| aryana1991 a întrebat:

C e parere aveti de violenta in familie?

2 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună întrebare, @aryana1991.
Deși mulți nu sunt de acord cu violența în familie și ar face orice pentru clipă de liniște,relaxare,pace, nu fac nimic în privința aceasta. Există o mulțime de copii care sunt obligați să asiste zilnic la conflictele dintre părinți, sau și mai rău, supuși abuzurilor fizice. Fiindu-le teamă de aceștia, ajung să refuze cu desăvârșire comunicarea cu celelalte persoane,lucru care poate duce la izolare și respectiv,depresie.
O altă consecință care le poate afecta viitorul este copierea comportamentului văzut în familie.
Atunci când este mic, un copil nu conștientizează gravitatea anumitor fapte,iar la un moment dat ajunge să creadă cu certitudine că violența este cea mai bună soluție în situațiile-limită, atunci când crede că el este cel care are dreptate, când impulsul este mai puternic decât rațiunea și îl determină să recurgă la agresivitate...

Abh
| Abh a răspuns:

Parinti maltratati atunci cand au fost la randul lor copii, saracie, incultura, alcoolism, toate duc la violenta verbala si fizica. Detest aceasta maladie a societatii si nu as putea supravietui intr-un asemenea mediu.