| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul "12 ani de sclavie"?

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Un film american pentru americani. Nu are prea multa relevanta pentru noi. Da, putem face o analogie si sa punem in locul negrilor pe tigani si in locul sud americanilor pe romani, iar cu un simt minim de empatie am intelege situatia mult mai bine. Insa sclavia s-a practicat peste tot, chiar si albii, blamati astazi pentru ca ar avea ceva ce se numeste "privilegiul alb", au fost luati ca sclavi. Gandeste-te la Vlad Tepes care a fost luat de catre Imperiul Otoman, sigur el avea un alt fel de tratament, dar femeile luate si barbatii de rand nu.
Atat am avut de spus, sa deschid o discutie pe tema rasismului nu vreau.

3 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Daca te referi la 12 Years a Slave (2013), a fost foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Da despre acel film e vorba.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A fost un film reusit, ca film happy