| anonim_4396 a întrebat:

Daca un film care contine episoade Succesive se numeste Serial.
Atunci.Un film Care dureaza 2-3 ore cum se numeste?
Se numeste Doar film sau mai are vreo Denumire Alternativa?

16 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Film.Mai sunt şi mini-seriile care au câteva episoade / părţi ce însumează 4-5 ore.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Vai de capul tau, nici dracu nu se mai uita daca dura 4-5 ore.
Dureaza cam o ora sau mai mult, nu depaseste 2 ore si sunt cam 4-8 episoade.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai de capul tău care nu ştie să citească.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Greseala mea.
Citesc foarte bine.
De 4-5 ore n-am vazut miniseriale, ci de peste 6 ore.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Doar film

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se numeste film, evident.
De ce ar conta timpul?
Si nu se numeste neaparat serial daca are mai multe parti.
De exemplu Piratii din Caraibe, X-men, Cronicile din Narnia au mai multe parti, dar tot filme sunt.
Sper ca ai inteles ceva.

| nda a răspuns:

Film artistic.

| anonim_4396 explică (pentru nda):

Si cel de 1-2 ore se numeste film neartistic?

| nda a răspuns (pentru anonim_4396):

Film artistic se numeste si ala.

Film de lung metraj
Sunt filmele care depășesc lungimea de 1900 metri sau 70 minute de proiecție. În general durata unui film de lung metraj este între 2400 m și 2900 m la formatul normal de 35 mm, deci unei durate de 1 1/2 la 1 3/4 ore, caracteristică filmelor de ficțiune.

Film de metraj-mediu
Sunt filme cu o lungime între 750 - 2100 m, cu durată între 30 - 70 minute.Aceste filme pot fi atât de ficțiune, dar mai ales sunt filme documentare.

Film de scurt metraj
Sunt filme cu o lungime de până la 600 m, cu durată de până la 20 minute. Este metrajul multor filme artistice (numite deseori, într-un cuvânt, „scurt-metraje"), al filmelor documentare, de reportaje și de animație.

de pe uichipedia.
acum poti si tu sa faci diferenta?

| anonim_4396 explică (pentru nda):

Stiam deja asta, nu sunt prost.
Raspunsul asta trebuia sa il dai celui care a pus intrebarea, asa mai intelegea si el.

| nda a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu i-am raspuns lui strict la intrebare. restul informatiei e pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Heureuse a răspuns:

Se numeste film artistic.
Un film de scurt metraj este un film care nu este suficient de lung pentru a fi considerat un film de lung metraj. Nu există un standard exact. AMPAS consideră că un film este de scurt metraj dacă are 40 de minute sau mai puțin. IMDb trage linie la 45 de minute între filmele de scurt metraj și cele de lung metraj.
Un film de lung metraj este un film care este suficient de lung pentru nu a fi considerat un film de scurt metraj. Nu există un standard exact. AMPAS[1], American Film Institute[2] și British Film Institute[3] consideră că un film este de lung metraj dacă are mai mult de 40 minute.

| Denisa09Ax a răspuns:

Serialul este un film mai mare, care are episoade mai multe si sezoane
Si filmul este doar un film de 2-3 ore.
Sper ca te-am ajutat.

| Diance a răspuns:

Cred că doar un film.

| Hitalix22 a răspuns:

Nu,se numeste film laughing)