| GolopențaAdrian a întrebat:

Cum vi se par filmele:Cel bun, cel rău, cel urât (1966) si Zbor deasupra unui cuib de cuci (1975)? Pe al doilea film l-am vazut putin dar nu prea am inteles ce se intampla.

13 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Oooo, primul e the best western ever!
Americanii faceau westernuri ireale : toti aveau camasi curate, imaculate! calcate. si ma refer la toti! inclusiv la muncitori sau servitori!
Cei buni erau din cale afara de buni, cei rai erau si prosti. Deci o fantezie mai tampita nici ca se putea. De aia mi se pareau o porcarie enervanta western-urile.
Dar cineva apropiat mie s-a uitat la Cel bun, cel rau si cel urat. Eu credeam ca e facut tot de americani, dar mi-a spus in linii mari cam cum este filmul si cat de real este fata de cele americane : cei 'buni' aleg sa fie neutri sau eventual sa faca lucruri din care ei au de castigat - asta inseamna ca nu fac rau asa, aiurea, doar ca le vine lor. Lucru pe care il vezi mai mereu si in realitate. Acolo nimeni nu e super imaculat, nici nu au pistoale noi noute care inca lucesc. Cei rai sunt la fel de priceputi si inteligenti - > deci respecta bine de tot realitatea.
Am vazut filmul si am ramas ca trasnita : un film atat de bun nu am mai vazut de multi ani! Cand s-a terminat mi-a parut rau... asa ca am incercat sa imi atenuez 'caderea' uitandu-ma la alte 2 filme asemanatoare ca idee - respectarea realitatii : pentru un pumn de dolari + pentru ca-ti va dolari in plus. Tot clint Eastwood va juca si in ambele va avea acel bonjo sau cum se numeste.

De al doilea film nu stiu ce sa iti zic, imi pare rau ca nu te pot ajuta asa cum se cuvinte, dar nu am putut sa trec cu vederea cand ai pomenit de Cel bun, cel rau si cel urat. E un film excelent! Nu trebuie sa il ratezi!

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayar):

Pai ma uit chiar acum la el

| Mayar a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Atunci nu lasa nimic sa te distraga! aseaza-te confortabil si vizioneaza in liniste filmulwinking

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayar):

Dap pai am vazut jumate de ora dar totusi sa vad cum continua si al doilea film ca si din el tot jumate de ora am vazut

| Mayar a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Inteleg big grin
ai vazut ce smecher era blondie? la facut bani? +cum o rezolvat rpoblema cand cel urat o fortat nota ca vrea mai multhee hee

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayar):

Stiu ca ca Blondie era bunul si am vazut cum a rezolvat

| Mayar a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Sa imi spui dupa ce termini filmul ce impresii ti-a lasat big grin

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayar):

O sa vad cand o sa le termin

| Mayar a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Ai vazut filmul the good, the bad and the ugly pana la urma?

| johnnny123 a răspuns:

Sunt două dintre cele mai bune filme făcute vreodată.

Ce anume nu ai înțeles în "Zbor deasupra unui cuib de cuci"?
Un deținut este transferat de la închisoare într-un spital de boli mentale pentru evaluare psihică. La început acesta speră că în spital va avea condiții mai ușoare decât în închisoare, dar în scurt timp intră în conflict cu sora șefă, conflict ce escaladează către un final tragic.

| GolopențaAdrian explică (pentru johnnny123):

Eu am crezut ca el e deja in inchisoare si apoi ii transferat si acolo face pe nebunul

| mudokins78 a răspuns:

Cel Bun, cel rãu, cel urât, scris de Agenore Incrocci, Furio Scarpelli, Luciano Vincenzoni si Sergio Leone este cel de-al treilea si ultimul film western din trilogia spaghetti a lui Clint Eastwood.

Regizorul Sergio Leone înlocuieste crezul puritan al dreptãtii, atât de arhicunoscut în orice western Hollywood, cu un punct de vedere cinic si prãfuit asupra mortii si moralitãtii, exemplificat de un grup de banditi fãrã scrupule care se vor întrece în a descoperi o comoarã îngropatã într-un mormânt fãrã nume.

Lui Clint Eastwood, evident (si nu tocmai) "Cel Bun", si iremediabilului (dar cu unele dubii) "Cel Rãu" Lee Van Cleef, li se alãturã un adevãrat veteran al westernului, Eli Wallach, cu sigurantã (sau poate nu) "Cel Urât".
Intriga complexã, presãratã din belsug cu trãdãri si dueluri sângeroase, îsi croieste drum prin Rãzboiul Civil American, pentru a se sfârsi într-un veritabil dans al mortii.

Fãrã îndoialã, cel mai important western italian, acest clasic al anului 1966 aduce cu sine si o coloanã sonorã inegalabilã, semnatã de Ennio Morricone.

Un film care nu ar trebui in ruptul capului sa lipseasca din colectia ta!
Al doi-lea este despre un infractor care încearcă să scape de puşcărie făcând pe nebunu.

| Andreea11989 a răspuns:

Pe primul nu-l stiu dar pe al doilea l-am vazut si eu. mi se pare un film absolut genial. trebuie sa te uiti atent la tot filmul ca sa-l intelegi. eu de obicei dupa ce ma uit la un film caut forumuri si debate-uri (discutii) despre acel film ca sa vad daca mi-a scapat ceva (detalii, ploturi, etc.).