| maryana_6812 a întrebat:

Ce parere aveti despre violenta in familie?

Răspuns Câştigător
| bitek a răspuns:

Ce parere am? o parere fff proasta! ma scuzi de exprimare dar asta e parerea mea! viata de cuplu sau de familie este o viata minunata ce merita sa o traiesti din plin! daca vezi ca unul din cuplu trage stanga si celalalt dreapta ...sugerez sa sa te desparti si nici decum sa ajungi la violentza! in general violentza in familie provine din cauza banilor! in general din cauza barbatilor porneste totul, bautura! sunt fff multe de spus dar cred ca ma opresc aici! multumesc!

7 răspunsuri:
| Isabelamaria21 a răspuns:

Nu cred ca familia ar trebui sa o foloseasca mai ales daca au copii nu au ce educatie sa le de-a ce sa invete un copil nevinovat de la eii,
Si toate aceasta violenta incepe de la certuri si incet, incet incepe si violenta si certurile acestea pornesc de la gelozie sau situatia financiara, dar mai ales de la situatia financiara la cate cazuri vad la televizor! Pa, pa si Sarbatorii Fericite!

| Mentaaaaa a răspuns:

Uite aici parerea mea : Parintii care sunt violenti cu (virgula) copiii lor nu merita sa mai fie considerati parinti. Nu obtii respectul copilului tau fiind violent cu el. Si copiii care traiesc in aceste familii sunt si ei de obicei violenti atat verbal cat si fizic. Nu as putea traii intr-o astfel de familie dar din pacate foarte multi copii o fac sad in alte tari protectia copilului isi face simtita prezenta si nici macar o palma nu este permisa dar in Romania este neglijat total acest subiect. De asemenea violenta in familie nu poate fi obligatorie doar la nivelul copiilor poate fi si intre mama si tata ceea ce afecteaza grav si copilul nu inteleg cum doi oameni se pot iubi atat de mult incat sa se casatoareasca si dupa un timp sa se agreseze fizic sau verbal unul pe altul. Cred ca acest lucru este cauzat de faptul ca cele doua persoane nu s-au cunoscut indeajuns de bine. Tu ce parere ai despre violenta?

| Sofffie a răspuns:

In nici un caz o parere buna straight face.

| qMisaki a răspuns:

Violenta in familie este rea si nu trebuie sa o faci chiar daca esti foarte furioasa! ( mi se intampla si mie ). trebuie sa-ti pastrezi calmul si sa uiti. sau poti cand esti singura in camera sa il ingani pe cel care te-a enervat sau sa dai cu pumnul in pat. te vei linisti asa. deci, pana la urma da, am o parere proasta despre violenta in familie. cum sa faci doi membri sa se inteleaga? itii spun eu : le zici ca nu-i bine si ii calmezi!

| WarGarurumon a răspuns:

Nu am o parere foarte buna despre violenta in familie. Consider ca intr-un cuplu, o familie trebuie sa existe iubire, intelegere si sa se intample foarte multe lucruri minunate si foarte rar sa se certe chiar deloc. Si niciodata sa se bata.Eu intodeauna am vazut baiatul care da intr-o fata ca pe un animal. Violenta in familie poate cauza foarte mult si copilului chiar daca ia parte indirect la vilenta.

| Yuji a răspuns:

A man gotta do what a man gotta do.
jk. or not.

| maryana_6812 explică:

Parerea mea nu este una buna si cred ca violenta porneste in primul rand de la bautura si in al doilea rand de la lipsa banilor. Cel mai mult sufera copilul cand isi vede parintii lovindu-se sau isi adreseaza cuvinte (injurii) unul altuia. Craciun fercit tuturorhappy!