| ward2010 a întrebat:

Cine stie filme bazate pe povesti,evenimente, intamplari reale?(de preferat sa predomine horror)

Răspuns Câştigător
| sellenaD a răspuns:

''A beautiful mind''-drama unui geniu matematician care are schizofrenie cu ajutorul sotiei isi reia activitatea si casitga premuil Nobel in 1994.
''Misterele Casei Bantuite''-Sursa de inspiratie: Familia Snedeker a trait intreaga poveste pe pielea proprie, iar toate intamplarile din film sunt bazate pe amintirile lor. Singurul lucru schimbat a fost numele familiei.
''Psycho''-Sursa de inspiratie: Ed Gein, criminalul care a ucis femei si s-a imbracat cu pielea lor, totul din cauza unor complexe provocate de mama sa.
''Henry: Portretul unui criminal in serie''
'' Exorcizarea lui Emily Rose''Sursa de inspiratie: Filmul este bazat pe cazul lui Anneliese Michel, o tanara ce a murit de malnutritie la capatul a 6 luni in care a fost supusa unor slujbe de exorcizare. Desi au adus in sala de judecata inregistrari in care apareau vocile a doi "demoni", preotii au fost condamnati la 6 ani de inchisoare, la fel ca si parintii fetei.
Vizionare placuta!

3 răspunsuri:
| IngerG a răspuns:

J. Edgar
Troia (nu stiu daca pe acesta poti sa il pui pentru ca e vorba despre legenda)
Spartacus (exista si serial dar si film)

| swordfish a răspuns:

Killer elite - intamplare reala
The Texas Chainsaw Massacre - intamplare reala in TEXAS ani 70'
si mai sunt multe dar pe moment doar atatea imi vin in minte.

| Ingerasul123 a răspuns:

Horror pe intamplari reale : fenomene stranii uite un link: http://www.youtube.com/watch?v=O3cal6RDZSQ si vanatori de fantome si uite scrie asta pe youtube Casa bantuita de fantome in judetul Bacau