| lefterioan a întrebat:

Ce părere aveți de decerenarea premiilor oscar și ce film merită văzut din cele premiate?
Iată câştigătorii, în întregime:

Cel mai bun film
Argo

Cel mai bun regizor
Ang Lee (Viaţa lui Pi)

Cea mai bună actriţă în rol principal
Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)

Cel mai bun actor în rol principal
Daniel Day-Lewis (Lincoln)

Cea mai bună actriţă în rol secundar
Anne Hathaway (Mizerabilii)

Cel mai bun actor în rol secundar
Christoph Waltz (Django dezlănţuit)

Cel mai bun scenariu original
Django Unchained

Cel mai bun scenariu adaptat
Argo

Cel mai bun film străin
Amour (Austria)

Cea mai bună animaţie
Brave

Cea mai bună imagine
Claudio Miranda (Viaţa lui Pi)

Cele mai bune costume
Jacqueline Durran (Anna Karenina)

Cel mai bun documentar (lungmetraj)
Searching for Sugar Man

Cel mai bun documentar (scurtmetraj)
Inocente

Cel mai bun montaj
Argo

Cel mai bun machiaj
Mizerabilii

Cea mai bună coloană sonoră
Mychael Danna (Life of Pi)

Cel mai bun cântec original
"Skyfall" (Skyfall)

Cea mai bună scenografie
Lincoln

Cel mai bun scurtmetraj animat
Paperman, regia John Kahrs

Cel mai bun scurtmetraj
Curfew, în regia Shawn Christensen

Cel mai bun montaj de sunet
Skyfall

Cel mai bun mixaj de sunet
Mizerabilii

Cele mai bune efecte vizuale
Viaţa lui Pi

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Le-am vazut aproape pe toate, chiar si cele care nu-s pe lista de nominalizari decit la categoria actori.
Si am vazut si ceremonia, unde m-a surprins un singur premiu: cel pentru Ang Lee pentru regie ( Life of Pi nu avea ce cauta asa sus totusi ).

Un top de " must see" ar fi:

1. Django Unchained, al lui Tarantino.

Lui i-as fi dat Oscarul pentru cel mai bun film, nu doar pentru scenariu. Este savuros, briliant, singurul film perfect cap-coada din competitie.

2. Argo - mi-a placut, e thriller si drama, te tine in priza si e la 10 pasi in fata lui Lincoln, care e definitia plictisului.

3. Flight - pentru rolul si emotia lui Denzel Washington

4. Moonrise Kingdom - mi-a placut cam totul la el. Si nu numele mari fac filmul ( Bruce Willis, Ed Norton ) ci copiii.

5. Amour - un film sensibil, pentru cei care iubesc cinema-ul european.

| lefterioan explică (pentru michelia):

În sfârșit un răspuns mai complet mersi mult!

7 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

De aceiasi parere cu predator30!
Nu le-am vazut, chiar pe toate, dar am ramas remarcata la filmul mizerabilii, chiar si cand l-am vazut pentru a5 oara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce să spun, decernări pe merit. Mă bucur mult că n-a luat " Mizerabilii " cel mai bun film. În rest, ce să zic... Anne Hathaway mi se pare o actriţă slabă, chiar şi în rol secundar. La fel, Jennifer Lawrence mi se pare cam mediocră... în fine.

| lefterioan explică (pentru anonim_4396):

Și mie mi s-a părut foarte slabă prestația lui Jennifer Lawrence din playbook silver lining adică filmul mi s-a părut slab. părearea mea

| michelia a răspuns (pentru lefterioan):

Filmul este intr-adevar unul oarecare iar rolul ei nu era de Oscar, categoric ( desi a fost cotata ca favorita ).
Un rol excelent pe care il face este doar in http://www.imdb.com/title/tt1399683/ - Winter's Bone, un film noir, de buget mic.

| Predator30 a răspuns:

Mie Mizerabilii mi s-a parut cel mai ok acum fiecare cu parerile lui.

| Madellina a răspuns:

Argo merita vazut, te tine in suspans, Lincoln este intr-adevar foarte plictisitor, Django Unchained este ALTCEVA - depinde daca iti place sau nu stilul lui Tarantino, pe mine nu m-a dat pe spate... Mizerabilii ti-l recomand doar daca iti plac musical-urile, Amour nu l-am vazut, dar am inteles ca este destul de trist.