| StormyNight a întrebat:

Ce seriale stiti? Sa nu fie plictisitoare sau cu vampiri. Funda

57 răspunsuri:
| Dany19 a răspuns:

Incearca
Supernatural
Gossip Girl
Hart of Dixie
10 things i hate about you
The Secret Circle
Terra Nova
The Lying Game
The Nine Lives of Chloe King
Once upon a time
Fallen
Terminator: The Sarah Connor Chronicles
Teen Wolf
Prison Break
Ghost Whisperer

| vali1985 a răspuns:

Prison break
Big bang theory.

| BruneTTe a răspuns:

90210, nu e SF, e cu adolescenti, il poti vedea pe Vplay.
Prison break, e cu detinuti dar e foarte interesant, am vazut toate 4 sezoanelelove struck
Acum ma uit la The secret circle [ e cu vrajitoare - joaca ci Cleo din H2O laughing ]
Pretty little liars e iar destul de interesant, dar pe mine m-a plictisit la un moment dat si nu m-am mai uitat.
Two and a half man e amuzant, chiar merita vazutlove struck
One tree hill - la inceput serial cu adolescenti, poate chiar cel mai frumos, la sfarsit de prin sezonul 7 se schimba treaba [are 9 sezoane] dar meeeeeerita! chiar trebuie sa-l vezi.

| xlollypop a răspuns:

Pretty little liars, anatomia lui grey, south parca, 90210, lie to me:*

| Dumnezău a răspuns:

The Big Bang Theory
Game of Thrones(asta e genial)
How I Met Your Mother
Scrubs(foarte amuzant, se merita)
Heroes
The Office
House M. D.
Anatomia lui Grey

Pe primele cinci le-am vazut personal, mai mult sau mai putin, dar sunt bune si ultimele doua, asta, daca te simti atrasa de tematica lor(medicina) sau de sarcasmul ovreiului de House.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Moșule, că tot zici tu că vrei să fii avocat, încearcă Boston legal, e tipul ăla de serial fin, cu actori buni, cazuri interesante, argumentări și dezbateri inteligente și care ating niște puncte destul de sensibile uneori, umor din plin, dar nu d-ăla retardat, și un personaj - Alan Shore - care e unul dintre caracterele mele favorite, din toate serialele urmărite. Primul sezon e mai slăbuț, nu te lăsa descurajat însă și ai răbdare cu el. Sau poți începe direct de la al 2-lea sezon.
Serialul e un spin-off al mamei serialelor cu avocați, The practice, dar care nu prea se găsește pe net (eu am găsit doar câteva episoade).

Altul din gamă e The good wife... Nu l-am luat în considerare atâta timp, din cauza unei prejudecăți stupide, dar l-am început zilele astea și serialul chiar merită.

Altul ar mai fi Suits, ăla are doar un sezon, 12 episoade, bunicel. După cum vezi, îmi plac serialele cu avocați.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Multam de recomandari, am sa caut serialele, cand am timp, sper sa fie si interactive, sa n-aiba actiune liniara. Dupa cum stiu eu rabdarea mea, cand vine vorba de urmarit seriale, probabil o sa ma uit atent la serialul pilot, si dupa, doar daca merita din plin, sa continui cu ele.Desi,in materie de filme, mi-au ajuns Devil's Advocate si Firma(cu Tom Cruise), la cat de debile sunt, mai ales primul, sa imi fac o imagine despre unele filme cu avocati.Eu astept, poate termin cartea GoT pana de "Inviere" si incep dupa sa imi fac timp si pentru serialele propuse de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

În cazul ăsta, pune-l pe The good wife în capul listei, aproape am terminat sezonul 2 și m-a prins belea, și are un plot mult mai amplu decât Boston legal și-s șanse și mai numeroase să te prindă din prima. Cum am zis, Boston legal e mai slăbuț în primul sezon și s-ar putea să-ți ia 3-4-5 episoade să-i intri în atmosferă. Dar serialul nu e de evitat, în special pentru simbioza de senzație între cele două personaje principale - Alan Shore și Denny Crane. Și Alan e prea, prea șmecher.
Sunt diferite, nu pot să zic care e mai bun, dar cred că te-ar prinde mai bine și mai repede acțiunea din The good wife.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ridley Scott regizor...Cam greu sa-l inghit pe omul asta, dar am sa dau o sansa serialului, chiar daca, dupa ce am citit receznii de la cele doua, mai bun imi pare Boston Legal, pentru ca se concentreaza asupra avocatelii mai mult.Nu prea apreciez eu genul asta de drame, care pun un personaj in prim-plan, si incearca sa-i dea alura de bad-ass, dar caut niste link-uri.Nu mi-ai zis totusi, cat are un episod din cele doua, poate n-au ambele chiar 60, si scap mai ieftin.Am vazut undeva ceva de genul "Shore si Crane se casatoresc...". Dafuq?! Alan Shore e gay, sau face asta doar ca sa se eschiveze(cica ii stau strategiile de genul in sange) si sa faca niste artificii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

La ambele, un episod durează 43 de minute.
Așa e, Boston legal se concentrează, în principal, pe avocățeală și cazurile juridice și tovărășia dintre Alan și Denny, dar ai spus că preferi ceva mai puțin liniar, mai interactiv, d-aia l-am scos în față pe The good wife, fiindcă are mai multe fire narative și mai multe întorsuri de situație. Deși am început al 3-lea sezon și mi se pare că și-a cam pierdut din intensitate... Sau o fi faptul că am luat eu o supradoză și e cazul s-o las mai moale și să continuu vizionarea ceva mai încolo, câte un pic din ambele cred că se aplică.
Nu dă nimeni nimănui o alură de bad-ass, nu știu unde ai citit tu asta, dar presupun că te referi la The good wife. Nu e cazul, recenzorul aberează sau, s-o spun mai eufemistic, exagerează. La Boston legal nici nu poate fi cazul.
Faza cu căsătoria se întâmplă spre final de tot și da, e o mică strategie de a lor, ca să capete Alan o mică împuternicire pentru o mișcare pe care o vei vedea la momentul oportun.

Azi cred că mă apuc și eu de Game of thrones, mersi de spoilere, copii.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma apuc de maine sa ma uit la "The Good Wife", sper sa fie pe cat de bun zici ca este, cred ca ai dreptate.Boston Legal il pastrez pentru alte vremuri, am vazut ceva secvente imprasiate pe YT si imi pare prea liniar, desi e ferchezuit Alan. N-am citit despre Alicia(personajul din The Good Wife), dar cred ca plot-ul, sau cel putin, descrierea sumara a serialului, o fac sa para "amazoana", femeie hotarata, pregatita sa schimbe si toate alea.Totusi,sper sa fie un personaj interactiv si palpitant, desi nu cred ca mai prind vreunul ca Sheldon Cooper.Privesc cu ceva susceptibilate casatoria aia dintre doi avocati intr-un serial, dar cu siguranta e doar formala, ca sa lase debilul de Crane o portita pentru Alan sau ceva de genul. Oricum, imi plac personajele astea doua din ce-am citit despre ele.

