| Pho3nix a întrebat:

Azi noapte ati vazut premiile oscar 2010?hee hee Eu m-am trezit pe la 3 noaptea sa le vad dar am fost putin dezamagit.
Ce parere aveti?happy

Aici castigatorii:
Cel mai bun film: The Hurt Locker
Cel mai bun film de animatie: Up
Cel mai bun regizor: Kathryn Bigelow - The Hurt Locker
Cel mai bun actor: Jeff Bridges - Crazy Heart
Cel mai bun actor - rol secundar: Christoph Waltz - Inglorious Basterds
Cea mai buna actrita: Sandra Bullucok - The Blind Side
Cea mai buna actrita - rol secundar: Mo'nique
Cel mai bun scenariu original: The Hurt Locker
Cel mai bun scenariu adaptat: Precious - Based in the novel push by Sapphire
Cel mai bun film intr-o limba straina: El Secreto de Sus Ojos (Argentina)
Cel mai bun montaj: The Hurt Locker
Cea mai buna scenografie: Avatar
Cele mai bune costume: The Young Victoria
Cel mai bun machiaj: Star Trek
Cea mai buna imagine: Avatar
Cele mai bune efecte vizuale: Avatar.
Cea mai buna coloana sonora: Up
Cel mai bun cantec original: Crazy Heart
Cel mai bun mixaj de sunet: The Hurt Locker
Cel mai bun montaj de sunet: The Hurt Locker
Cel mai bun documentar: The Cove
Cel mai bun documentar - scurtmetraj: Music by Prudence
Cel mai bun documentar - animatie: Logorama
Cel mai bun scurtmetraj: The New Tenants

Voi ce parere aveti?
Intr-adevar, The Hurt Locker e un film bun dar nu mi se pare cel mai bun. (parerea mea) happy

Have a nice day!
Bye. tongue

Răspuns Câştigător
| andalu a răspuns:

Sa iti zic parerea mea:
Cel mai bun film: Inglourious Basterds
Cel mai bun film de animatie: Up
Cel mai bun regizor:Tarantino (clar! cu umorul lui sec si subtil, cu toate detaliile bine puse la punct, nu are cum sa fie depasit de altul)
Cel mai bun actor: Morgan Freeman - Invictus
Cel mai bun actor - rol secundar: Christoph Waltz - Inglorious Basterds (da, aici sunt f de acord)
Cea mai buna actrita: Sandra Bullucok - The Blind Side (Sandra bulluock este actrita mediocra, in niciun caz una care sa ia Oscar, iar lucrul asta e f evident si prin atatea nomilazari la Zmeura de Aur. Mie mi-a placut Carey Mulligan insa cea mai buna actrita dintre cele nominalizate acum mi se pare Meryl Streep).
Cea mai buna actrita - rol secundar: Mo'nique - ok
Cel mai bun scenariu original: Inglorious Bastards
Cel mai bun scenariu adaptat: Precious - Based in the novel push by Sapphire :e ok
Cel mai bun film intr-o limba straina: El Secreto de Sus Ojos (Argentina) - bun filmul
Cel mai bun montaj: The Hurt Locker
Cea mai buna scenografie: Avatar - in niciun caz
Cele mai bune costume: The Young Victoria -ok
Cel mai bun machiaj: Star Trek -bineintes

Cea mai buna imagine: Avatar -da, singurul lui merit
Cele mai bune efecte vizuale: Avatar - la fel
Cea mai buna coloana sonora: Up (what?! dragut film dar daca s-a ajuns ca cea mai buna coloana sonora sa il castige "Up"...
Cel mai bun cantec original: Crazy Heart -mda.thinking
Cel mai bun mixaj de sunet: The Hurt Locker -ok
Cel mai bun montaj de sunet: The Hurt Locker -ok
Cel mai bun documentar: The Cove - ok
Cel mai bun documentar - scurtmetraj: Music by Prudence : nu stiu
Cel mai bun documentar - animatie: Logorama: nu stiu
Cel mai bun scurtmetraj: The New Tenants: nu stiu

sunt de aceeasi parere cu tine, The Hurt Locker e film bun, dar nu cel mai bun. Oricum nu pot spune despre nicuiun film din anul asta ca este asa, remarcabil. Ah, ba da, f bun si cu multe subintelesuri mi s-a parut : The Imaginarium of Doctor Parnassus. A primit si el o nominalizare, eu nu i-as fi dat doar una. whatever, poate prea multa metafora strica, posibil sa oamenii sa fi fost captivati de lumea conturata si sa nu mai fie atenti la mesajul in sine.

O zi frumoasa si tie!

7 răspunsuri:
| Pho3nix explică:

La Avatar mie mi se pare foarte important mesajul filmului. Adica natura. Omul distruge natura incet incet si asta e extrem de rau. Noi uitam cat de frumoasa este natura, padurile, marea etc. Toate astea dispar in jurul nostru si noi nici macar nu ne dam seama. Si Uitam ca trebuie sa mai fim ingaduitori, ne lipseste bunatatea, intelepciunea si multeeee altelee. happy
Mi s-a parut foarte interesanta faza din film cand spune ca omul imprumuta energia din natura si intr-o zi trebuia sa o dea inapoi. Si oamenii distrug totul pentru bani.

In fine. Sincer sa fiu mie mi-a placut mult Avatar (sunt fan al filmelor SF ) dar nu cred ca merita premiul pentru cel mai bun film. Si The Hurt Locker mi-a placut (nu foarte mult) dar nu prea vad de ce a luat premiul cel mare.
Dar eu zic ca mesajul din Avatar e mai important decat cel din The Hurt Locker. (parerea mea) happy

| Pupily92 a răspuns:

M-am uitat la AVATAR, dar nu e cine stie ce...eu nu i-as da titlul de "film bun" call meu devil

| alexutza_1725 a răspuns:

Cel mai bun film ar trebui sa fie AVATAR mie mi-a placut foarte mult acest film

| Bloo2 a răspuns:

Avatar sugeyawn

| andalu a răspuns:

Avatar = film cu o poveste pentru copii.Si un copil de clasa a 5-a ar fi conceput o asemenea "poveste". Singurul lui merit ramane grafica., in rest are succes doar la persoanele care nu stiu sa aprecieze adevaratele filme, aceleasi persoane care acum isi pun intrebari de ce nu a fost nomilizat si Twilight la cel mai bun film al anului.De ce oare? pentru ca e prost. Sper ca mai sunt si cinefili pe site-ul asta care nu se lasa impresionati de un film al carui sg merit este grafica, capitol la care, de altfel, a si castigat. Oare cati dintre cei care ridica Avatar la un rand asa inalt considera capodopere(sunt doar niste ex): Nasul, filmele lui Kubrick, ale lui Tarkovsky, Pulp Fiction, Fight club? Banuiesc ca astea par plictistoare, nu? Oricum, pana la urma fiecare cu parerea sa, dar puteti sa argumenti ce anume v-a placut la Avatar in afara de grafica?

| DUTCH a răspuns:

Avatar si twilight, cacaturi comerciale.

Răspuns utilizator avertizat