| dreizehn a întrebat:

Daca la scoala ne pune sa citim niste carti (dupa care s au facut filme) si eu vreau sa vad filmele in loc sa citesc cartile, e bine?

Răspuns Câştigător
| Llillium a răspuns:

Consider ca e mai placut sa urmaresti firul epic al unei opere literare, decat sa urmaresti timp de o ora-doua filmul. E aftfel atunci cand citesti, traiesti mai intens actiunea si te identifici mai bine cu personajele, vezi modul lor de a gandi, sentimentele pe care le au acestea.Profesorii apreciaza mai mult atunci cand citesti o carte si cand tu detii mai multe detalii legate de continut, decat atunci cand pur si simplu vizionezi filmul.De asemenea, in majoritatea filmelor facute dupa carti, anumite secvente care exista in carte, nu sunt prezente in film, asa ca te sfatuiesc sa citesti cartile, caci ai sa vezi, pe viitor lucrul acesta te va ajuta mai mult decat crezi!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca actiunea filmului respecta actiunea din carte. Sunt multe filme facute dupa carti, dar unele nu sunt tocmai fidele. Ai putea sa nimeresti tocmai peste asemenea filme si - daca te pune sa vorbesti despre carte - vei vorbi nazbatii. Cel mai bine este sa citesti cartea si daca-ti va placea, vei putea sa vezi si filmul. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca actiunea filmului respecta actiunea din carte. Sunt multe filme facute dupa carti, dar unele nu sunt tocmai fidele. Ai putea sa nimeresti tocmai peste asemenea filme si - daca te pune sa vorbesti despre carte - vei vorbi nazbatii. Cel mai bine este sa citesti cartea si daca-ti va placea, vei putea sa vezi si filmul. Daca nu-ti place cartea, citeste macar un rezumat. Numai bine!

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa si citesti dar sa vezi si filmul cartilor pentru ca in film se schimba cateva lucruri, actiunea nu este la fel ca cea relatata in carte. O astfel de opera dupa care s-a facut si film este O scrisoare pierduta, Baltagul insa in care sunt prezentate putin diferit faptele.

| Gizăz a răspuns:

Nu, nu e bine. Filmele sunt adaptări și se pierd foarte multe detalii plus că sunt influențate de viziunea regizorului foarte mult. Un exemplu elocvent e Dracula în regia lui Coppola care nu are nici cea mai mică legătură cu romanul.
Citește, e mai sănătos pentru mintea ta. Nu te zbate în suficiență că riști să ajungi o mediocră!

| Artemesia a răspuns:

Nu prea este bine, deoarece filmele ar putea fi foarte diferite de carti. M-am uitat la multe filme facute dupa carti, dar pot afirma cu sigurata ca diferentele pot fi radicale. Sfatul meu este sa citesti cartea, iar apoi poti sa vizionezi si filmul!

| vladvlad23 a răspuns:

Nu chiar. Asa mi-a dat si mie si sunt unele detalii in carte care nu apar in film si daca te intreaba profesorul "Nu ai cum sa nu stii partea... au fost multe capitole despre..." Intelegi?

| ruxi a răspuns:

Nu toate filmele respecta cartea.mai bine citestee un rezumat si fa-ti o ideewinking
bafta!

| heise a răspuns:

In cartii actiunea se povesteste amanuntit, se descriu personajele cu figuri de stil si totul e scris - logic, pe cand in film se poate schimba actiunea sau aspectul personajelor de cum e scris in carti. Ceva in gen: in carte scrie ca peisajul era monoton dintr-o zi de toamna sper iarna si in film arata cum ala se plimba pe o poteca cu acel peisaj si ar mai fi ca in carti scrie si sentimentele personajului, gandirea acestuia, a celorlalalte personaje, pe cand in film trebuie tu sa-ti dai seama ce simte cutarescu (rar vezi filme care sa-ti dea chiar "mura-n gura"). De aici tragi tu singura concluzia. Tu alegi, dar daca ti s-a cerut carte, carte sa fie, plus ca a citi e ca o lume ce ti se deschide litera cu litera si poti ajunge sa iubesti acea carte, sa te regasesti in ea, in fiecare fila patata cu randuri negre in fundal alb-pur. :]

| RaLuX_5234 a răspuns:

Vizionarea unui film nu este acelasi lucru cu cititul unei carti.Cititul este cel care te ajuta sa-ti dezvolti personalitatea si sa acumulezi totodata cat mai multe informatii.In cazul cartii, tu esti cel care gandeste, cel care isi imagineaza toata povestea, tu esti cel care pune cel mai bine accentul pe tot ceea ce tine de respectiva carte...in cazul filmului ti se arata ce sa gandesti, cum sa gandesti, in film e vorba de viziunea regizorului, care nu mereu este atat de buna pe cat ar trebui.

| ninaelenadobrev a răspuns:

E ok atat timp cat in film se intampla ce se intampla in carte daca nu se intampla la fel mai bine citeste

| lolipopfree a răspuns:

Da, nu are ce sa strice daca tu sti despre ce este vorba e bine.
Dar cartea este mai faina decat filmul, dar se poate.

| FeelTheRainbow a răspuns:

Daca te referi la baltag, poate. Oricum, cartea e mult mai buna.Am citit`o si iti recomand si tie.Filmu` e filmat de mult, e vechi si te plictiseste, pe cand cartea e mult mai buna, intelegi mai bine.

| whiteOdrink a răspuns:

Parerea mea ar fi. sa citesti cartea. cum a spus si ruxi.

| Fundparos a răspuns:

O sa te ajute putin, dar majoritatea filmelor nu au acelasi continut ca si cartea. Depinde de carte...