Te apuci sa vizionezi GoT? Desi cred ca ai terminat deja primul sezon, ma simt nevoit sa te spoileresc:

Si, uhm, sa vezi la sfarsitul S1 ce chestii epice o sa iasa din foc si ce se intampla cu Robb si unde ajunge Jaime uhm...si cineva e descapatanat si tin'-te in urmatoarele sezoane, sa vezi Lord Comandant nou la Rondul de Noapte, si sa vezi personaj principal nemort(la fel ca Othor, care e omorat de Jon, multumeste-mi!) uhm, si rege mort si armata adunata, revendicare de tron, si ce se intampla cu un Lannister, si cum ii vine lui Tyrion o idde geniala in S3...si cine cu cine se casatoreste in cartea 6(care nu e inca lansata, vorbesc pe surse si leaked), si Jon Snow are sange si de Stark si de uhm, Trei-Capete(you'll get it later) in el.Thank me later! big grin Daca zici ca ai luat o supradoza, nici n-ai sa-ti amintesti de spoilerele astea.

LE: Daca ai timp destul, si vointa de a te lasa purtat prin Westeros dupa cum iti trambiteaza imaginatia, recomand sa citesti si cartile, desi te duc 5000 primele cinci carti. Apropo, daca ma asculti si le citesti, ai sa dai foc la a treia carte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Gata. Am terminat primul sezon din GoT (l-am început mai târziu decât am zis, dar mai bine mai târziu decât niciodată) și tot ce pot să zic e: da, tată! Așa se face. Impecabil creat decorul, actorii fac o treabă nemaipomenită, genial totul, nu-i găsesc cusur. Zic asta eu, care nu prea sunt bun prieten cu domeniul fantasy (nu halesc nici LOTR, nici HP), dar serialul ăsta mi-a stârnit aprig curiozitatea și pentru cărți. O foarte succintă recenzie, mai mult a personajelor:

Daenerys - mi-a plăcut enorm cum a evoluat de la fata aia sfioasă și supusă, la cea autoritară și sigură pe sine dinspre sfârșitul sezonului. Secvența cu ea și puiul de dragon pe umăr a fost pur și simplu superbă. Personajul meu preferat, so far, cred că m-am îndrăgostit.laughing
Tyrion - piticul e genial, după Daenerys e preferatul meu. Are o minte brici care-l ajută să compenseze minusurile fizice.
Eddard - a fost o surpriză totală pentru mine să-l văd pierind atât de repede. Om plin de onoare, prea onorabil pentru binele său.
Jaime - deși o javră, în aparență, văd un licăr de onoare în el. Sper să nu mă spoilărești.
Cersei - asta e o javră care n-are nimic bun în ea.
Joffrey - cel mai scârbos personaj, care nici măcar nu se sfiește să arate cât e de scârbos. Bine pentru el c-a venit Tyrion ca Mâna a regelui, că, la cât e de crud (și prin crud mă refer la nepregătit), s-ar duce pe copcă totul, din pricina stupidității și precipitării lui pubertine.
Robert - bine c-a murit.
Catelyn Stark - la început, am urât-o. Acum, o urăsc mai puțin. Dar sunt sigur că va face ea pe viitor să-i doresc moartea grabnic, chiar dacă pare o femeie nobilă și cu intenții bune. Are ea ceva care-mi inspiră un mare "the *** outta here!", e prea iscoditoare, prea băgăcioasă.
Sansa - i hope this *** will fly through the window!
Arya - nici nu știu ce să zic de puștoaica asta, sincer. Îmi place că e isteață și ambițioasă, dar mi se cam rupe de ce va face și cum va sfârși.
Jon Snow - sânge de Stark, zici? D-ăla are oricum, fiind bastardul lui Eddard, dar până la urmă mă-sa nu e o curvă, cum s-a spus până acum? Îmi place tipul, nu-s prea multe de zis despre el, aștept să văd cu evoluează, dar îl văd un soldat pe cinste.

Categoric o să citesc și cărțile. Nu acum, că am altele pe cap, dar până la sfârșitul anului cred că o să mă apuc de ele, de terminat mă îndoiesc.

Te-ai apucat de TGW?

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana azi m-am abandonat lenii caracteristice si procrastinarii,mai ales ca am avut si program infernal la liceu si mi s-a nazarit saptamana asta sa ma apuc de vizionat stand-up comedy,si n-am inceput TGW.Da' am vazut acum primul episod si chiar imi place treaba ce se face acolo,o sa continui sa-l vizionez,mai ales ca e productie CBS si astia nu prea gresesc niciodata,cu ce ofera.Din ce-am putut vedea in primul episod:

Alicia-Unsa cu toate alifiile,desi cam instabila uneori; se vede ca tot e deceptionata putin de scandalul lui Peter si aftermath-ul scandalului,dar e fata destepata,stii pe cine sa-si aduca alaturi,e priceputa in ce face,si le are cu avocatura chiar bine
Will-Omul asta cred ca e ferchezuit cu orice vrea el,nu? Imi place de el,e simpatic,si pare din primul episod,si ca ii merge mintee brici
Glenn-Spoiled piece of crap,ma enerveaza fata lui,cred ca o sa ma enerveze si comportamentul
Peter-Nepriceput in comportament,sper sa aiba serialul incursiuni in trecut, pentru ca nu pot intelege de ce s-a incurcat cu prostituate, si cum a iesit la lumina scandalul, sper sa scape din parnaie, e tip destept
Cary-idem Glenn
Kalinda-personajul meu preferat, din cele 45 de minute ale primului episod, sper sa continue asa, imi place cum scoate la iveala cam tot ce poate fi scos

Referitor la GoT, si mie imi place decorul, dar parca imi imaginam putin mai colorate partile de prin Nord, nu chiar asa sumbre ca in serial.Parca ai fi in Twilight Zone.Din serial abia am vazut patru episoade, ca timpul e putin, si calculatorul greoi, iar prioritatile se schimba rapid la mine.Referitor la Tyrion,el a si spus ca in familie,Jaime e sabia,iar el inteligenta.E un mix genial Imp,intr-adevar,da' daca ar fi realist serialul,deja ar fi murit din cauza curvelor la care se tot duce. Apropo, Shae moare. big grin

Corecteaza-ma daca gresesc, da' nu Tywin, omul care se căca aur, dupa cum e descris in carte, devine Mana a Regelui? Tyrion e doar loctiitor.Eu pe Cersei incep s-o inteleg,rautatea ei se trage din lipsa iubirii,pe care a simtit-o mai mereu toata viata ei. Dupa cum stii, in universul GoT, femeile nu sunt privite prea bine, dar ea a fost dezamagita si de relatia anterioara a lui Robert cu Lyanna. Dupa cum stii, Robert n-a renuntat niciodata s-o iubeasca pe Lyanna, dupa cum nici Petyr pe Catelyn.Plus ca a tinut-o mai mereu in chefuri si curve, o inteleg pe Cersei, singura ei compasiune a fost in Jaime.Nu te spoilaresc, ca am citit doar prima carte, si eu la randu-mi am fost spoilerit, odata, pe 9GAG.

Era o poza cu un pirat negru(din Braavos cred) si zicea acolo ceva nasoale de el,dau eu in jos sa vad comentarii si vine un hazliu "X dies Y dies Z becomes... Thank me later."Lua-te-ar ciuma! Jaime devine personaj POV in a cincea carte,atat stiu.

