| laviniaaaaaaaaa a întrebat:

Hei.
Ce părere aveți despre chiulitul in liceu? Vi se pare un lucru atat de rau daca nu se exagerează din asta?

2 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu este un lucru rau daca este rar.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Asta depinde de mulți factori:
1. Absențe
Elevul își poate motiva până la 20 de absențe pe semestru, prin cerere scrisă. Dacă ai 10 sau peste 10 absențe nemotivate ți se poate scădea nota la purtare, ceea ce duce la pierderea bursei de merit. Trebuie să iei în calcul câte ore ai în ziua respectivă și câte absențe mai poți motive.
2. Lecțiile
Dacă deja ați terminat tot manualul și profesorul face doar recapitulări, poți chiui. Până la urmă, nu înveți nimic nou și ai situația încheiată. Dacă, în schimb, ești în mijlocul semestrului și e foarte probabil ca profesorul/profesoara să treacă la o lecție nouă, mai bine nu chiuli. Chiar dacă rogi un coleg să-ți trimită o poză cu lecție tot nu vei înțelege la fel de bine.
3. Portarul
Conform Statului Elevului, art. 15, punctul k): "[elevilor le este interzis] să părăsească perimetrul unității de învățământ, [...] cu excepția elevilor majori". Adică dacă vrei să chiulești și te prinde portarul, îți va cere buletinul. Dacă ai sub 18 ani va anunța profesorul diriginte, care cel mai probabil îți va aplica o observație individuală. Chiar și așa îți vei păta imaginea în ochii lui.
Concluzie: poți chiuli, nu e capăt de lume, dar e de preferat să nu.