| anonim_4396 a întrebat:

Cine a vazut jurnalele vampirilor sau a citit cartile? Elene moare dar se mai intoarce?

4 răspunsuri:
| Joanne a răspuns:

In carti elena este vampir, dupa care moare si revine la viata sub forma de inger.

| Caroline07Forbes a răspuns:

1)In carte: in 1 si 2 Elena este om. In 3 este vampir. La sfarsitul lui 3 Katherine o omoara, iar ea nu se mai intoarce prea curand. In 4, Bonnie o vede sub forma de fantoma. La sfarsitul lui 4 + inceputul lui 5 este un fel de inger. Apoi in cealalta jumatate din 5 +6 ea este acelasi om ca si in 1 si 2, numai ca Damon o invata cum sa isi controleze forta umana, pe care (in opinia autoarei) orice om o are. Adica noi am putea sa avem aripi care sa vindece orice, sau care sa poata sa ne faca sa zburam, dar doar atunci cand vrem. Tare, nu? De asta se zice ca sangele de om e, pentru. vampiri, "bautura suprema"
2)In serial: Pana la sfarsitul sezonului 3, Elena este un simplu om. In 3, o doctorita numita Meredith ii da sange de vampiri cu cateva secunde inainte ca ea sa moara. Sezonul se termina cu Elena care se trezeste ca fiind ceea ce se temea sa ajunga, dar si dorea, adica un VAMPIR.

| loveandlove a răspuns:

Eu m`am uitat la serial si da, intr-adevar Elena este sacrificata de catre Klaus dar inainte a baut sangele lui Damon, deci s-a intors la viata si nu este un vampir (inca)

| Caroline07Forbes a răspuns (pentru loveandlove):

Nu ai vazut si sez. 3?