Eu vrea sa creasca dragonii lui Dany,chiar sunt extaziat la gandul ca puii astia or sa se faca dupa cartea a patra,cat Balerion.E o fata ca lumea,si mie mi-a placut evolutia ei,chiar e peste orice personaj feminin din industria fantasy,ca atitudine. Sper sa adune o armata,sa se casatoreasca cu Jon in A Dream of Spring, si sa domneasca pana la adanci batraneti.(da, te spoileresc, de aceea ii si zice A Song of ICE And FIRE)

Nici mie nu mi-a placut Robert, e o umbra a ce era, si in S2 se explica detaliat cum a ajuns la tron.Sansa e proasta in film, dar mult mai proasta in carte, n-o pot intelege deloc, dar macar e bine ca nu mai are fantezii cu Joffrey. Spoiler: Joffrey o sa moara cat de curand. Spoiler: Catelyn o sa ajunga precum Othor.Arya e singurul personaj, care e POV pana in a cincea carte, cred ca o sa faca chestii interesante.Ea are 9 ani in carte, nu m-as mira s-o vad pe la vreo 17-18 conducand armata lu frate-su Robb(da,si Robb pateste ceva). Spioiler: Jon Snow o sa se pricopseasca bine,e chiar mai nobil decat ta-su, si pe anumite forumuri se zice c-ar avea sange de Targaryen in el. Eddard e jucat de Sean Bean, n-a avea cum sa nu moara, si stia prea multe, la fel ca Jon Arryn, era inevitabila treaba asta.Catelyn,mai mult decat o Stark, e o Tully, implicit e si infatuata, de aceea nu-ti place tie de ea.Cartile sunt foarte mari,dar ma pun sa le citesc pe toate in vara, ca merita, desi pe alocuri ar putea sa te plictiseasca, si sa ti se para prea liniara actiunea, fata de serial, desi mai bine descrisa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Oho, da, ai văzut-o bine pe Kalinda, tot ea e și preferata mea. Și încă mai ai de văzut destule din partea ei.
Cary - să știi că nu e nici prost, nici rău băiatul, dar îți dau dreptate și te înțeleg, pentru că știu că nici eu nu l-am halit la început. După Kalinda și Eli Gold (you'll meet him later), e preferatul meu, deși fiecare personaj are momentele sale bune și mai puțin bune, momente care-ți vor trezi admirație și respect, și altele care te vor dezgusta.
Will e tare și ca om și ca avocat, Diane, co-partenera sa la conducerea firmei la fel.
Peter - o să-ți schimbi părerea față de el și o să vină și lămuririle despre tot scandalul care l-a aruncat în pârnaie.
Dacă te-a prins primul episod, o să-ți placă cu siguranță și-n continuare.

Da, parcă am început s-o văd și eu cu ochi mai blânzi pe Cersei după o scenă petrecută între ea și fi-su, în sala tronului. Se vede că femeia suferă și cred că acum își face și niște procese de conștiință privind graba cu care l-a pus pe Joffrey pe tron, văzând cum reacționează puștiul sub auspiciile puterii conferite de statutul de rege.
Da, Tyrion e doar locțiitor al Mâinii, dar e cineva care e-n apropierea puberului ăluia crispat, lucru care e bun pentru regat. Deși, la cât de cretin e puștiul, cred că tot după cum îl taie capul va guverna și-n continuare, probabil asta-i va aduce și moartea, că tot ai zis, nesocotind orice sfat și vorbă bună. Fiecare cu metehnele sale în serialul ăsta, dar Joffrey întruchipează răul ăla absolut, cruzimea și nesăbuința în persoană.
Legat de Daenerys, sunt și eu curios ce va face în continuare. OK, are dragonii, dar a rămas cu foarte puțini oameni în subordine, și prevăd că și ăștia vor crăpa destul de repejor, prin deșertăciunile prin care umblă acum. Probabil va ajunge să dea iar ochii cu cei care-au părăsit-o, cu noul Khal, și va ieși belea. De parcursul ei sunt cel mai interesat, dar acum m-ai făcut foarte curios și față de soarta lui Jon.

E nașpa că mai am un episod jumate de vizionat și ajung cu el la zi, urăsc când se întâmplă asta, pentru că la mine asta coincide, de multe ori, cu scăderea sau chiar pierderea interesului pentru seriale. Cam asta se întâmplă și cu TGW, de asta eu prefer să mă apuc doar de seriale care și-au încheiat transmisia, să nu mai stau să primesc cu porția.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Vazut episoadele 2, 3, 4 si 5. M-a prins bine serialul, desi e facut dupa tipar, si pana acum, n-am vazut decat intorsaturi spectaculoase in cazuri, nu si in actiune, in general.Liniar,dar bun.Si,de ce ma rog, Kalinda se imbraca mereu la fel; nu-si mai da jos cizmele alea? laughing

Acum, Cary mi se pare necopt rau de tot pentru procese, desi pare bunicel ca avocat.De Eli Gold inca n-am dat, da' dupa nume e ovrei.Inca mai astept la Cary,e inca rookie, trebuie sa iasa ceva bun din el. Will pare uneori ca se implica prea putin in conducerea firmei, pe actrita ce-o interpreteaza pe Diane o mai vazusem undeva si anume, in TBBT, foarte priceputa, desi fata ei imi trezeste o vaga senzatie de menopauza patologica.Alicia incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult, femeie puternica, se vede asta si dupa expresia ei, implicata, rationala si foarte hotarata.Peter e baiat bun,cred ca i-a facut ceva Glenn,desi nu poti fi sigur, Glenn are fata care il poate duce la asa ceva.

Cersei nu e chiar asa de nenorocita pe cat pare, mai are licar de bunatate, ea chiar voia sa il trimita pe Eddard la Zid, si isi iubeste copiii, mai ales pe Joff si Tommen. Oricum-spoiler-pustiul nu mai bantuie mult pe Tronul de Fier.Joff nu stiu din ce cauza va fi lichidat, eu doar am curiozitatea pisicii, si ma mananca sa ma uit pe YT, unde vin tot felul de hazlii cu spoilere, la anumite lucruri.Joffrey ar putea foarte bine fi fiul lui Aerys,si la vorba,si la port,si la comportamentul usor debil.Dar nu uita... "Anyone who is not us is the enemy",Joff mentine deviza asta. Tyrion va fi genial pe tot parcursul cartii,si ai sa ramai paf,la finalul seriei, si la carti, si la filme, cel mai dat dracu din toata seria. Daenerys are norocul ca il are pe Jorah langa ea, ca de nu, o omora si Viserys.Omul asta e arhetipul regretelor si al angoaselor pe care vrea sa si le rascumpere,fata de ta-su(Batranul Urs).Nu stiu de cine o sa dea,dar cred ca o sa gaseasca ea o cale,sa ajunga ori in Braavos,ori in Tyr,pen' ca ea a ramas,desi in desert,destul de aproape de orasele astea doua si de mare.I-am explicat si Paullei ce e cu Jon,desi eu tot privesc cu susceptibilitate acel spoiler ce l-am citit despre el pe YT,cu o expresie gen "Asa ceva?!",omul oricum e cel mai nobil din toata seria,Tyrion e si el malitios,meschin si prea sarcastic, Jon e puritate intruchipata, da' si cand se enerveaza...

Daca nu te deranjeaza, da o raita pe Scribd, si incepe sa citesti cartile; eu le-am luat mai atent, si m-am incadrat in 1 pagina/90 de secunde, cat am citit, dar, cum ai vazut serialele, poti sa citesti mai repede prima carte.Se mareste seria, de la carte la carte, te duce cartea 4 la 1300 de pagini, da' se merita.Mai bine sa citesti cartea si sa ai avantajul de a sti dinainte,plus ca detaliaza si mai bine acolo.

