| InstinctPr3ciS a întrebat:

Ce parere aveti despre rasa PitBull?
Cel mai detaliat raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| greendayforu a răspuns:

Sunt niste mituri... sper ca o sa iti foloseasca... happy o zi buna! happy

4 răspunsuri:
| MeGustaaaaa a răspuns:

Rasa aceasta e foarte agresiva dar dresajul ii corecteaza in privinta comportamentului! Pitbull-ii sunt catei dragalasi de mici pui si daca cresc alaturi de tine in viitor vor fi foarte blanzi cu stapanul si la comanda "sari","musca-l", etc. face ce i se va spune si daca nu este dresat! Un verisor de al meu a avut 2 pittbuli si ia tinut legati in locuri diferite! Ai grija ca de mici trebuie sa ii legi ca sa se obisnuiasca lu captivitatea.Sunt dragalasi dar devin foarte foarte agresivi! Eu nu as vrea un pitbull! Daca vrei unul dai drumul o data pe saptamana din lant prin curte ce sa nu turbeze sau daca nu-i dai drumul cateva luni, cand il vei dezlega nu vei mai putea sa il legi deloc! Ca va sari la tine! Fundita?

| Joannaa a răspuns:

Strămoşii acestui câine au apărut în America prin încrucişarea raselor Buldog şi Terrier. Iniţial s-a dorit formarea unei rase care să domine luptele de căini, la modă în acea perioadă. Mai apoi după ce aceste lupte au fost declarate ilegale, au început să fie crescuţi şi ca animale de companie. Treptat au devenit unii dintre câinii cei mai apreciaţi de către agricultori şi fermieri pentru ajutorul lor în păzirea bovinelor şi apărarea lor de animalele sălbatice. Astăzi, Pit Bull-ul a evoluat într-un minunat animal de companie fiind folosit în diferite scopuri şi situaţii. Acest câine, datorită calităţilor excepţionale pe care le posedă poate fi găsit şi în poliţie, armată, servicii de căutare şi în terapia cu animale.
Caracteristicile esenţiale ale acestei rase de câine sunt: puterea, încrederea şi dorinţa de viaţă. Poate fi un excelent companion de familie fiind remarcat şi pentru dragostea lor pentru copii. Totuşi nu este indicat să fie lăsaţi singuri cu copii străini. Pit Bull-ul nu este cea mai buna alegere pentru pază deoarece aceştia sunt extrem de prietenoşi chiar şi cu străinii.
Curajoşi, loiali, plini de energie, acestor câini le place tare mult exerciţiile fizice. Sunt încântaţi să alerge, să se plimbe prin parcuri, să se joace cu mingea. Sunt fericiţi să-şi însoţească stăpânii în drumeţii sau să meargă alături de bicicletă. Totuşi în locurile publice este recomandat să-i ţineţi de lesă pentru a putea evita cu uşurinţă eventualele lupte cu alţi câini.
Blana sa scurtă, poate fi întâlnită în diverse culori. Ea este uşor de întreţinut şi necesită un periaj săptămânal. Baie i se va face doar atunci când este nevoie. Durata medie de viaţă este de 12 ani. Bolile de care pot suferi aceste rase de câini sunt: displazie de şold, alergie la iarbă, probleme cu inima.
Esenţial pentru aceşti câinieste un dresaj corespunzător făcut de când sunt mici pentru a evita astfel unele probleme de agresivitate faţă de alţi câini ce pot apărea mai târziu. Nu sunt recomandaţi celor cărora le place sedentarismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare o rasa agresiva prefer chow chow sau akita american sau golden retriever. acum e alegerea ta.