| Bariel a întrebat:

Ce parere aveti despre filmul pe care vrea Netflix sa-l scoata, "cuties". Mie mi se pare ca exagereaza, pedofilii fac usor rost de material mult mai bun pe darkweb, iar tu nu esti nevoit sa te uiti

14 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

?!
Ce relevanta exista intre film si pedofili? Si ce-i cu atat patos pe pedofili?

| Wr3nch a răspuns (pentru LPCTSTR):

Faptul ca niste copii fac twerk 5 secunde o scandalizat pe toata lumea, chit ca atunci cand o face pruncul lor o pun pe Facebook ca ''e haios''. Also nu stii ca pedofili nu e oameni? laughing Nu exista pacat mai mare dupa internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am auzit sa vrea Netflix sa ii anuleze lansarea si nici nu cred c-o s-o faca avand in vedere ce mizerii din aceeasi specie cu asta au aparut pe platforma in ultima vreme.

Ai dreptate. Vizionarea filmului e alegerea fiecaruia si probabil pedofilii "ar putea face rost de material mai bun in alta parte".

Si... ce? Sexualizarea copiilor e in continuare gresita.

| Bariel explică (pentru LPCTSTR):

Pai toti astia din strainatate spun ca incurajeaza pedofilia cu filmul ala

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bariel):

Iar tu iti folosesti creierul tau sau pe al lor?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Efect de turmă. Dacă nu apărea cuvântul twerking în descriere, nu se scandaliza nimeni. Sunt doar fetițe care dansează. În ideea asta, ar trebui sa interzicem și gimnastica, și cam orice mișcare ce implică un corp de fetiță. Trebuie sa fii bolnav rău să vezi ceva sexy în acel video. E departe de twerking orice fac ele acolo și povestea cu fetița cu familia religioasă pare interesantă. Pedofilia e o problema serioasă în media, dar aici se exagerează și mi se par cretini că nici n-a apărut și deja e criticat. Să aștepte să vadă ce se întâmplă în film, daca sunt machiate vulgar, îmbrăcate în plasă sau mai știu eu ce și îi susțin. Până acum am văzut doar puțin dans in stilul majoretelor. Mai scârboase mi se par concursurile de frumusețe pentru copii, dar la astea nu se scandalizează nimeni.

| JicaContra a răspuns:

Lal, cred ca esti pe dinafara sau cauti flama
nu numai ca Netflix NU "vrea" sa il scoata
dar abia asteapta sa il bage, pe 9 septembrie
https://www.imdb.com/title/tt9196192/

filmul inca NU a aparut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Da... se poate ca explicatia reactiilor negative sa fie putin mai complicata decat ca nu reuseste toata lumea sa fie la fel de speciala in cap ca tine, daca iti vine sa crezi. Ar fi bine si daca ai incerca sa stii despre ce vorbesti inainte sa spui ceva.

Ce a deranjat lumea n-a fost un simplu cuvant care se intampla sa pluteasca prin descriere. Acel cuvant era intr-un context, filmul e despre o fata de 11 ani care "ignites awareness of her burgeoning femininity" prin "sensual dancing" si care viseaza ca isi va "twerk her way to stardom". Si nu e deloc "departe de twerking orice fac ele acolo", in trailer. E chiar twerk.

"Trebuie sa fii bolnav rău să vezi ceva sexy în acel video."
Trebuie. Dar ce incerci tu sa spui, ca cei care si-au exprimat repulsia fata de film ar fi facut-o pentru ca l-ar fi gasit secsi in vreun fel, e o tampenie. Problema filmului e ca sexualizeaza copiii. Ca sa iti dai seama ca sexualizeaza copiii si asta sa te deranjeze, nu doar ca nu e nevoie, ar fi chiar necesar sa nu ti se para deloc secsi.

"Să aștepte să vadă ce se întâmplă în film"
E un film despre fete de 11 ani care fac twerk. Pe oamenii sanatosi la cap nu ii intereseaza sa vada asa ceva si nici n-au nevoie sa afle mai multe ca sa isi dea seama ca filmul e un gunoi sinistru.

| wereyou a răspuns:

Și ce dacă face twerk ți se ridica cucu și apuci sa violezi fete de 11 ani? Nu mult timp Dorian Popa încuraja o fetiță de 7 ani să facă twerk la spectacolul lui în 2017 și părinți o filmare și puse pe Facebook ce zici de asta?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea s-a ofensat și că o fetiță manca o banana într-o reclamă laughing. Așa că nu mă interesează discursurile astea cu copy&paste venite de la oameni prea emotionali, că le-am citit de 36664643 ori zilele astea și nu-mi spui nimic nou care sa mă facă brusc sa vad ceva greșit acolo.
Poți să zici daca filmul este despre expunerea unei probleme reale tip documentar sau doar despre fete care dau din fund? Nu, pentru că nu l-ai văzut big grin marketing prost nu înseamnă mereu produs prost, e doar prea ușor să vă umble la emoții pentru puțină expunere, de ce să nu o facă?
Fii tu ager, eu nu țin la etichetă așa mult, o să mă uit la film și vorbim apoi, nu stau să turbez la un cuvânt când eu nu vad niciun pic de twerk acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Tu esti serioasa, duduie?

Ce legatura are faptul ca s-au OFENSAT unii ca manca una o banana cu faptul ca filmul promovat de Netflix sexualizeaza copiii si unii vad chestia asta si li se pare gresit?
Despre ce copy/paste vorbesti?
Ce te face pe tine sa crezi ca imi umbla mie cineva la emotii?
Cum si de unde reiese ca as fi prea emotional?
Cine turbeaza la un cuvant?

Raspunde-mi foarte pe larg la toate astea. Nu poti sa improsti cu acuze, mai mult sau mai putin subtil si sa te cari vesela in alta parte. Sau, ma rog, poti, da e stupid si scarbos.

Banuiesc ca cele aproape 2 ore ale filmului n-or sa fie doar despre fete de 11 ani care fac twerk, dar tot nu ma intereseaza. Ce fel de problema se semnaleaza executand o "more and more sensual dance routine"? Daca e o problema atat de serioasa incat sa merite sa se faca un film despre ea, nu se putea semnala intr-un mod serios? De ce trebuie semnalata printr-un dans al carui caracter sexual nu il neaga nimeni?

Twerkul e in trailer. Vrei sa ti-l arat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar pe tine te excita fetitele sau ce esti asa nervos

| Bariel explică (pentru JicaContra):

Au semnat aproape 1 mil de oameni petitie pentru a nu lansa filmul

| Jus7t a răspuns:

Https://pmcdeadline2.files.wordpress.com/......fqn-1.jpeg

Au 11 ani iar în trailer face una twerk.
Era logic că așa reacționează oamenii normali, nu prea e ok nici poza și nici că face una de 11 ani twerk.
Poate că povestea e bună, cine știe, dar modul în care au ales să o spună mi se pare greșit.
Netflix și-a cerut scuze și a șters poza și descrierea din câte am citit.