Inca nu m-ai lamurit; ca nu halesti HP,inteleg,nici eu nu prea haleam, pana nu am citit cartile, da' cu LOTR ce ai? Cel putin la nivel regizoral si ca impact asupra genului fantasy, si dpdv al filmului, si al cartii, asa ceva nu prea o sa mai existe niciodata.Peter Jackson e genial, la fel si Howard Shore, nenea de a facut soundtrack-ul acela inuman de frumos.I strongly suggest ou should read the goddamn books, while listening to that goddamn soundtrack.Hater. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Aia e vestimentația ei semnătură, cu o singură ocazie cred c-am văzut-o în pantaloni, în rest, cizme + fustă + jachetă sau cămeșă, deci n-ai decât să te obișnuiești și să treci mai departe.laughing (SPOILER: sunt la zi cu serialul, mai sunt vreo 3-4 episoade din sezonul al 3-lea, și Kalindei, după ce-a intrat într-un con de umbră în sezonul ăsta, cred că i se pregătește o ieșire nu tocmai frumoasă din decor. A intrat în niște belele cu oameni nu chiar porniți pe fapte bune și jocuri cu păpuși. SPOILER MODE OFF)
Pe Eli n-o să-l cunosti până în sezonul al 2-lea, deci fă ca Trahanache și ai puțintică răbdare. Și da, e evreu.
Diane o să aibă și ea nebuniile ei, care o să-i dezmintă condiția sugerată de moaca lungă și posacă, pe care-ai pus-o și tu în discuție. Plus că tipa are și o înclinație către corectitudine și dreptate, mai mare decât Will, care e ceva mai pragmatic și ia mult în calcul partea monetară, atunci când pune în balanță opțiunile și perspectivele, spre beneficiul firmei.
Alicia e admirabilă și, la fel ca Diane, chiar mai mult, are simțul dreptății și nu suportă să vadă că au loc mârșăvii, mânării și favoritisme sub ochii ei. Optica și părerea despre sine o să i se zdruncine puțin la un dialog scurt și cuprinzător cu Diane, pe la începutul sezonului 3.
Cary o să crească mult, și ca avocat și ca om. N-o să mai fie puștiulică ăsta ageamiu pe care l-au crezut toți la început.
Cu părere ai de plozii Aliciei, Zach și Grace?

Jon e, de la distanță, cel mai onorabil personaj din serial, asta e incontestabil, nici n-am negat vreodată, dar mi se pare că, până acum, a cam bătut pasul pe loc. Încă aștept. Începe să crească simpatia ce i-o port lui Robb, deși nu-l văd ajungând prea departe, dar îmi place că e ambițios sau, cel puțin, încearcă să fie, deși-l mai văd tremurând de la încheieturi și nefiind nici el sigur pe ce face, nu prea are în sânge și-n constituție alură de războinic.
Aveam emoții cu privire la Tyrion că va începe s-o ardă cu nasoale, dar, dacă zici că rămâne la fel pe tot parcursul cărții, mă bucur. Mi-a plăcut cum l-a pus la locul lui pentru prima oară pe trepanatul ăla cordit și tertipul adoptat pentru a vedea care din consiliu e sifon la regină. Nu m-aș supăra deloc să-l văd pe el pe tron, dar știu că nu-s șanse.

Ei, mai știi când ai zis tu c-o arzi cu pix și foaie când scrii, și eu am spus că ești old-school? Uite, așa-s eu cu cititul, nu-mi place să-l practic decât în format analog. Cititul îndelungat la calculator mă obosește și nici nu reușesc să mă concentrez așa cum ar trebui, plus că citesc de două ori mai lent de pe un ecran decât de pe o filă de hârtie. Încerc să mă descotorosesc de cusurul ăsta, că e cam păgubos. E adevărat că e anticariatul plin de cărți ieftine și bune, plus că-n perioadă asta îmi sustrag lecturile din biblioteca vecinei, că e arhi-plină și geme să fie citită, dar partea nasoală apare când dai o raită prin librării și te uiți la prețurile cărților mai nou apărute.

Îți spun sincer, și poate c-o să-ți par nașpa și hater, dar, la LOTR, nici n-am citit cărțile și nici n-am avut intenția s-o fac. Cel mai aproape să mă apuc de citit a fost cât am locuit cu fosta prietenă, că ea era fană, atât cărți cât și filme. Tot ea m-a îndemnat să le mai dau o șansă filmelor (am mai încercat o dată, acum câțiva ani, fără succes), zicând, tot ca tine, că e imposibil să nu-mi placă, că e incredibil creat, capodoperă, că mă scade din drepturi dacă nu mă uit cu ea la toată seria și, după, sigur o să vreau să citesc și cărțile. Sanchi, m-a plictisit grav primul, la celelalte două nu m-am mai uitat. Poate-n viitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

E copilul ăsta Stark, Bran, care mi-a plăcut de la început pentru agerimea minții, dar mereu am uitat să-l menționez. Până unde ai citit tu, tot schilod rămâne?
A, și începe să-mi placă Arya.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mentionat,n-am citit decat prima carte,cel mai probabil,face GRRM o magie,si il scoate din stare de invaliditate, intr-un anume moment, pe care il vei vedea.E destept pustiu', dar si Rickon e foarte cerebral pentru varsta lui, mai ales in carte.Arya,am mai zis, ar avea stofa sa conduca o intreaga armata, dac-ar fi ascultat, si nu ar fi misoginism in lumea din Westeros.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Vazut episoadele 6, 7, 8, 9 si 10 ieri si astazi.Pacat ca am timpul limitat, ca altfel, cred ca incepeam sezonul 2 pana acum.Vestimentatia Kalindei imi place, da' imi veneau in minte reminescente de la alte seriale, unde ii vedeai pe unii mai mereu in acelasi outfit.Si comportamentul ei e placut,desi e rautacioasa de tip adolescentin ca ii da cu flit lui Cary. Pussy-hunter,Cary,much? Unde am ajuns eu,Diane primeste propunerea de a deveni judecator, dar a inceput sa imi placa, iar Will incepe nitel sa scada in ochii mei, mai ales ca pare si chitros cu anumite ocazii, cum ai sugerat tu.Cary are moaca de copil-chiar, nu i se sugereaza varsta, dar nu cred ca are mai mult de 25-26 de ani-insa incepe sa imi placa si el, fiind stat-geek in avocateala si priceput in ce face, desi se mai balbaie uneori, pierzandu-se cu firea.De pustii Aliciei am o parere foarte buna, mai ales despre Zach, care e personajul favorit, daca e sa o omit pe Kalinda.Idioata rau Jackie de i-a aruncat dovezile ce le avea, Zach arata ca e bine sa mai fii in viata si computer-geek, nu stii de unde apare o oportunitate, iar oportunitatea ce el a avut-o in film mi se pare bulversanta.Grace este si ea OK,dar mi-am facut doar o imagine crochiu despre ea, nu apare asa de mult ca Zach, nu influenteaza la fel de mult.

Eu nu m-am mai uitat la serial, dar am batut in lung si-n lat Scribdul si am gasit sa downloadez pana si Dansul Dragonilor, intr-un timp rezonabil.Jon nu va bate pasul pe loc tot timpul, se va "trezi" la un moment dat, si o sa se trezeasca serios.Robb,cum zici si tu, nu are stofa de rege, e inca marcat de moartea lui ta-su.Nu va ramane la fel Tyrion, va deveni si mai dat dracului si ghidus in tactici.Tu cu privire la sifon ma spoilaresti, dar as pune orice pe faptul ca sifon e Varys.

