| Jachy a întrebat:

Ce parere aveti despre Naruto Shippuuden? Funda cel mai detaliat raspuns(cel mai lung).Il foloseste pe Kiuuby sau nu?(nu stiu cum se scrie kyubi corect)

Răspuns Câştigător
| alexalex112002 a răspuns:

Uzumaki Naruto a fost dat la o parte de sătenii din Konohagakure pentru că distrugătoarea Vulpe Demonica cu Noua Cozi (Kyuubi) se află in corpul său. Dupa ce intră in Echipa 7, cu colegii Uchiha Sasuke, Haruno Sakura si liderul echipei Hatake Kakashi, se aventurează în diferite misiuni. În prima parte a poveştii problema este periculosul Orochimaru care atacă satul, lucru ce cauzează o vărsare de sânge inocent.

În cea de-a doua parte (Naruto Shippuuden), Sasuke, obsedat şi aproape consumat de dorinţa de răzbunare, îl caută pe Orochimaru pentru a se antrena şi a câştiga puterea necesară înfrângerii fratelui său mai mare. Naruto trebuie să găsească o cale de a-l aduce înapoi pe Sasuke, în ciuda refuzului acestuia. Cum va reuşi Naruto? Va reuşi? Cine i se va opune?

Naruto-personajul principal şi în jurul căruia se creează lumea ficţională. Visul său este să ajungă Hokage adică Kage (practic cea mai înaltă poziţie militară şi probabil cel mai influent om din fiecare 5 mari Ţinuturi) al Ţinutului de Foc cu centrul în Satul ascuns între frunze. Încearcă cu disperare să-l salveze pe Sasuke şi o iubeşte cu adevărat pe Sakura.
Haruno Sakura-deşi ca apariţie în serial nu e printre primele 5 personaje, fiind lucrul care îl pune în mişcare pe Naruto merita a fi consemnată a doua. Nu ştie că Naruto o iubeşte şi nici măcar nu se înţelege cu el. Cu timpul însă ajunge să-l placă deşi îl loveşte foarte des, aici seamănă cu maestra ei, cel de-al cincilea Hokage. Sakura îl iubeşte pe Sasuke ca de altfel toate fetele din sat.
Uchiha Sasuke-conform unui studiu este cel mai plăcut personaj de desene animate de către fete şi probabil numele cel mai răsunător când spui Naruto. Sasuke este rivalul lui Naruto şi în acelaşi timp visul său este să-l omoare pe fratele său, Itachi-acuzat de faptul că şi-a omorât întregul clan. Deşi arată cool şi e calm mai tot timpul are uneori accese de furie când răzbunarea îi este "pusă in pericol".
Hatake Kakashi-un alt nume greu al animaţiei japoneze şi considerat de mulţi centrul serialului; numele lui are rezonanţă şi în lumea serialului el fiind unul dintre cei mai puternici shinobi (şi favoritul meu). Are un aspect relativ cool deşi nu-i place să se dea în spectacol şi întârzie mereu găsind scuze penibile. Are pe faţă TOT TIMPUL o mască care îi acoperă un ochi (practic sursa puterii sale şi pe care îl descoperă în lupte dificile).
Tsunade-unul dintre cei 3 Sannini, probabil cea mai puternică grupare a Ţinutului de Foc şi nu numai. Mai important ea este cel de-al 5-lea Hokage. Neastâmpărată, violentă, are cam 50 de ani însă datorită unei tehnici arată ca la 20 (super HOT), pariază foarte mult şi bea-cam aşa poate fi descrisă.
Lumea din Naruto este foarte complexă şi el işi face foarte mulţi prieteni dar şi unii duşmani. Voi înşirui câţiva din prietenii lui: Shikamaru, Gaara, Lee, Ino, Chouji, Kiba, Jiraiya-unul dintre Sannini etc. Marii duşmani sunt: Akatsuki-gruparea celor mai puternici şi răi shinobi, Orochimaru-fost membru al Akatsuki şi un Sannin.