| Ibrahimovic a întrebat:

Cum vi se pare filmul Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi (1979), in regia lui Sergiu Nicolaescu? Adica e cat de cat asemanator cu cartea? Trebuie sa citesc cartea si nu prea am chef.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Alege să citești romanul lui Camil Petrescu, dacă îți trebuie pentru școală. Subiectul romanului e modificat. Dacă te uiți doar la film, vei vedea că și numele personajelor sunt schimbate. Ela e Lena, Ștefan Gheorghidiu e Tudor. Iar finalul filmului surprinde, Tudor moare, iar Ștefan a' lui Camil Petrescu, din contră. Chiar și criticii literari au declarat că filmul păstrează doar ideea romanului, pentru că filmul "nu e o ecranizare fidelă a operei literare, ci o ecranizare grăbită, superficială și ciudată".
Citește romanul, e mai bine așa. Și filmul e frumos, însă pentru relaxare. Nu pentru o notă mare...

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E o povestire distorsionata

| thewomaninwhite a răspuns:

Eu nici nu stiam ca exista filmul. Iti recomand sa citesti cartea oricat de lene ti-ar fi si oricat de plictisitoare este fiindca un film in general omite multe scene importante.