Calculatorul are un mare avantaj si anume ca poti sa citesti oricand, fara sa bati lumea la cap cu lumina aprinsa la 4 dimineata, ca ti s-a nazarit sa te cultivi.Eu citesc de-acolo in principal,pentru ca citesc noaptea si nu imi place lumina naturala sau de la bec.Mie mi se pare tocmai contrar, referitor la ebook-hartie, mai repede citesc de pe calculator, sau o fi doar o iluzie, habar n-am.Cred ca citesti cu Adobe,poti sa te detasezi daca dai pe full-screen,fara ceas, scoti ceasurile din camera, inchizi usa, tragi rulourile/perdeaua, si te bagi cu ochii in Universul literar.Alt motiv pentru care consider ca e mai cooleanu sa citesti de pe calculator este ca,daca mi-as fi luat cartile ce le am pe PC,in hartie,consumam un buget astronomic,asa, prin download, n-am treaba, mai ales ca ma pun serios in noptile din vara ce sta sa vina pe filosofie, teosofie si sociologie.Acum,pana si auto-biografia ciumei de Bieber e 100 de lei, singurul lucru ce ramane de spus e: WTF?!

Cartile sunt bune, cu exceptia a 100 de pagini din prima care mie imi par cretine,cu unu' Tom Bomabdil,dar, fie, fiecare cu ce-i place, desi inca ramane deschisa invitatia mea sa asculti coloana sonora, daca halesti clasica si epica.Primul film e cel mai plictisitor, daca-l pot numi asa, dar daca zici ca TTT si ROTK nici nu le-ai atins, rezulta o singura chestie...esti spoiled brat, cand vine vorba de LOTR.Din fantasy chiar nimic nu prea iti place?

| IMC90 a răspuns:

- House MD
- Prison break (mai ales primul sezon)
- Game of thrones
- Six feet under
- Spartacus
- The mentalist
- The simpsons
- South Park
- 2 And a Half Man
- Married with Children

| Paulla a răspuns:

-Spartacus
-Game of Thrones
-Dexter
Astea trei sunt geniale, alte comentarii nu-şi au rostul.
-Prison Break(primul sezon e foarte reuşit, dar apoi cam lasă de dorit)
-Lie to Me(serialul e interesant în sine, dar se cam repetă tiparul).

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Daca tot vad prin raspunsul asta ca te uiti la Game Of Thrones, stiu ca s-a ajuns in sezonul doi.Pe mine ma intereseaza un singur lucru, ca citesc cartile, si dupa ma uit si la seriale, nu da spolere inutile: Bran o sa supravietuiasca, sau moare, dupa ce pleaca Eddard cu Robert in Sud? Apropo, mi se pare mie sau Cersei e curva penala, iar Jaime Lannister e un fel de curva, doar ca e barbat?

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Supraveţuieşte, cel puţin până unde am ajuns eu(ep. 1 s. 2).
Jaime ca Jaime, mai merge, da' Cersei chiar e o curvă penală... Şi dacă tot veni vorba, Sansa aia e la fel de proastă şi-n carte?
And btw, cărţile sunt scrie bine?

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Buun.Nu de alta, dar chiar imi plac pustii, si el, si Jon Snow, el e personajul meu preferat. Cersei e si curva, dar doar din ce-am citit, iti si dai seama ca e o curva buna! Jaime e infect, l-a omorat si pe Aerys(pe Aerys, nu?) Targaryen, si dupa cum spui tu, aproape ca l-a omorat pe Bran.Sansa habar n-am cum e, ca am ajuns la pagina 142/825 la carte, da' din ce-am citit, imi pare cam pitipoanca. Urmatorul capitol e "al ei" sa zic asa, ca multi(Eddard, Cat, Jon, Tyrion-el e chiar epic, e destept piticul) au in carte, capitolele "lor", fiind personaje POV(point of view). Cartea, din ce-am citit eu, ieri si azi, e fabuloasa, se leaga foarte bine, nici nu plictiseste.

Sunt eu ciudat si chiar singurul caruia ii plac si Viserys, si Eddard, care se cam urasc? Si acum ma uit pe wiki-ul cartii, vad ca Viserys e un fel de var al lui Robert Baratheon. Dafuq?! Asta vrea sa il omoare pe var-su? Si Daenerys e decenta.Cartile totusi sunt foarte mari, a cincea are chiar 1000 si de pagini.

LE: Da, Sansa e proasta gramada, si prea fantezista.Lannisteri(in afara de Tyrion), imi par insa din ce in ce mai antipatici.

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Tipii din nord sunt şi pe placul meu, cu câteva excepţii(gen Cat, nu ştiu exact de ce, dar îmi e antipatică). Despre Lannisteri am aceeaşi părere ca şi tine. Daenerys se află printre personajele mele favorite; Îmi place cum şi-a dat seamă că trebuie să-şi schimbe caracterul, plus că are un oarecare simţ al dreptăţii care-i dă un aer aparte. Viserys(ăsta e fratele lui Daenerys, right?) mi se pare că are un caracter de javră, da' de javră ambiţioasă.
Mai pierdut pe moment când ai pomenit de Aerys, uitasem cum îl cheamă pe Regele Nebun. Tocmai caracterul ăsta infect al lui Jaime Lannister dă un aer aparte familiei Lannister(care, în afară de pitic, cam toţi sunt infecţi în felul lor). Reprezintă tipu' ăla indifirent şi egoist, care n-ar trebui să lipsească din serialele de genul. Şi Arya Stark e un personaj interesant.
Eddard cred că-i pe placul la toată lumea(bine ales şi actorul; Sean Bean).
Mulţam pentru părerea despre carte.

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Ca sa-mi dau si eu ca parerea, Catelyn e in primul rand o Tully, si aia-s mandri, artagosi, si cam aroganti, da'-s baieti buni in general.Cred ca sunt si una din cele 7 case principale.Cat are intentii bune, din ce-am citit eu pana acum.Nu stiu ce face Daenerys in continuare, dar imi place, ca acolo unde am ajuns eu, il pune la punct pe Viserys si il trece in spatele coloanei de dothraki, ca pe ultimul om.Nu-mi place totusi ca s-a lasat vanduta brutei aleia(Khal Drogo) ca se speria de fra-su si "nu vrei sa vezi ce face balaurul, sora". Eu il inteleg pe Viserys, adica niste hazlii iti omoara tatal, iti fura tronul ce urma sa fie al tau, normal ca vrei sa le scoti matele cu sabia. Ce nu-mi place la el insa e ca se crede Dragon, cand de fapt, Ultimul Dragon-Rhaegar, in speta-a fost omorat la Trident de Robert. E de inteles ambitia lui, si ura pentru Lannisteri si rege.

Eu, in prima faza, era sa il incurc pe Aerys cu Aegon, un Targaryen mai vechi, dar am observat si eu ca i se spune Regele Nebun, dar nu inteleg de ce. Unde am ajuns eu, vor niste dubiosi si Petyr(Degetel) sa organizeze ceva turnir pentru Eddard, si Eddard afla ca-i pe datorie 6 milioane Casa Regala, cand Aerys lasase plina de aur visteria, si tot incep de aici sa vad ca Targaryenii sunt chiar baieti buni, dar mi-a zis cineva ca nimic nu e ce pare la Game of Thrones, mai ales in carte. E stereotipie putin la Lannisteri, dar cred ca ajungea Cersei, ca e rea pana in maduva, dar parca e si mai rau Jaime.Arya e smechera si ea, desi boceste cam mult, la fel ca Sansa.Cred ca as fi in extaz daca ar omori niste Lannisteri de-a lungul cartii. Eddard e genial, dar instabil, daca ma intrebi pe mine, parca nu e genul ala de Stark legendar, cand se numeau Regii din Nord, si nu Stark de Winterfell. Mie imi pare bine aleasa si actrita pentru Cersei(Lena Headey, parca), dar cum e serial facut de englezi, e de asteptat sa fie actori buni.

