al Morţii, interpretat de Brad Pitt. Locul ales de Moarte este casa bogătanului proprietar al unui imperiu multi-media, William Parrish (Anthony Hopkins). Cu toate că este îndurerat de pierderea prematură a soţiei sale, Parrish şi-a găsit alinarea lângă cele două fete superbe ale sale, Allison şi Susan. Totodată, expansiunea financiară este o preocupare de bază care îi păstrează nealterată pofta de viaţă. Exact în ajunul celei de-a 65-a aniversări, când cele două fiice ale sale îi pregătesc o petrecere grandioasă, William este lovit de un atac de cord care aproape îi este fatal. În acest moment îşi face apariţia Inevitabilul care se materializează în corpul unui bărbat atrăgător, Joe Black, pe care Susan îl cunoscuse la un restaurant înainte de a fi ucis într-un accident auto. Imediat, corpul său va fi ocupat de Moarte. Deşi vine cu intenţia clară de a-l lua cu el în Lumea Umbrelor, Moartea întrupată în Joe, se va abate de la misiunea sa când se va îndrăgosti de Susan.

7) Ghost-
anditi-va la cea mai emotionanta povete de dragoste. Mai ganditi-va si la cea mai sclipitoare comedie, la cea mai uimitoare poveste supranaturala si la cel mai tensionat thriller de mister. V-au venit in minte patru filme diferite. Sau va numarati printre milioanele de oameni si critici care au descoperit ca filmul numarul 1 al anului 1990 este Fantoma mea iubita.

8) Friends with benefits-
Dylan (JUSTIN TIMBERLAKE) şi Jamie (MILA KUNIS) nu au nici cea mai mică intenţie să-şi pună pirostriile în cap. Când Jamie, o recrutoare de personal din New York, încearcă să-l convingă pe directorul artistic Dylan, din Los Angeles să accepte un job la New York, cei doi încep să-şi dea seama că sunt suflete pereche. Ei au avut atâtea relaţii eşuate încât s-au hotărât să renunţe la dragoste şi să se limiteze la distracţie.