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

O avea ea(Catelyn) intenţii bune, dar tot îmi e antipatică tare. Mi s-a părut nefondată ura sa faţă de Jon, nici tipului nu-i convenea situaşia, dar ea tot îl judecă pentru greşelile tatălui său. În rest, nu ştiu să fi făcut nimic până-n momentul de faţă care să merite admiraţia.
Trecutul nu-i scuză comportamentul lui Viserys. E okay să tânjeşti după sângele ălora care ţi-au greşit şi ţi-au măcelărit familia, dar n-ar trebui să laşi ura asta să-ţi deformeze caracterul în aşa hal. E o formă de slăbiciune, până la urmă.
Nu ştiu, Jaime ăsta are ceva care-mi place. Tot cred că are un caracter infect, dar îmi lasă senzaţia că va face o faptă admirabilă, mai devreme sau mai târziu(fără spoilere).
Îmi plac şi ăia din casa Greyjoy, începând cu Asha şi Balon, deşi nu pot spune multe încă. Dar au un caracter puternic, lucru care mi-a fost pe plac mereu. Theon îmi pare cam frustrat(de înţeles), dar în rest pare băiat bun.
Eu mă întreb cine o să ocupe tronul-dacă o să-l mai ocupe careva-. Daenerys Targaryen(s-o moşteni el pe linie paternă, dar să fim serioşi, tipa ar face un conducător mai bun decât ar fi fost fratele ei. Plus că e mama dragonilor, ce naiba) şi Renly Baratheon(deşi Stannis ar fi moştenitorul de drept, dar ăsta din urmă îmi pare cam bătut în cap) ar avea, după mine, cele mai multe dreputri asupra tronului.
M-ai convins de m-am apucat să citesc cărţile şi trebuie să recunosc, sunt geniale. Parcă e mai bun ca Tolkien(ca şi complexitate).
Un singur spoiler vreau de la tine: la ce naiba a dat naştere preoteasa aia roşcată(Melisa sau Melisandre, nu mai ştiu), care stă cu Stannis Baratheon?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Ești conștientă acum că, cerându-i amândoi, în mod explicit, să nu ne spoilărească vis a vis de Jaime, exact asta va face, nu?laughing

E mai complex decât LOTR din simplul motiv că aici nu se desfășoară simpla și banala bătălie specifică basmelor, cu final previzibil, chiar dacă cu parcurs întortocheat, dintre Bine și Rău, și din care Binele va ieși, fără echivoc, învingător.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, la asta nu m-am gânditlaughing. Dar acum că ai puncat tu, o să încerce să nu ne dezamăgească aşteptările şi o să-i 'scape' subtil vreo două-trei informaţii în plus, ştiu tu, de emoţie.
E mai complex şi ca personaje, nu numai ca acţiune. Sunt mai bine concepute decât alea din LOTR, care reprezentau în mare un gen tipic de persoană. GOT nu e scrisă-n alb şi negru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Neah, acum o să-și țină degetele acasă. Elementul surpriză n-ar mai exista.
Deci dubioasa aia roșcată are rădăcini ne-umane, ă? M-a luat aseară (bine, azi noapte) somnul fix când se coțoiau pe pupitru... Îmi place de ăștia, rar am văzut preludiu la ei, de parcă femeia se udă la comandă...rolling on the floor

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Melisandre scoate din fofoloanca o chestie numita shadow assassin.Si nu e doar preoteasa,e si maegi; Mirri Maz Duur nu poate nici sa-i tina lumanarea Melisandrei, la cat de priceputa e fata la magie neagra.

Spoiler: Shadow Assassin e o tactica folosita de Melisandre sa il omoare pe Renly Baratheon.

Cat ii reproseaza atatea lui Jon din cauza ca ea, ca Tully, pune mult pret pe onoare, iar Eddard si-a bagat madularu' in ea de onoare cat a fost in campanie cu Robert, si a inselat-o.Jon e rezultatul lipsei de onoare,de aceea are ranchiuna pe el. Oricum, o sa treaca mai in plan secund, pana o sa se intample ceva interesant cu ea, Robb e centrul povestii.

Viserys nu avea caracter deformat, ci doar dorinta de a-si recastiga tronul, desi vorbea in dodii despre ura oamenilor fata de Uzurpator si alte fabulatii d-ale lui.Ambitia lui l-a si facut sa moara,pana la urma,desi mi s-a acrit cand a murit,ambitia lui putea sa duca la niste lucruri bune.

Fara spoilere? Bine,ma abtin,Jaime o sa ajunga... big grin

Acum,cu Greyjoy, tu ma spoilaresti, ca eu am doar prima carte citita, dar stiu ca Balon incepe o revolta urata.El sta in Braavos sau pe acolo, nu? Stiu ca Theon a fost capturat de Starki, iar Balon l-a privit mereu cu mult scepticism.

Cine o sa ocupe tronul? TOMMEN BARATHEON.Gata,nu mai e nevoie sa citesti cele 5 carti, ti-e dezvaluita toata treaba de aici. Daenerys e degeaba Mama Dragonilor, daca nu ii va arunca in lupta, langa o armata puternica, iar Renly o sa crape si are o alura de mototol.Si Stannis,si Renly sunt nepotriviti,la fel ca Robert,ai sa vezi mult mai tarziu,ca pustiu' Tommen,la fel ca Myrcella,desi sunt Lannisteri,de facto, sunt chiar de treaba.

Tolkien avea complexitatea Universului, a inventant Sindarin, Tengwar si Quenya, a facut din nimic Arda, o intreaga lume.Pe cand Martin, pentru Braavos a folosit ca tipar Venetia, ca sa dau doar un contraexemplu.Martin are complexitatea actiunii si a personajelor,la Tolkien erau oarecum liniare, cliseice, insa niciodata nu se va mai naste o persoana care sa creeze un asa de frumos Univers literar ca JRR.Da' pe amandoi ii bate Robert Jordan cu Wheel of Time, la complexitate ca actiune si increngaturi.

Drepturile asupra tronului in GoT, practic, nu exista.You win or you die.Cartea a fost construita pe tiparul Razboiului celor doua Roze, si atunci, la fel ca in carte, nu se juca nicio carte pe linie si descendenta, totul se castiga prin razboi si sabie. Ceea ce mi se pare cum nu se poate mai echitabil, intr-o lume asa de zbuciumata.

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Draga mosului, ce-ai spune daca ti-as zice ca Jon e fiul nascut din violul Lyannei Stark de catre Rhaegar Targaryen si nicidecum, bastardul lui Eddard?

Ceea ce il face pe Jon Snow,primul dupa numele sau din Rondul de Noapte,protector al Zidului, rege de drept al Westeros, rege al Andalilor, si conducator peste Cele Sapte Regate Unite.

:pukerainbows:

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Deci Melisandre face parte din categoria ălora care se pricep al dracului în magie... Păcat, ăştia mor mai mereu. Are ceva aparte tipa, deşi vorbeşte numai în metafore -lucru care în general nu îmi e pe plac-.
Da, Balon l-a privit mereu rău. Ăia din casa Greyjoy sunt mult mai 'sălbatici' ca al de Stark şi au principii diferite, iar Theon nu este respectat de nimeni acolo. Dar în principu îmi place casa asta, rămâne de văzut ce o să facă mai încolo.
Eu doar spuneam că au cele mai multe drepturi dpdv legal(merge legal aici?). Renly n-a apucat să facă nimic interesant, dar Daenerys tot îmi place. Da' cum dracu să nu trimită dragonii-n luptă? Dacă aş fi avut eu trei dragoni(meh, acum n-ar mai fi avut nici pe departe aceeaşi putere, dar totuşi)... Oricum, ai punctat bine, fiind război, oricine poate ajunge rege, dar dacă se merge pe onoare se consideră şi sângele -cel puţin, pe atunci sângele era important-. La ăştia mici nu m-am gândit, iar din ăştia care conduc la momentul actual armate sau ceva, nu prea văd pe nimeni care s-ar potrivi(este Daenerys, dar dacă tu spui că ţine dragonii lângă icoană...).
Ce nu mi-a plăcut mie la Tolkien a fost faptul că a scris în alb şi negru. O poveste are mereu măcar două feţe. În rest, n-am nimic de comentat la el.
Dafuq? Jon e printre personajele mele favorite, ar merge ca rege. Da' să înţeleg că tu ai citit doar prima carte şi apoi ai căutat să vezi ce se întâmplă pe urmă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

N-ai văzut ultimul episod apărut, nu? Check TBB, că a apărut. (! SPOILER: Renly n-a apucat să facă nimic interesant și nici n-o să apuce...) Hai că tac, nu zic mai multe.laughing

| Dumnezău a răspuns (pentru Paulla):

Nu stiu cum ajunge Melisandre, da' am vazut niste imagini cu ea, si apare putin si in genericul S2; sincer, n-as omori-o pe tipa, macar arata bine, da culoare serialului.E cooleanu la astia sa vorbeasca in metafore, daca ti-ai arunca ochii pe serialul "Merlin" ai observa ca toti vrajitorii vorbesc in ghicitori si complexitati.La fel ca de-alde Gandalf sau Obi-Wan cel din trilogia clasica.

Theon si arata nitel a mormoloc. Daca as fi Balon,nici eu nu l-as respecta,pen' ca s-a lasat rapit de Starki,dar nu stiu mai nimic de Casa Greyjoy,deci nu ma pronunt.Ei sunt destui de violenti,din franturile ce le stiu, iar Balon e instabil.

In GoT, legalul(care e bine punctat de tine) nu prea are nicio insemnatate, se merge pe forta. Daenerys in S2, inca e slaba, comparativ cu persoana ce va ajunge, din informatiile ce le am, inca e copil.Deviza Targaryenilor "Fire and Blood",la partea de sange,se bazeaza pe sangele lor,si numai al lor, exclusiv, pentru ca ei aveau mai mereu in vechime, incesturi intre frati, sa mentina linia.Aegon Cuceritorul le-a avut si pe Visenya,si pe Rhaenys,primele femei ce au condus, de-a dreapta regelui, Cele Sapte Regate, Tot ei trei ii aveau si pe dragonii legendari, Balerion...si imi scapa numele celorlalti doi. Dragonii aceia pot fi folositi foarte tarziu,trebuie sa creasca,ca sa fie aruncati in lupta.S-ar potrivi Robb Stark sa conduca treburile in totalitate,da'...Iar Daenerys,ti-am mai zis,e inca necoapta.

JRR n-a scris doar in alb si negru, poate ti se pare asa din cauza ca e poveste pe tipar Bine-Rau, in toata desfasurarea sa. Oricum, desi nu vreau sa fiu rautacios, mai mult de 95% din astia ce il hateresc pe Tolkien, ori n-au avut rabdare sa vada tot LOTR, ori n-au citit cartile, ori au citit doar LOTR.Copii lui Hurin e cea mai buna carte a lui,are acolo de toate,si nu e asa pironit pe victoria Binelui,mai ales ca e si personajul meu preferat all-time din creatia lui acolo,Morgoth/Melkor,raul intruchipat in Arda, si mai e si povestea Beren-Luthien, comparabila cu Aragorn-Arwen. Posibil sa iti placa, de tinut in priza cu siguranta o va face, nici prea lunga nu e.Si in LOTR exista destule tipare narative si intorsaturi,dar e normal sa nu le "simti" pentru ca, daca ai citit, te-a plictisit cartea, pentru ca mai mult ca sigur, vazusesi inainte filmele.

Nu am cautat.Cred ca ai putea ghici ca, la fel ca orice fan GoT, sunt obsedat de coloana sonora, care e geniala.Si tu crezi asta, probabil.Si ma duc de multe ori pe YT sa ascult franturi, fie din Main Theme, fie din alte compozitii de pe serial, si am gasit acum niste zile un hazliu la sectiunea de comentarii:

"Jon is Rhaegar and Lyanna's son"

Mi-a omorat tot cheful, mai ales ca mai vazusem tot pe acolo ceva gen "They poison him" referitor la un personaj.Si oricum, facand niste conexiuni, e clar ca Jon e fiul lor.Baratheon vorbea cu o foarte mare retinere despre Lyanna, a si pornit razboiul impotriva lui Aerys si Rhaegar, din dragoste pentru ea, da' si Eddard il privea cam sceptic cand vorbeau de ea. Poate Lyanna nu a fost chiar "rapita" de Rhaegar, e incalcita treaba rau de tot.Sa nu mai mentionez ca Lyanna ii spune in carte lui Eddard: "Promite-mi...".De promis,nu prea se stie exact, da' m-a pus dracu sa fac repede conexiunile.

Zicea tot pe YT unul, ca cele trei capete de Dragon, sunt acum Daenerys, Jon si Aegon.Care Aegon, habar n-am.Nu m-ar deranja deloc un incest(Daenerys ar fi, tehnic, matusa lui Jon, desi are 14 ani la inceput, iar Jon, 16) in cartea a saptea, unde se termina toate, mi-s simpatici copii astia doi. big grin

| Paulla a răspuns (pentru Dumnezău):

Merlin am văzut câteva episoade pe sărite la televizor, în lipsă de ocupaţie. M-am gândit să-l văd puţin, dar nu mi s-a părut cine ştie ce, aşa că am renunţat. Mi se pare deja un stereotip vorbitul în metafore la vrăjitor, dar merge. Oricum, nici eu n-aş omorî-o pe tipă vorba ta, arată bine, plus că dacă se pricepe atât de bine pe cât zici tu în magie e binevenită, dă un aer aparte serialului.
Theon şi-a pierdut aprecierea fanilor, dar nu intru în detalii, că te spoilărăesc aiurea.
S-a înţeles că-l hateresc pe Tolkien? Greşeala mea, atunci. Mi-a plăcut LOTR(da, le-am citit după ce am văzut filemele), doar am vrut să punctez că nu sunt adepta a tiparului ăsta bine-rău, care aduce a basm. Ceea ce e bine pentru Tolkien, dacă priveşti din punctul ăsta de vedere, fiindcă m-a prins chiar şi aşa.
Deci, moşule, Lyanna îl pune pe Eddard să-i promită că va avea grijă de Jon, dacă am înţeles eu bine? Şi ăsta ce face, îl lasă să se ducă-n Rondul de Noapte?
Pare promiţător, nu m-aş mira să fie unul din puţinele seriale care nu devin mai slabe odată ce apare un sezon nou.

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulţumesc pentru că m-ai spoilărit, s-a dus surpriza(anunţi şi tu înainte cu (,) caps lock, de parcă n-ai şti că reacţia mea va fi ca aia a unui copil de 4 ani când îi spui să nu mânânce de pe jos).
Şi mulţumesc că m-ai pus la curent cu muzica de calitate(în legătură cu Sore aia), mă simţeam prost informată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Cred că toți suntem niște copii de 4 ani, în situații de genul. Dar nu te-am spoilărit de tot, putea însemna multe ce-am zis eu acolo...laughing
Cred că mă bag acum la episodul 8 din sezonul 2, că l-am descărcat de două zile și n-am avut chef să mă uit la el. Am zis eu bine mai sus că odată ce o s-ajung cu el la zi o să-mi piară apetitul. Mai ales că și episodul trecut mi s-a părut cam prost.
Nicio problemă, când mai ai probleme de genul, știi la cine să apelezi.laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

De nedescris ultimul episod, cel mai bun din tot serialul.
Joffrey e o pi2dă, Câinele (Clegane) e super șmecher, Tyrion în nota obișnuită.
http://i.imgur.com/Hg5xX.jpg
Superb.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceva prea tare, in legatura cu GoT si lumea reala, care, culmea, se potriveste: http://www.flavorwire.com/284817/politicians-as-game-of-thrones-characters

Geniala comparatia Stannis-Romney si Eddard-Al Gore.Cine-o fi cel comparat cu Tyrion habar n-am, da' am inceput cartea a doua, sunt aproape de jumate' si bate clar prima carte, mult mai cursiva, mai bine-scrisa si mai lina.O placere capitolele despre Tyrion si Davos.Chiar,de ce nu avem in rol de Davos pe Jean Reno?

De ce e The Hound smecher, doar c-a tras cu o sageata, care sa declanseze urgia? :))

| Paulla a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-adevăr, cel mai bun din toată seria. Acum că s-a terminat, mă pun pe citit cărţile, am citit-o doar pe prima şi-mi place cum scrie.
Îmi venea să-l strâng de gât pe Joffrey când l-am văzut cum a dat bir cu fugiţii. Câinele e şmecher, destul de şmecher e şi Bronn, dar foarte şmecher mi se pare Jaqen H'ghar. Nu ştiu dacă ai văzut ultimul episod, aşa că nu te spoilăresc, spun doar că mi-a plăcut enorm încrederea de sine a lui Daenerys.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Paulla):

Jack Gleeson îl interpretează atât de bine pe Joffrey încât te face să-l detești din toți rărunchii, foarte bun actorul. Cât despre Joffrey, parcă era o pisică speriată, pe zid, cu părul răvășit și zbierând ca un dobitoc, deși n-are pic de strategie sau curaj în el.
Bronn e foarte bun, dar e mercenar get-beget care cred că te-ar trăda pentru o punga mai mare de arginți. Câinele e loial părții pe care o simte el dreaptă și e plin de curaj și îndrăzneală, asta-mi place mult la el. L-am remarcat mai demult, dar în episodul cu asediul a crescut substanțial în ochii mei. Habar n-aveam cine e Jaqen ăla, după nume, a trebuit să dau search.laughing
N-am văzut ultimul episod, am văzut c-a apărut, dar n-am avut chef să mă uit la el. Daenerys începe să mă cam sece, toată ziua bună ziua se smiorcăie cu ochii ăia mari ai ei, speram să-și vină odată în fire. Dacă zici că e în episodul ăsta, e bine.
Sezonul 3 începe abia la primăvară.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Copii,nu va mai chinuiti! Jaqen e fii-su lui Syrio Forel,ambii sunt din Braavos,iar in carte, Jaqen, inainte de Valar Morghulis, se transforma in altcineva.

Acum abia am deslusit ordinea la tron, si cele trei capete ale dragonului.Nu stiu daca in serial Dany a intrat in templu,la imboldul albastrelului Pyat Pree,dar in carte ii zic fantomele: trei capete are dragonul(insemnul Targaryenilor),si anume: Jon,fiul lui Rhaegar cu Lianna,Aegon VI,fiul lui Rhaegar cu Elia Martell,care,a fost "omorat" de Munte la asaltul asupra capitalei,da' de fapt n-a fost omorat,ca l-a salvat Varys,iar pustiul ruleaza bine-mersi in Braavos,iar apoi,Dany,fiica lui Aerys nebunu' cu sora-sa,Rhaella. Dupa varsta se ia,ei sunt ultimii trei Targaryeni ramasi,si cei mai indreptatiti la tron.

Va las sa asteptati cu multa caldura Nunta Rosie,ca sa vedeti cat de curve pot fi cei din neamul Frey.Ah,da,era sa uit,Margaery e prea smechera,iar Jaime isi pierde o mana. big grin

Jaqen e un fel de Kira din Death Note, foarte smecher, actorul imi aduce aminte de Grima Wormtongue din LOTR. Spoiler: Ah, da, moare si Ygritte.Pacat,era smechera.

| Grey96 a răspuns:

Pariu cu viata
Anatomia lui Grey
Pretty little liars

| greenabstract a răspuns:

Prison Break! Mi-am luat toate sezoanele acum 2 luni parca si le urmaream in continuu big grin. Sunt prea frumoase! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pariu cu Viata este pe Protv, Iubiri Secrete pe Primatv, Funda Please?

| Dєєa a răspuns:

1. Teen Wolf
2. Pretty Little Liars
3. True Blood
4. Gossip Girl
5. Angel
6. Blood Ties
7. Valemont
8. The Gates
9. Buffy The Vampire Slayer
10. Being Human
11. Moonlight
12. Ultraviolet
13. Kindred: The Embreced
14. Forever Knight
15. Grey's Anatomy
16. Prison Break
17. Supernatural
18. The Vampire Diaries
19. Terra Nova
20. The Secret Life Of The American Teenager
21. The Nine Lives Of Chloe King
22. The Lying Game
23. Revenge
24. One Tree Hill
25. 10 Things I Hate About You
26. Merlin
27. Sabrina- The Teenage Witch
28. Eastwick
29. Hex
30. Game Of Thrones

funda?

| iri a răspuns:

Prison break, Lost, Oz, One tree hill

| ZambetDeGheata a răspuns:

The Secret Circle
10 things I hate about you
Doctor Who
happy sunt chiar ok

| Flotzone a răspuns:

Spartacus, Gossip Girl, Lie to Me, House, 2 And a Half Man, South Park. Fundita? happy

| KompliKat a răspuns:

Pariu cu viata. Iubiri secrete, Romani au Talent.
Ador emisiunile alea mai ales Pariu cu viata!
FUNDA?! plz

| DoarUnCopil a răspuns:

The Secret Circle
Pretty Little Liers

| Eliiza a răspuns:

Iubiri secrete
Pariu cu viata

LE ador love struck

Fundaa? :* *.*

| Verbitam360 a răspuns:

South Park! happy

| StormyNight explică:

Imi pare rau ca nu va pot da funda tuturor. sad

| sanduletzu a răspuns:

Priveste prison break e foarte interesant si captivant

| Jhont_Tommy_1984 a răspuns:

Gossip Girl